Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Arkadaş tekne almadan önce lütfen bana bizzat danışın

celilc

Üye
Adı
Celil
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Bence arka sağ taraf daha uygun olur. Tabii teknede tek kişinin kıyıda oturması denge problemi oluşturmuyorsa?! (Bazı teknelerde olabildiği için yazdım) Ortada motor olduğu için ortada konsol Balık takımlarınızı kumanda etmenizde zorlanmanıza yol açabilir. Bir elinizle dümeni, diğer elinizle misinayı veya kamışı tutacaksınız. Kolunuzu veya kamışı uzun süre arkaya doğru tutunca sırt tutulması, bel rahatsızlığı, boyun tutulması gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Yanda oturunca bu sorunlar bir hayli azalır. Balık tuttuğunuzda tekneyi balığın geliş yönüne doğru çevirmeniz ve balığı almanız veya kepçelemeniz rahat olur. Arkada motor olunca ortada oturmak, misinayı toplamak sıkıntı olabilir. Misina pervaneye veya motora dolanabilir. Ayrıca hızlı veya ani dönüşlerde misinayı havaya kaldırmayı da ihmal etmeyin.
Teşekkürler bunu öğrendiğim iyi oldu..

celilc

Üye
Adı
Celil
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Başaran bey, Emre bey yorumunuz için teşekkürler. Başlangıç için alıp deneyeceğim. Çok dalgalı riskli havalarda çıkmam zaten. Genelde 3 kişi olacağız teknede. Aksesuarlarla eklenince motorla beraber toplam 600kg olacak zaten. 20hp düşünüyorum kararsız olmakla beraber. Hafta başı siparişini vereceğim. Denize mart başı indireceğim kısmetse. Sonuçlarını hep beraber göreceğiz artık :)

Cüneyt Hoca

Daimi Üye
Adı
Cüneyt YILMAZ
Teşekkürler bunu öğrendiğim iyi oldu..
Rica ederim. İmkânınız varsa rica veya kiralayarak farklı yerlerde konsolu olan bir kaç tekne kullanıp karar vermeniz en doğrusudur. Ben kişisel tecrübelerimi paylaştım. Ben sol ve sağ elimide balıkta aynı oranda kullanıyorum. Bu yüzden teknenin sağından ve solundan sırtı yapabiliyorum. Sağ elimle dümeni tutup sol elimle takımı kumanda edebiliyorum. Arkadaşımın teknesinde tam tersi oluyor. Aslen solagim. Bazı arkadaşlar sol kollarını kullanmayı sevmiyorlar. Bu ayrıntı kişisel olarak önemli olabilir.

havatemiz

Aktif Üye
Adı
İhsan Oktem
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Ortadan konsollu tekne almayı düşünenler tabi motorun bağlantılarını da düşünmek zorunda. Motordan bir sürü tel kumanda sağdan soldan dolaşacak, herhangi bir motor arızasında servis gelmediğinde motoruz sizin götürmeniz gerektiğinde bunlar sökülüp takılacak. Bu işler için elinden gelen var gelmeyen var. Ayrıca, her zaman sırtı çekilecek diye bir durum da yok. Bana göre küçücük teknede konsol aramak büyük yer kaybıdır. Hareket edemezsin hele bir kaç kişi teknede ise canın çok sıkılır. tekne özgürlüktür rahat hareket etmek lazım. Konsolsuz teknede arka sağ tarafta (sağlak olanlar sağa solak olanlar sol tarafa ) stadyum koltuğu monte ettirirlerse çok rahat ederler.

celilc

Üye
Adı
Celil
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Rica ederim. İmkânınız varsa rica veya kiralayarak farklı yerlerde konsolu olan bir kaç tekne kullanıp karar vermeniz en doğrusudur. Ben kişisel tecrübelerimi paylaştım. Ben sol ve sağ elimide balıkta aynı oranda kullanıyorum. Bu yüzden teknenin sağından ve solundan sırtı yapabiliyorum. Sağ elimle dümeni tutup sol elimle takımı kumanda edebiliyorum. Arkadaşımın teknesinde tam tersi oluyor. Aslen solagim. Bazı arkadaşlar sol kollarını kullanmayı sevmiyorlar. Bu ayrıntı kişisel olarak önemli olabilir.
Çok doğru söylediniz. Yarın bir balıkçı barınağına gidip soruşturmayım. Hem motora da böylece karar vermiş olurum. İnşallah 20 hp bir motoru 10 dakika kullanma ihtimalim olur. Kafamda daha iyi şekillenecektir. Öneriniz için çok sağolsun.

celilc

Üye
Adı
Celil
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Ortadan konsollu tekne almayı düşünenler tabi motorun bağlantılarını da düşünmek zorunda. Motordan bir sürü tel kumanda sağdan soldan dolaşacak, herhangi bir motor arızasında servis gelmediğinde motoruz sizin götürmeniz gerektiğinde bunlar sökülüp takılacak. Bu işler için elinden gelen var gelmeyen var. Ayrıca, her zaman sırtı çekilecek diye bir durum da yok. Bana göre küçücük teknede konsol aramak büyük yer kaybıdır. Hareket edemezsin hele bir kaç kişi teknede ise canın çok sıkılır. tekne özgürlüktür rahat hareket etmek lazım. Konsolsuz teknede arka sağ tarafta (sağlak olanlar sağa solak olanlar sol tarafa ) stadyum koltuğu monte ettirirlerse çok rahat ederler.
Doğru söylediniz de konsolun da havası başka oluyor :)

Barışçı

Yeni Üye
Adı
Barış
Herkese merhaba arkadaşlar
Yerliyurt 460 modelinde denge konusunda bilgisi olan var mıdır?
Herkese iyi günler diliyorum.

celilc

Üye
Adı
Celil
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Herkese merhaba arkadaşlar
Yerliyurt 460 modelinde denge konusunda bilgisi olan var mıdır?
Herkese iyi günler diliyorum.
100 kişiye sordum tekne ne alayım diye, Yerliyurt dedi hepsi. Benim param yetmedi ona alamadım ama bu kadar insanın bir bildiği vardır.. Al hiç şüphe etme.

BAŞARAN

Aktif Üye
Merhaba Barış Bey;

Yerliyurt 4.60 ve 20 Hp Mercury kullanıyorum.
Balığa Karaburun taraflarına gidiyorum, ringo çekiyorum, geziyorum bu güne kadar bir sıkıntı yaşamadım.
2 Kişi için tatminkar geliyor.

Ancak 40 veya 50 Hp motor ile tadından yenmez.

iyi forumlar dilerim.