Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Asansör Tabir Edilen Takımla Balık avı

tanbays

Aktif Üye
Adı
Tanbay S.

Kıyıdan yüksek kaldığımız, yemli takımımızı uzağa atmamız gereken yemli kösteği sonradan suya göndermek içina uygulanan bir takım düzeneği,

Bedene , kösteğe takacağımız klipsli fırdöndünün(F2) geçemeyeceği kadar büyüklükte bir fırdöndü(F1) bağlıyoruz.

Bunun kurşunla uzaklığı (B1)ve (B2) kıyının ne kadar açıyla derinleştiğiyle alakalı olarak değişebilir. B1: 1,5 Kulaç B2: 1,5 Kulaç bırakılır.

Kurşunumuz akıntıya ve atmak istediğimiz uzaklığa bağlı olarak uygulanmalıdır. (Boğazda uygun yerlerde 200-250 gr2 a kadar çıkılır)

Kurşunumuz dipledikten sonra kamışın ucunden bedene klipsli kösteğmizi takarak kamışı öne-arkaya (1-2) sallıyoruz, misinayı boşlayıp gererek kösteği suya girip (F1) e oturana kadar kaydırıyoruz...

Kösteğe takılan takımın uygulaması farklılıklar gösterdiği için buraya açıklamalı yazmadım. Hırsızlı mantarlı takım yapılacağı gibi, uzun olta kaşıklı uzunolta vb takımlar yapılarak köstek şenlendirilebilir....:):):)

Umarım açıklayıcı olmuştur. Rastgele

sabora

Daimi Üye
Adı
Sabahattin BORA
Enteresan bir sistem. Burada kösteğin fırdöndüye kadar oturabilmesi için, köstek üzerine herhangi bir kıstırma veya benzeri ağırlık ekliyormuyuz. Bu arada emeğinize sağlık güzel çalışma olmuş.

tanbays

Aktif Üye
Adı
Tanbay S.
Enteresan bir sistem. Burada kösteğin fırdöndüye kadar oturabilmesi için, köstek üzerine herhangi bir kıstırma veya benzeri ağırlık ekliyormuyuz. Bu arada emeğinize sağlık güzel çalışma olmuş.
Hayır kurşunlu takımın yaptığı açıyla ve ileri geri (tasma atar gibi) hareketler le köstek kendiliğinden suya doğru gidiyor zaten...

Balıkoltası

Daimi Üye
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Tanbay Bey , Ben bu takımı geçen sene test etmek için denedim boğazda akıntılı biryerde. Klipsli fırdöndüye 15 gr. lık bir ufak kurşun da taktığım halde canlı istavritim çok zor dibe indi. (nekadar indi onuda bilemiyorum tabi)
Yeteri kadar yükseklik te vardı kıyıda ama anlamadım niye böyle olduğunu. Acaba yemin cinsinden dolayı olabilirmi?

İrfan

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
İrfan Çimçik
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Sevgili Tanbay bu düzenek çok avcıdır bende bu sistemde canlı yem kulanarak güzel sonuçlar aldım Levrekte zamanında bu sistemi sıkça kulanmaktayım bu güzel ve önemli paylaşımdan dolayı sizi tebrik ediyorum.

Not:Bu sistemde kulandığım canlı yem teke ispari istarvit vs saatlerce suda kalmasına rağmen ölmüyor.bundada en büyük etken yemin arada gezmesi ve hareket etmesi.:)

tanbays

Aktif Üye
Adı
Tanbay S.
Tanbay Bey , Ben bu takımı geçen sene test etmek için denedim boğazda akıntılı biryerde. Klipsli fırdöndüye 15 gr. lık bir ufak kurşun da taktığım halde canlı istavritim çok zor dibe indi. (nekadar indi onuda bilemiyorum tabi)
Yeteri kadar yükseklik te vardı kıyıda ama anlamadım niye böyle olduğunu. Acaba yemin cinsinden dolayı olabilirmi?
Yemle alakalı bir mevzu değil, kurşunada gerekyok aslında hatta açı dike yakın değilse kösteğe takılan kıstırma kurşunu, fırdöndü ile misina arasında sürtünmeyi arttıracağından daha geç inebilir.

Birkaç denemeden sonra umarım eliniz alışır.

Kurşunu attık, kösteği bedene taktık.. Yönümüzü kurşuna dönüp kamışı dik tutarak resimdeli (1-2) posizyonunda çekip bırakmak lazım kurşunu yerinden kaldırmayacak şekilde misinanın esnekliğini kullanarak....

İp bedenlerde biraz zor olabilir indirmek...

mbektas

Aktif Üye
Adı
Mustafa Bektaş
Teşekkürler Tanbay, anlatımınız ve çiziminiz gerçekten harika..
Elinize & Dilinize sağlık.

enis59

Daimi Üye
Adı
Enis
teşekkürler paylaşım için

erols

Üye
Adı
Erol Safak
Güzel bir teknik... Paylaşım için teşekkürler Tanbay Bey! Ellerinize sağlık!