Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Askerlik Şubelerine Müracaatlarda Bulundurulması Gereken Evraklar

Volkan

Daimi Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
1,565
Tepkime puanı
104
Puanları
48
Yaş
40
Konum
Ankara, Bandırma
Adı
Volkan
ERLER İÇİN:

1. Nüfus hüviyet cüzdanınızı,
2. 9 adet fotoğrafınızı,
3. Öğrenim durumunuzu gösterir belgenin aslı ve fotokopisini,
4. Verem savaş dispanserine yaptırılan verem taraması sonuç belgesi
5. Meslek veya sanatınıza ait belgeleri,
6. Sporcu lisansınızı,
7. Sürücü belgenizin aslı ve fotokopisini mutlaka yanınızda bulundurunuz.
8. Öğrenci, hapis, yurtdışında işçi veya işveren olarak veya hastanede bulunuyor iseniz, ilgili kuruluşlardan veya konsolosluklardan alacağınız bu durumunuzu belirten belgeleri o yılın 31 Ekim'ine kadar askerlik şubesine gönderiniz veya gönderilmesini sağlayınız.

Erken Sevk İçin Müracaat Evrakları;

1. DİLEKÇE
2. ASKERLİK DURUM BELGESİ (ASKERLİK ŞUBESİNDEN ALINACAK)
3. Varsa mazeretini belirtir dilekçe

YEDEK SUBAY ADAYLARI İÇİN :

Yedek Subay Adaylarının askerlik kararı aldırmaya giderken bulundurması gerekli belgeler:

1. Dilekçe, (As.Ş.Bşk.na hitaben)

DİLEKÇE ÖRNEĞİ
2. Diploma veya mezuniyet (Çıkış belgesi) aslı ile üç adet fotokopisi,
3. 2 Adet nüfus cüzdanı sureti,
4. 8 Adet vesikalık fotoğraf,
5. Varsa, önceki yıllarda geçirmiş olduğunuz ameliyat veya tedavilere ait sağlık raporlarınızı yanınızda bulundurunuz ve muayene eden ilgili tabibe mutlaka bildiriniz.
6. Hapis (Tutuklu) hasta veya yurt dışında işçi-işveren iseniz, o yılın 31 EKİM tarihine kadar, durumunuzla ilgili belgelerin askerlik şubesine gönderilmesini sağlamanız gereklidir.
7. Askerlik kararını yurt dışından aldıracak olanların yukarıdaki belgelerle birlikte T.C. Elçilik veya Konsolosluklarına müracaat etmeleri gereklidir.
8. Yurt dışında yüksek okul bitirenler için; yukarıdaki belgelere ilave olarak YÖK. tarafından düzenlenecek dört yıl ve daha fazla süreli lisans eğitimi gördüğüne dair denklik belgesi ile diploma aslı ve üç adet fotokopisi ve üç suret Türkçe tercümesi (Türkçe tercüme noter veya konsoloslukça onaylı olmalıdır) gereklidir.

Yedek Subay sevkinde;

1. Yabancı askerlik şubelerinden sevkini yaptıracak olanların vereceği dilekçe örneğiErbaş ve er olarak askerlik görevlerini yapmakta iken en az dört yıl süreli yüksek okul, fakülte, akademi ve enstitüleri bitirenlerin yedek subay adaylığına geçirilmesinde;

1. Bitirdikleri okula ait diplomanın noterden tasdikli bir sureti, noter onaylı TAAHHÜTNAME ve bir dilekçe ile birlikte birlik komutanlıklarına müracaat ederler.

TAAHHÜTNAMEDİLEKÇE ÖRNEĞİYüksek lisans, ihtisas, doktora vb. nedenlerle sevk tehirli iken, erken askere gitmek isteyenlerden,

1. Sevk tehiri bitim tarihi, gitmek istediği celp döneminden sonra bitenler, sevk tehiri teklifini yapan kuruma başvurarak, sevk tehirleri iptal tekliflerini ASAL /As.D.Bşk.lıklarına göndermeleri gerekmektedir.

Grupları itibarıyla emsallerinin sevk edileceği celp döneminden önce askere alınmak isteyen yedek subay aday adayı yükümlüler;

1. Askerlik şubesinden aldıkları askerlik durum belgesi ve bir adet dilekçe ile , yerli kayıtlı oldukları askerlik şubelerinin bağlı olduğu askerlik dairesi başkanlıklarına (Tıp doktorları askerlik şubelerine) gitmek istedikleri celp dönemlerine göre aşağıda yazılı tarihlerde müracaat edebilirler.

ERKEN SEVK DİLEKÇESİ ÖRNEĞİTest ve mülakat merkezine giderken ;

1. Askerî birlik ve kurumlara cep telefonu, çağrı cihazı, kayıt ve yayın yapan cihaz götürmeyiniz.
2. Sabah çok erken saatlerde test ve mülâkat merkezinde bulunmak zorunda değilsiniz. Sabah 08.00’de test ve mülâkat merkezinde bulunmanız uygundur.
3. Test ve mülâkat işlemleri bir gün içerisinde bitirildiğinden, sağlık sınıfları hariç aynı gün geri dönmeniz mümkündür.
4. Test ve mülâkat merkezinde yapılacak açıklamaları dikkatle dinlemeniz, testten sonraki hareket tarzını öğrenmeniz gereklidir.
5. Test ve mülâkat merkezine giderken varsa; dalgıç, balıkadam, uçucu, planör, paraşütçü, spor branşları veya meslek ve sanatınızla ilgili sertifika ve belgelerin fotokopisini birlikte götürünüz.
6. Test ve mülâkat neticesinde tespit edilen sınıf ve statülerinizi test ve mülâkat merkezlerince size tebliğ edilen tarihte en yakın askerlik dairesi başkanlığı veya test ve mülâkat merkezi komutanlığından öğrenebilirsiniz.

Sevki sırasında rahatsız olanlar;

1. Geçirmiş olduğu trafik kazası ve/veya ağır hastalık sebebiyle sivil sağlık kuruluşları tarafından haklarında sağlık raporu düzenlenenler, raporları ile birlikte askerlik şubelerince askeri hastaneye sevk edilerek alacakları raporlara göre işlem yapılır.
2. Askerlik şubesi tarafından sevk edilmeden alınan sağlık raporları geçerli kabul edilmez. Bu şekilde rapor alarak sevke katılmayanlar hakkında bakaya işlemi yapılır. Mazeretlerine ait yazılı ifadeleri alınarak askerî mahkemeye verilirler.
Yedeklik yoklamalarını; her yıl 01 MAYIS-30 HAZİRAN tarihleri arasında ve yasada yazılı yaş sınırı dikkate alınarak bizzat veya ilgili formu askerlik şubesine göndermek suretiyle yaptırmak zorundadırlar. 

Asi ve mavi

Daimi Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
1,539
Tepkime puanı
33
Puanları
48
Konum
İstanbul
Adı
Didem
Seneye kardeşim için gerekli olacak. Şimdiden bir mahsunluk çöktü üzerime.:eek::(

Paylaşım için Teşekkürler Volkan.
 

enis59

Daimi Üye
Katılım
1 May 2010
Mesajlar
1,210
Tepkime puanı
22
Puanları
38
Yaş
40
Adı
Enis
paylaşımınız için teşekkürler aynen benimde kardeşim seneye asker şimdiden gidecek olanlara hayırlı teskereler dilerim
 

İrfan

Daimi Üye
Gold Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
4,009
Tepkime puanı
434
Puanları
83
Yaş
43
Konum
Bursa /Mudanya/Osmangazi
Adı
İrfan Çimçik
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Çok şükür Bu kutsal görevi tamamladım,gidecek arkadaşlara çok faydalı bilgiler.

Paylaşım için Teşekkürler Volkan.:)
 

Surffishing

Daimi Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
4,675
Tepkime puanı
114
Puanları
38
Yaş
48
Konum
Balıkesir
Adı
Erdal
Ellerine sağlık Volkancım.Faydalı bir çalışma olmuşş:)

Volkan senin şafak kaç..:D
 

tanbey41

Aktif Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
102
Tepkime puanı
4
Puanları
18
Yaş
48
Adı
Tanbey
Askerliği bitireli neredeyse 15 sene oldu bu şubatta. Eşim ara sıra uyarmasına rağmen bazen kendini kaptırıp hala anlatıyorsun dedim. Bir gün sonra çalıştığım kurumun bahçesinde 75-80 yaşlarında bir amca askerde başından geçen bir olayı anlatıyordu yanındakine.

Kendi kendime düşündüm daha geleli şunun şurasında 15 senecik olmuş, O amcayla kıyasladığımda kendime 40 yıl daha anlatma hakkım var dedim. biraz rahatladım.