Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Avlak alanlarını terk ederken....

ishak BALLICA

Daimi Üye
Katılım
7 May 2010
Mesajlar
823
Tepkime puanı
183
Puanları
43
Adı
İshak Ballıca
LÜTFEN DUYARLI OLALIM....AVLAKLAR BUGÜN İÇİN BİZİM İSE GELECEKTE ÇOCUKLARIMIZIN OLACAKTIR....


Değerli arkadaşlarım, biz ''Amatör balıkçılar'' olarak doğa ve tabiata yaban'a gönül vermiş kişileriz... Takdir edeceğiniz üzere ne gece /nede gündüz...Ne yaz/ ne de kış demeden bulunduğumuz ortamlarda ve imkanlar dahilinde ama tatlı su ama tuzlu su kenarlarında bu tatlı uğraşımız ile yaşama tutunanlardanız...:)

Gel gör ki, bu tatlı uğraş günden güne geliştikçe malesef başta su kenarları olmak üzere bütün avlaklar birer çöp deryası haline gelmektedir...:(

Av planları yaparken veya avlağa varır iken kalbi bayram harçlığını bekleyen ilkokul çocukları gibi gümbür gümbür heyecan ile atan bizler, malesef av bitimi avlağı terk eder iken bir defa dönüp de arkamıza bakmadan bölgeyi terkediyoruz...:(

Bu defa ortaya ''Biz Amatör Balıkçılar'' tarafından yaratılmış çöp deryaları oluşuyor...Yemek - yiyecek ambalaj kaplarından tutun da her türlü çer çöpe kadar....Ortalık ne yazık ki naylon/plastikten ve cam kırıklarından geçilmiyor..

Halbuki bizler aman daha bereketli bir avlaktır belki diye, ne kuş uçmaz-kervan geçmez yerlere de gitmiyoruz mu?Hele hele bir iki de verim alınmış ise bundan sonraki hafta olmasa bile mutlaka ve mutlaka onu izleyen her hangi haftalardan birinde oralara yine bizler gitmiyecekmiyiz ki ?

Ben de haliye konuya duyarlı ve alakalı tüm arkadaşlara acizane kendimce seslenmeye çalıştım....Nasıl bir avlakta av yapmak istersiniz.... Karar sizin...Tercih sizin diye...LÜTFEN DUYARLI OLALIM....AVLAKLAR BUGÜN İÇİN BİZİM İSE GELECEKTE ÇOCUKLARIMIZIN OLACAKTIR....
 

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Katılım
2 May 2010
Mesajlar
7,996
Tepkime puanı
4,743
Puanları
113
Yaş
36
Konum
Şişli, İstanbul
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Çok duyarlı ve yararlı bir paylaşım ustadım. Umarım bir gün herkes bu bilinçte olacaktır kıyılarımız da temizlenecektir..
 

ORKA

Aktif Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
106
Tepkime puanı
4
Puanları
18
Adı
ORHAN KAYNAR
güzel paylasım o guzelım kıyılar istanbulda bulmak zor degerını bılmek lazım. tuttugumuz balıkları sıralamak tan cok degerlı bı gosterım emegınıze saglık
 

BİROL

Daimi Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
4,162
Tepkime puanı
127
Puanları
63
Yaş
52
Konum
İSTANBUL
Adı
Birol
Çok güzel bir konuya değindin İshak abi.
Bu konu sadece avlakla ilgili değil, günün her saat diliminde yaşşadığımız ortam ile ilgili.
Evimide en ufak bir maddeyi dahi yere atmazken ,bunu sokakta çok kolayca yapıyoruz.Halbuki sokaklarda bizim yaşam alanlarımız.Avlalar keza öyle.
Özellikle Pet şişe ve naylon poşetlerin doğada olmaması gerekeiyor.Aslında kullanımı ortadan kalkmalı.Dün duyarlı ülkeler ,noylan poşet yerine bez poşet veya kese kağıdına yöneliyorlar.bizde bunu yapmalıyız.Sağlıklı olan cam şişelerde veya karton kutuda (Tetra pack) ki geri dönüşümlüdür , içeceklerimizi kullanmalıyız.
Dünyayı çok hor kullanıyoruz malesef. aam en azından kişisel olarak çevreye duyarlı olup,senin dediğin gibi elimizden geldiğince çevreyi kirletmemeliyiz...
 

Ersin

Daimi Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
2,374
Tepkime puanı
166
Puanları
63
Konum
Çorum
Adı
Ersin M.Karaketir
Kan Grubu
A Rh Negatif
Sadece avlaklarda değil, ülkemizde insanın olduğu her yerde aynı durum söz konusu. Çöp kutusu kullanma bilincimiz çok zayıf. Eğitimle ilgili bir durum. Bizler için artık yapılacak çok bir şey yok, bu bilinci aldıysak ne mutlu. Fakat çocuklarımız için mutlaka iyi örnek olmalı ve bilinçlendirmemiz gerekli.
 

MehmetAliYILDIZ

Aktif Üye
Katılım
10 Haz 2010
Mesajlar
209
Tepkime puanı
9
Puanları
18
Konum
İstanbul
Adı
Mehmet Ali YILDIZ
Merhaba,
Ben insan denen varlığın onu yaşatan var eden doğaya bu kadar kötü davranmasını anlayamıyorum. Nasıl bir insan ona yiyecek, içecek, barınak, kısacası hayat sunan doğaya, verdiklerinin aksine, küfredercesine atıklarını atabiliyor. Nasıl bir vicdan sadece kendinin 1-2 dakikalık uğraşısına karşılık kutsal doğa anamızın sonunu tercih edebiliyor. Bu tip varlıkların değil bir sonraki insanı, çocuklarını bile düşündüğünü sanmıyorum.
Biz ne dersek diyelim, o tip mahluklara bizim fikirlerimiz kadın duyarlılığı gibi gelir maalesef. Cezai yaptırımlar medeniyete açılan tek yöntem bence fakat rüşvet alıp kazaya sebep olan bir kısım yürütme organımız varken o bile zor.
Saygılarımla,
 

lost_zombie

Daimi Üye
Katılım
3 May 2010
Mesajlar
1,498
Tepkime puanı
158
Puanları
63
Yaş
53
Konum
İSTANBUL
Adı
Nejat BİLECEN
Kan Grubu
A Rh Negatif
Bu konu hakkında bir yazım vardı önceleri.Ortalığı zıçıp sıvayan tür hakkında idi bu yazı.Eğer bulursam yine buraya eklerim.

Bu her mesire yerinde, her avlakta karsımıza cıkan, çizgili pijama, atlet, çorap ve tokyodan oluşan uniformasıyla
ve latince adıyla YERİÇERSIÇARUS BIRAKIRGİDERUS
Bizim ülkemiz insanı nezaman pislettigi yere dönüp bakar ozaman birşeyler değişir....
 

whitefoxss

Aktif Üye
Katılım
13 Haz 2010
Mesajlar
295
Tepkime puanı
18
Puanları
18
Konum
İstanbul
Adı
T.KIRTMAN
Özellikle kullanmamaya dikkat ettiğim plastik poşetlerdir.bir yoğurt ve bir ekmeği örneğin elimde götürebilirim evime kadar.Hafta sonları deniz kenarına piknik veya balık tutmaya gideriz.Dönüşte yakmış olduğum kamp ateşinde kendi çöplerimi ve çevreden bulduğum diğer plastikleride yakarim.Gittiğim yerde çöp konteyneri yok bu nedenle iyice yanarak yok olmalarını sağlamaya çalışırım.Bu esnada yaşadığım üzüntüyü tarif etmek imkansız.Deniz kenarında kayaların arasında dolaşırken artık ne zamandır denizde olduğu belli olmayan,üzeri kayalara,taşlara vura vura buzlu cama dönümüş pet şişeler görürüm.Yıllarca yok olmayacak bir materyal.Mümkün olduğunca kullanmamak ve kullandığımızda da çöpe atmak gereken doğanın katili bir ürün.Saygılarımla.
 

Önder Kanığ

Moderatör
Yönetici
Katılım
17 Şub 2013
Mesajlar
10,774
Tepkime puanı
10,090
Puanları
113
Yaş
56
Konum
İstanbul
Adı
Önder
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Sevgili İshak Ballıca arkadaşımızın uzun yıllar önce açtığı çok güzel bir konu,

Forumun derinliklerinde, gerektiği ilgiyi bulamadan kaybolup gitmiş.
Gün yüzüne çıkarma vakti gelmişte geçiyor bile
 
Son düzenleme: