Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Balık bulucular hakkında genel bilgi

sungur

Yeni Üye
Adı
Gökhan Selvi
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Herkese selam. Verdiğiniz kıymetli bilgiler için teşekkür ederim ama bana bir balık bulucuda ne özellikler olmalı söylediğiniz özellikler ne manaya geliyor bunların değerleri en az ne olmalı sonar mi yoksa kablolumu daha iyi bu konularda bilgi verirseniz memnun olurum. Bütçeye uygun bi balık bulucuda ben almak istiyorum ama sizin tecrubelerinize müracaat etmek isterim..

ygmrsnn

Yeni Üye
Adı
Sinan Kurtcu
Kan Grubu
A Rh Pozitif

Balık Bulucu (Sonar) Nedir? Nasıl Çalışır?

Balık Bulucu (Sonar) Nedir?
Bir çok profosyonel balıkçı teknesinde bulunan balık bulucu, denizin 2000-2500 metre derinliğine kadar süzme yeteneğine sahiptir. Cihaz sarı, kırmızı bir renk ile balıkçının monitörüne görüntüyü yansıtır. 
Balık Bulucu, ultrason cihazına benzer bir sistemdir. Denizin dibine yollanan ses dalgaları dipten yansıyarak geri döner, bu ses dalgasının gidip gelme süresinden mesafeyi hesaplar ve o derinliğe ait olan yere bir nokta koyar. Bunun sürekli yapılmasıyla yan yana oluşan noktalardan bir çizgi meydana gelir ve radar böylelikle dibi çizmiş olur.
Cihaz denizin derinliklerinde çalışırken, taş ve kayalık bir alanla karşılaşıldığında ses dalgaları sert yüzeylere çarpınca dönüşleri daha yoğun ve sık olur. Sert yüzeyler için daha çok nokta oluşacağından taşlı bölgelerin ekrana yansıması daha kalın olur.
Balık Bulucu Nasıl Çalışır?
Balık bulucu işinizi kolaylaştırsa da, av yapacağınız bölge ile ilgili bilgi ile balıkların yerlerini keşfetmek size kalmıştır. Bunun için çaba göstermeniz gerekir.
Balık Bulucu yani Deep Sounder olarak da bilinen cihazlar, ses dalgaları ile çalışır. Teknenin altındaki su kütlesine ses dalgası gönderir ve yankı süresini hesaplayarak dip ile ilgili bilgileri ekrana gönderir. Derinlik, dip şekli, boyut ve derinliği gibi bilgileri aktarır.
Balık Bulucu Fiyatları?
Balık Bulucu fiyatları 250 TL ile 10 Bin TL arasında değişmektedir. 

Kaynak: sonar,balık bulucu,deep sounder