Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balık Radarı (Balık Bulucular) Balık Bulucu Çeşitleri Özellikleri ve Seçimi

Konu, 'Balık Bulucular ( Sonarlar ) Fish Finder' kısmında Hamdi tarafından paylaşıldı.

 1. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  20.521
  Beğeniler:
  10.747
  Şehir:
  İstanbul
  Merhaba arkadaşlar,

  İstek üzerine Balık Bulucular ve deniz elektroniği üzerine bir Forum başlığı açtım. Bilgilerimizi sorularımızı ve deneyimlerimizi bu başlıklar altında paylaşalım.

  Balık Bulucular ( Sonarlar ) Fish Finder - BalıkSevdam


  Balık Bulucular Hakkında Bilinmesi Gerekenler;
  Balık Radarı (Balık Bulucular) Balık Bulucu Çeşitleri Özellikleri ve Seçimi
  Balıkçılık hobisiyle ilgilenen herkesin hayali Balık bulucular genel olarak 3 ayrı şekilde incelenebilir.

  1. Fishfinder

  Ultrason sistemiyle aynı mantıkta çalışırlar. Deniz dibine ses dalgaları yollar, ses dalgası dipten yansıyarak geri döner, geçen zamanı monitöre aktarır. Yollanan ses dalgaları, zemindeki taşlık ve sert yüzeylere çarpınca dönüşleri daha sert olur. Görüntü de buna bağlı olarak yumuşak zeminlerden sert zeminlere doğru giderek kalınlaşır. Çamur, erişte (otluk), kum, taş, demir vb zeminler şeklinde örnek verilebilir. Çamuru ayırt etmek kolaydır çünkü en ince çizgi çamurdur. Demir batıkları da bulmak çok kolay olacaktır. En çok karıştırılan erişteyi, çamur zeminden ayırmanın en kolay yolu, güneş ışığının indiği derinliği tahminen hesaplamaktan geçer. Güneş ışığının inemediği derinliklerde erişte yetişmeyecektir. Özellikle bulanık su, güneş ışığının daha derine inmesini engelleyecek, eriştenin yetiştiği derinliği yukarılara çekecektir. Ultrason dalgalarıyla çalışan balık bulucuların en büyük dezavantajı, topuklarda özellikle sığdan derine giden zeminlerde çok doğru sonuçlar vermeyebilir. En iyi yöntem, derinden sığa doğru giderek tarama yapmaktır.

  2. Sonar

  Çalışma mantığı balık bulucu gibidir. Aradaki en büyük fark hem dikey hem yatay ses dalgası yollayarak gidilen istikametteki dip yapısını da gösterebilmesidir. Klasik balık buluculara göre daha gelişmiş ürünlerdir ve daha yüksek fiyatlarla satışa sunulmuştur.

  3. 360 Derece Taramalı Balık Bulucular

  360 derece çevreyi tarar, balığın hem yerini hem de derinliğini gösterir. Ciddi paralar ödenerek satın alınabilir ancak sağladığı kolaylıklar bakımından bu çok da yüksek bir fiyat değildir.
  Balık Bulucu satın alırken, (çok güçlü bir balık bulucuya ihtiyacınız yoksa) transducer açısı dar olanını tercih edin. Gücü daha dar bir alana yoğunlaştırdığı için çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Balık bulucu kullandığınız teknenin zeminine halı gibi sesi azaltıcı malzemeler sermek balık bulucudan daha doğru sonuçlar almanızı sağlayan akılcı bir yöntemdir.
  Alıntı :Savutlar Deniz
   
  Bledax ve alperserttas bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar

Sayfayı Paylaş