Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Balıkçılıkta Kullanılan Belgeler ABB, Sarı Belge ve Sıkça Sorulanlar...

Çağatay Yılmaz

Aktif Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
201
Tepkime puanı
6
Puanları
18
Yaş
50
Adı
Çağatay Yılmaz
Arkadaşlar, amatör balıkçılık yapan bizler için bu belge konusu zaman zaman sorulara ve tartışmalara yol açabiliyor. Geçenlerde, bir malzemecide iğne seçerken, kulak misafiri olduğum bir tartışmaya ister istemez müdahale etmek durumunda kaldım. Tartışma, tartışanın iddiasına göre "Amatör Balıkçı Belgesi" bulundurmamaktan dolayı kesilen cezaya ilişkindi.

Bir hukukçu olarak dilimin döndüğü kadarı ile bu konuya bir açıklık getirmek istiyorum. Forumumuzda meslektaşlarım var. Sürçü lisanımız olursa onlar tamamlarlar hatamızı eksiğimizi.

Yalnız şunu belirteyim, bu yazımda kişiler için kullanılacak belgeleri ele aldım. Tekneler için gerekli belgeler başlı başına bir başka yazının konusu olabilir.

I-Amatör Balıkçı Belgesi:

Öncelikle 2/2 tebliğe göre, amatör balıkçı ve amatör balıkçılık faaliyetinin tanımına bakmak gerekiyor.
Tebliğe göre; Amatör balıkçı, amatör balıkçılık etkinliğinde bulunan gerçek kişiyi, amatör balıkçılık da sadece rekreasyon, spor veya dinlence amacıyla yapılan, maddi ve ticari kazanç gayesi gütmeyen, avlanılan ürünün satılmadığı balıkçılık etkinliği ifade ediyor.

Amatör balıkçılık faaliyetinde bulunan T.C. Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, ikamet ettikleri ilin/ilçenin Tarım Müdürlüğüne müracaat ederek "Amatör Balıkçı Belgesi" alabilirler. Başvuru için, fotoğraf, muhtardan alınmış ikamet belgesi (artık Mernis'e dayalı nüfus kayıt sistemine geçildiğinden ikametgah gerekmeyebilir) ve kimliği ispat edecek nüfus cüzdanı yeterlidir. Başvuru sırasında, çok cüzi bir belge ücreti müdürlüklerce alınmaktadır.

Aşağıdaki bu belge, dört yıl geçerli olmak üzere verilmektedir.Ancak, amatör balıkçılık faaliyetinde bulunan kişiler için, bu belgenin alınması ve bulundurulması zorunlu değildir.

2/2 tebliğin Amatör Balıkçılık yapılmasını düzenleyen ikinci bölümünün 4.maddesinin hükmü şu şekildedir.

MADDE 4 – (1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, bu Tebliğ ile getirilen yasak, sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler. Bu kişilere müracaatları halinde, veriliş tarihinden itibaren dört yıl geçerli olmak üzere, il ve ilçe müdürlüklerince Amatör Balıkçı Belgesi verilir. Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir.

Bu kuraldan da anlaşılacağı üzere şu an yürürlükteki mevzuat bakımından bu belge deyim yerinde ise keyfe keder alınan bir belge olup, yokluğu size bir cezai yaptırım uygulanmasını gerektirmez ise de varlığı eşe dosta hava atmanıza yarayabilir. Kaldı ki bağımsız kaynaklarca doğrulanmamış olsa da bir rivayete göre bu belgeye sahip olanların oltalarına daha fazla balık vurmaktadır. :D

II-Gerçek Kişiler İçin Su Ürünleri Ruhsat Tezkeresi:

Balıkçılık camiasında bu belge, sahip olduğu renkten dolayı "sarı kağıt" olarak adlandırılır. :)

Bu belge, 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu'nun 3.maddesi ve Su Ürünleri Yönetmeliği'nin 4 ve 5. maddeleri gereğince verilir.

Yasanın 3.maddesine göre verilme amacı şu şekilde ifade edilmiştir;
Su ürünleri istihsalini (üretimini) bir nizama bağlamak maksadıyle (Su ürünleri ruhsat tezkeresi) ihdas olunmuştur.
Su ürünleri müstahsili (üreticisi) gerçek kişiler kendileri için ve tüzel kişiler, tüzel kişilikleri adına ruhsat tezkeresi almak zorundadırlar.

Öncelikle bu belge kimlere verilir?
Adı üstünde, su ürünleri istihsali (üretimi) yapacak kişilere verilir. Yasada geçen Osmanlıca bir sözcük olan istihsal kavramı her ne kadar üretim olarak günümüz türkçesine çevrilse de burada kastedilen ticari amaçlı balık ve su ürünleri avcılığıdır. Yani kısacası bu belge, geçimini su ürünlerinden temin eden insanlara verilir.

Bu belge, kişilerin ikametgahlarının bulunduğu mülki amirlik (valilik) tarafından verilmektedir. Müracaat valiliğe yapılmakla birlikte, valilik başvuru evrağını idari bakımdan yetkili il/ilçe tarım müdürlüklerine havale etmekte ve belgenin oluru ilgili müdürlüklerce verilmektedir. Zaten yönetmelik hükmü de bu şekildedir.

Bu belgenin geçerlilik süresi beş yıldır. Beş'er yıllık sürelerle süresi uzatılabilir.

Bu belgeyi almak ve süresini uzatmak için yönetmelik kapsamındaki hükümler gereği, "yaktım gemileri, dönüş yok artık geri, ben artık su ürünleri istihsalinden para kazanacağım" tarzında bir beyan teorik olarak yeterli olmakla birlikte uygulamada kazın ayağı genelde öyle olmamakta, Tarım İl/İlçe müdürlükleri, su ürünleri kooperatifi üyeliği aramakta, o olmazsa geçimini balıkçılık veya su ürünleri istihsali ile temin etmektedir şeklinde muhtar beyanı istemekte tüm bunlar yetmezse de bin dereden su getirmeniz talep edilmektedir. Tabi içeride bir dayınız varsa, sizin yeğen olarak kazanılmış hakkınız, mesleğinizin örneğin doktor, avukat, nalbur veya devlet memuru olmasına bakılmaksızın ve ömrünüz boyunca da ticari balıkçılık yapmayacağınız gerçeği dikkate alınmaksızın, bu belgeyi almak sonucunu doğurabilir. :D
Bu belge aşağıda görüldüğü gibidir.Bu belge ile ticari su ürünleri istihsali yapan (ticari balıkçı tekneleri, çok bilinen şekliyle "D" plaka olanlarda) teknelerde avcılık yapılır.

SORULAR, SORULAR...VE OLASI YANITLAR

-AMATÖR BALIKÇI BELGESİ İLE GERÇEK KİŞİLER İÇİN RUHSAT TEZKERESİ (SARI KAĞIT) ARASINDA ALINMA VE BULUNDURMA BAKIMINDAN NE FARK VARDIR:
İlk belge, adı üstünde 2/2 tebliğe göre amatör balıkçılara istekleri üzerine verilir ve bu belgenin alınması ya da bulundurulması zorunlu değilir.
İkinci belge, su ürünleri istihsali yapacak olanlara (genel nitelendirme ile ticari balıkçılara) verilir ve bu amaçla kullanılmak üzere alınması, bulundurulması zorunludur.

-KIYIDAN OLTA ATIYORUM, JANDARMA GELDİ BANA AMATÖR BALIKÇI BELGESİ SORDU YA DA ÖZEL TEKNEMDE OLTA ATIYORUM SAHİL GÜVENLİK GELDİ BANA AMATÖR BALIKÇI BELGESİ SORDU, BELGEM YOK, TAKIMI TOPLAYIP BOYNUMU BÜKÜP AV MAHALLİNİ TERK ETMELİ MİYİM?
Etmemelisiniz, herhangi bir kolluk gücü sizden bu koşulda "Amatör Balıkçı Belgesi" soruyorsa, bunun yasal dayanağı yoktur. Israr ediniz, hatta benim gibi tebliğin, ilgili maddesinin fotokopisini cüzdanınızda taşıyınız, genellikle bu konuda yanlış bilgilenme olabiliyor. Buna rağmen kolluk kuvveti ceza keserim derse, kesilen ceza tutanağında size belirtilen yukarıdaki gerekçenin yazılmış olmasına dikkat ediniz. Ceza tutanağından mutlaka bir suret isteyiniz. Bu koşulları taşımayan ceza tutanağını hazurun olarak imzalamayınız. Bu talepler bizim temel vatandaşlık hakkımızdır. Bu paragrafta örnek belirtilen olay nedeni ile kesilecek olası bir cezanın da hukuki dayanağı yoktur.

-ARKADAŞLARLA TEMEL REİS'DEN TEKNE KİRALADIK, BALIK AVLIYORUZ, SAHİL GÜVENLİK GELDİ BELGE SORDU BİR KISMIMIZDA AMATÖR BALIKÇI BELGESİ VARDI BİR KISMIMIZDA İSE YOKTU AMA YİNE DE SAHİL GÜVENLİK TEKNE SAHİBİ DAHİL HEPİMİZE AYIRIM YAPMADAN CEZA KESTİ NEDEN?

Tura çıktığımız ya da kiraladığımız teknenin özelliğine dikkat etmedik de ondan. Balığa çıktığımız tekne, "Gemiler İçin Su Ürünleri Ruhsat Tezkeresi" sahibi bir tekneydi. Yani ticari bir balıkçı teknesi idi. Bu teknelerin en ayırt edici özelliği, bir plakaya sahip olmalarıdır. Tescil iline göre "35 D 41587" veya "48 D 35458" gibi plaka numarası alırlar. Bu plaka en görünür yerlerinde mutlaka yazar ve sahip oldukları "D" harfinden dolayı, ticari taksilerde olduğu gibi camiada "D" plaka olarak nitelendirilirler. Bu teknelerde balık avlamak için "Gerçek Kişiler İçin Su Ürünleri Ruhsat Tezkeresi" (Sarı Kağıt) gereklidir. Bu belgeye sahip olanlar dışında, ister belgesiz olsun isterse amatör balıkçı belgesine sahip olmuş olsun, bu teknelerde hiç kimse avcılık yapamaz.

-AMATÖR BALIKÇI BELGEM YOK BU YÜZDEN JANDARMA/SAHİL GÜVENLİK BANA CEZA YAZDI, CEZA TUTANAĞINA BAKTIM AYNEN BU GEREKÇE YAZIYOR, TUTANAĞI BU NEDENLE İMZALADIM VE BİR SURETİNİ ALDIM, YUKARIDA YAZDIKLARINIZA GÖRE BU İŞLEM HUKUKA AYKIRI İSE BUNA KARŞI NE YAPABİLİRİM.

Söz konusu cezanın, hukuki anlamdaki karşılığı "İdari Para Ceza"sıdır. Buna karşı başvurulucak kanun yolu, bu cezaya karşı Sulh Ceza Mahkemesine itirazda bulunmaktır. Başvuru gerekçeli yazılı bir dilekçe ile yapılır. Başvuru süresi 15 gündür. Bu süre, idari para cezası huzurunuzda kesilmiş ve buna dair tutanak size imzalatılmış ise bu tarihten başlar. Yokluğunuzda kesilen bir ceza söz konusu ise size posta yolu ile ceza kararının tebliğ tarihinden başlar.

-------------

Rastgelsin...
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

enis59

Daimi Üye
Katılım
1 May 2010
Mesajlar
1,211
Tepkime puanı
22
Puanları
38
Yaş
40
Adı
Enis
paylaşımınız için teşekkürler
 

agartan

Moderatör
Yönetici
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
25,228
Tepkime puanı
14,005
Puanları
113
Yaş
54
Konum
İstanbul
Adı
Şeref
Teşekkürler Çağatay.
Hazırladığın konu forumlarda en çok konuşulan, soru sorulan konuların başında gelir.
Eline sağlık. Konuyu merak edenlerin tüm temel ihtiyaçlarına cevap verecek açıklamalar içeriyor.
Bu konu ile ilgili ayrıca merak edilenleri de bu başlık altında tartışalım.
 

İrfan

Daimi Üye
Gold Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
4,010
Tepkime puanı
434
Puanları
83
Yaş
43
Konum
Bursa /Mudanya/Osmangazi
Adı
İrfan Çimçik
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Teşekkürler Çağatay bey,

Şeref abime katılıyorum isabetli olmuş.

Çok faydalı ve önemli bir konu açıklıyıcı ve güzel olmuş elinize sağlık.:)
 

yeknet

Daimi Üye
Katılım
3 May 2010
Mesajlar
666
Tepkime puanı
1,016
Puanları
93
Yaş
48
Konum
İstanbul / Ayvalık
Adı
Yekta
Kan Grubu
A Rh Pozitif
teşekkürler. Uygulamada çok fazla esnekliği olan bir konu. Yasalarla ve tebliğlerle belirlenmiş olsa da çok suistimal edildiğinden bölgelere göre farklı yaklaşımlarla karşılaşıyoruz. Ne yazık ki hukuki itiraz vs konularında sistem doğru işlemediğinden yıpranan siz oluyorsunuz. Tebliği sayfa sayfa cüzdan veya cepte taşımak faydalı olsa da pratikte herkesin unutabileceği bir şey.
Ben de ABB veya mümkünse sarı kağıt almak istiyorum. ama işten sırf bunun için izin alamam kimlik fotokopisi ve fotoğraf göndersem benim yerime başkası alabilir mi?
 

Çağatay Yılmaz

Aktif Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
201
Tepkime puanı
6
Puanları
18
Yaş
50
Adı
Çağatay Yılmaz
Sevgili Yekta.

Güzel ülkemde, bir kuralın herkese aynı şekilde uygulandığını bir görsem inan dişimi kıracağım. :)

Mesela sarı kağıt dediğimiz belge. Bu belgeyi ilk kez almak için ne gerekiyor başvururken? Yönetmeliğe göre, nüfus cüzdan sureti, ikametgah belgesi ve 1 adet fotoğraf ile birlikte doldurulacak bir dilekçe. Yönetmeliğe göre Tarım müdürlüğü sorabilir mi sana balıkçılıkla geçimini temin ediyormusun diye, hayır. Olması gereken de bu yazılı normlar çerçevesinde. Bu şekilde sorunsuz, belge alan var mıdır memlekette elbette var. Hem de bir sürü. Alamayan var mıdır? Maalesef evet.

Peki süresi 5 yıl olan bu belgenin süresini uzatmak için (vize) ne gerekiyor. İşte durum burada yönetmeliğe göre ilk başvurudan farklılaşıyor. Bir balıkçı kooperatifinden alınmış, kooperatif üyesi olunduğuna ve geçimin balıkçılıkla temin edildiğine dair belge gerekiyor. İlk müracaatta olmayıp, süre uzatımında olan bir koşul. Yönetmelikte olmamasına rağmen bazı İl/İlçe müdürlülükleri ne yapıyor, daha ilk müracaatta sizden müstahsil kooperatifi üyelik belgesi ve oradan alınmış buna dair yazı istiyor. Mevzuata uygun mu değil. Uğraşsanız bunu aşar mısınız evet.

Bunlar olup biterken yurdumda ne olup bitiyor. 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Yasasının yürürlüğe girmesinden sonra, tarımla uğraşanların eski tarım bağkur'lu kapsamında ödedikleri prim normal bağkur'lu olanlara göre düşük kaldığından yurdum insanı ne yaptı, tarım bağkur'lu nasıl olabilirim diye kafa yordu. Bağın bahçen yoksa ne yapabilirsin, balıkçı olursun, tarım bağkur'lu olmak için. Böylece yurdumdaki ticari belgeli balıkçı sayısında acayip bir artış oldu, son iki yılda :) Ne mutlu bize. :)

Öyle ki 70-80 yaşında ninelerimiz bile bir günde balıkçı oldu. Geçmişte, binbir sorgu ile verilen bu "sarı kağıt" bir anda binlerce insana dağıtıldı, bazı İl Müdürlükleri tarafından.

Her neyse, güzel ülkemin hallerini bir kenara bırakalım da senin soruna geleyim.

Benim bildiğim, bu belgeler kişinin bizzat kendisine veriliyor. En azından biz İzmir'de rica etmiştik gelemeyen bir arkadaş için, yetkililer olmaz demişlerdi. Ama dedim ya burası Türkiye, istersen yine de bir şansını dene. En azından bir şey kaybetmemiş olursun.
 

mahmutignak

Daimi Üye
Katılım
2 May 2010
Mesajlar
606
Tepkime puanı
96
Puanları
28
Yaş
47
Konum
İSTANBUL
Adı
mahmut ignak
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Güzel bir çalışma olmuş.Ellerinize sağlık
 

ishak BALLICA

Daimi Üye
Katılım
7 May 2010
Mesajlar
819
Tepkime puanı
173
Puanları
43
Adı
İshak Ballıca
Sevgili Çağatay kardeşim, çok güzel bir paylaşım olmuş...Ellerine ve emeğine sağlık...:)
 

doğan

Üye
Katılım
19 May 2010
Mesajlar
79
Tepkime puanı
1
Puanları
8
Yaş
36
Konum
çorum
Adı
Doğan GÜR
kim ne derse desin bu belge beni kıbrısda kurtardı yoksa halim harapdı