Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balıkçılıkta Kullanılan Belgeler ABB, Sarı Belge ve Sıkça Sorulanlar...

Konu, '3/2 Numaralı Amatör (sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ 2012/66' kısmında Çağatay Yılmaz tarafından paylaşıldı.

 1. KalamA

  KalamA Daimi Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  25 Nisan 2013
  Mesajlar:
  2.614
  Beğeniler:
  2.325
  Şehir:
  KsK 35½
  Aleykümselam Ali. Madem yasak var, böyle bir kural konulmuş ve 15 Haziran'ı beklemen gerekiyor, neden balık avlamaya gideceksin Ali? Yurdumuzun güzelliklerinin günden güne bu şekilde bittiğini, bitirildiğini görmüyor musun? Avlanmanın yasak olduğu dönemde av yapacağını yazıp bir de nasıl ceza yemem diye sorarsan, buradaki ağabeylerini önce üzer sonra da sinirlendirirsin Ali. Bilinçlen ve etrafını da bilinçlendir, aramıza katıl, bizler de hoşgeldin diyelim, paylaşalım seninle güzel kardeşim. Aksi takdirde yakın gelecekte ne balık kalacak ne de Beyşehir...
   
  konya152 bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. TekAdam

  TekAdam Daimi Üye Gold Üye

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  26 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  6.226
  Beğeniler:
  2.600
  Şehir:
  İstanbul-Silivri/Selimpaşa
  Deniz merhaba,

  Mesajına ve sorularına dilim döndüğünce cevap vermeye çalışacağım.

  Bağlama Kütüğü Ruhsatnamen tamam olduğuna göre evrak olarak eksiğin yok ancak botunda bulunması gereken teçhizatının durumunu yazmamışsın. Liman Başkanlığı'ndan verilen listeye göre bunları botunda bulundurman durumunda sorun yaşamazsın. Botunda kullandığın motor 10 HP ve üzeri ise bir de Amatör Denizci Belgesi almak zorundasın. 10 HP'dan düşük ise bu belgeyi almana gerek kalmaz. Bu şekilde denizde bir kontrole denk gelirsen sorun yaşamazsın ama eksiğin varsa botunu bağlamaya kadar ceza alabilirsin.

  Buraya kadar olan kısım senin amatör olduğunu varsayarak cevaplamaya çalıştım ki, verdiğin bilgiler bunu gösteriyor. Bu bağlamda bu bot ile paragat veya paraketa kullanamazsın, bu takımı botuna dahi koyamazsın. Zira bu https://www.baliksevdam.com/forum/3...uzenleyen-teblig-tebligno-2012-66-a-6679.html tebliğde de belirtildiği gibi amatör denizcilerin bu takımı kullanması ve bulundurması yasaklanmıştır.

  Sarı kağıt konusuna gelecek olursak onu da şu şekilde açıklamaya çalışacağım. Sarı kağıt alabilirsin ama botunda bir işine yaramaz. Zira bu kağıt ile ticari balıkçı teknesinde av yapabilirsin ya da o teknede çalışabilirsin ama bu kağıt ile ticari tekne kaptanlığı yapamazsın. Ticari tekne kullanabilmek için en az gemi adamı belgesi almak zorundasın. Bu belge olmadan tek başına sarı kağıt bir işe yaramaz.

  Umarım sorularına verebildiğim cevaplar işine yarar. Daha fazla bilgiyi Liman Başkanlığı'ndan, Su Ürünleri Kooperatifleri'nden veya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan edinebilirsin.

  Kolay gelsin...
   
 4. konya152

  konya152 Yeni Üye

  Yaş:
  22
  Kayıt:
  31 Mart 2014
  Mesajlar:
  4
  Beğeniler:
  0
  haklısın abicim hiç düşünemiştim teşekkür ederim abicim ama çok özledim avı benim halamın oglu var abi balık için av belgesi almış o belge olunca cezası olmazmış sizce dogrumudur abi..?
   
 5. KalamA

  KalamA Daimi Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  25 Nisan 2013
  Mesajlar:
  2.614
  Beğeniler:
  2.325
  Şehir:
  KsK 35½
  ''Yasak zamanda'' kim hangi belge ile avlanırsa avlansın ceza kesilir. Bu yasak zamanlar o balıkların üreyebilmeleri ve nesilden nesile aktarılabilmeleri için.
   
  konya152 bunu beğendi.
 6. konya152

  konya152 Yeni Üye

  Yaş:
  22
  Kayıt:
  31 Mart 2014
  Mesajlar:
  4
  Beğeniler:
  0
  anlıyorum abi 75 gün daha gidemeyecegiz bilgilerin içi çok teşekkür ederim ben aydınlattın abicigim :/ eywallah sogolasın
   
 7. KalamA

  KalamA Daimi Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  25 Nisan 2013
  Mesajlar:
  2.614
  Beğeniler:
  2.325
  Şehir:
  KsK 35½
  Sen de sağol güzel kardeşim. Bu bekleyişten sonraki ilk avın öyle bir tatlı gelecek ki göreceksin. Hepimizin içinde balık tutkusu var ama bunu doğaya ve canlılara olan aşkla pekiştirmezsek sadece kısa süreliğine egolarımızı beslemiş olup yasakları çiğneyeceğiz. Ne olacak ki benim tuttuğum 5-10 tane balıktan diyecek olursa Ali, Veli, Can...... . Balıksevdam büyük bir aile Ali. Gez bak forumun içinde, daha ne altın bilgiler edineceksin. Balığa ve suya olan sevgin kat be kat artacak. İlerde düzenlenecek organizasyonlara da katılırsın ağabeylerinle inşallah. Çok saygıdeğer ağabeylerimiz var burada, tanış onlarla, öğren kardeşim. Sonra da etrafındakilere öğret. Hem bu işten hem de hayattan aldığın keyfi katlayacağına garanti ediyorum. Hayatının her alanında her zaman rastgelsin...
   
 8. konya152

  konya152 Yeni Üye

  Yaş:
  22
  Kayıt:
  31 Mart 2014
  Mesajlar:
  4
  Beğeniler:
  0
  haklısın abicim tşkler
   
 9. Balıkçı murat

  Balıkçı murat Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Haziran 2014
  Mesajlar:
  174
  Beğeniler:
  54
  Şehir:
  trakya
  faydalı oldu teşekkürler.
   
 10. GRAFTT

  GRAFTT Aktif Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  7 Ekim 2014
  Mesajlar:
  236
  Beğeniler:
  245
  Şehir:
  Trabzon
  Belgeyi almak kolay iş ama onu almak için iş yerinden izin vb şeyler gerektiği için problemi en azından benim gibi olanlar için. Çalışmadığım tek gün Pazar.

  Zaten alınması ve bulundurulması mecburi olmayan birşey içinde uğraşmanında manası yok gibi kanaatimce.
   
 11. sedatsabotic

  sedatsabotic Aktif Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  3 Şubat 2015
  Mesajlar:
  287
  Beğeniler:
  448
  Şehir:
  istanbul-sefaköy
  Amatör Balıkçı Belgesi 22,50 tl
   

Sayfayı Paylaş