Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balıklar hakkında genel ,

Konu, 'Balık Anatomisi ve Balık Davranışlarına Genel Bakış' kısmında kefalci tarafından paylaşıldı.

 1. kefalci

  kefalci Aktif Üye

  Yaş:
  61
  Kayıt:
  11 Mart 2012
  Mesajlar:
  117
  Beğeniler:
  4
  Balıklar/Su dünyası hakkında

  Su dünyasındaki balık yaşamının genel bazı noktaları hakkında bilgileri derledim ,

  Balıklarda ortama uyum konusunda bir örnek.. en çok bilinen ve hint okyanusu kökenli olup Akdenizde bulunan sokkan balıgı(siganus spp.) ani renk değiştirme yetenegine sahiptir ve çok hızlı renk değiştirir
  Mesela kumlu zeminde kum rengine kayalık zeminde o anda ki taşların rengine bürünür..

  Balık ve deniz ile ilgili bazı püf noktaları

  1-Balıklarda öğrenme ömür boyu devam eder.Aynen insanlardaki gibi Balıklarda inceleme/ merak vardır(investigative davranış) bazı balıklar suyun dibinde iken size yaklaşır hatta elinizi bile deydirebilirsiniz.(orfoz/hani/gelincik/işkina ) gibi ilk kez gördüğü şeyi merak eder.bu yüzdendirki sudaki bir yeme ve bir cisme ilk önce tecrübesiz yavrular yaklaşır didkler incler.

  2-beslenme davranışları…predator balıklar…besinlerini arayarak bulan lar..çene ve diş gelişimişir..çipura-lüfer-barakuda vs.ancak yayın balıgı tam tersi yem yanına gelirse yer..

  3-limivor türler yiyeceklerini emerek yer. Akvaryumdaki çöpçü balıgı gibi.kefal vs

  4-Mürekkep balıkları nda hareket mekanizması sudur. Tepkili su. Prensip etki/tepki . bir miktar suyu alır /karın kaslarını sıkarak dışarıya püskürtür ve ileriye dogru hareketini saglar.
  bu arada salgıladıgı mürekkep iki türlüdür 1,si dagılmayan ve bir nesne gibi suda kalan mürekkep ki bu arkadan gelen düşmanı şaşırtıp hedef sapmasına sebep olur 2,tip fışkırtma ise duman bulutu şeklinde olup bundada düşman bir anda etrafını göremez ve buarada M.balıgı hızla kaçar.Bu canlının balon balıgına benzer çok sert papagan dişi vardır kendi büyüklüğündeki balıkjları bile yemye kalkışır.

  5-durgun suyun rengi neden yeşile dönüşür.. sebep planktonlar dır vücutlarında klorofil molekülü vardır ve bitkiler gibi fotosentez yaparlar .ve suya renk verirler

  6-Dünyada insanların soluduğu havadaki oksijenin büyük bir kısmını denizlerde ve okyanuslarda yaşayan klorofil içeren bitkiler üretilir. Tabii bu güneş ışıgının ulaştığı bölge ve derinliklerde.olur başta deniz yosunları oluşturmaktadır
  bazit bir varlık gibi gözüken deniz yosunu ekosistemde çok büyük te öneme sahiptir..hatta plankton denilen canlıtürü besin olarak ta tüketilir.

  7-Deniz yıldızını birden fazla parçaya ayrılsada her parça kendini onarır ve yeni bir yıldız oluşturur buna bilimde !rejenerasyon ! denir

  8-deniz kestanesini kabugu sert olmasına ragmen son derece kompleks bir yapısı vardır ve sudaki oksijeni vücuduna geçiren karmaşık bi sistemi vardır.

  9-Köpek balıgı avını yakaladıgı zaman sert bir şekile saga sola sallamasındaki amaç avına hareket ivmesi kazandırarak dişlerinin arasında kendi kendiliğinden kopmasını saglamaktır.
  Ve bu arada /esnada gözlerini kapar ki dagılan parçalardan gözüne zarar gelmesin...

  10-Yarış arabalarının her iki yanındaki hava boşluk delikleri köpekbalıklarının yanal hava açıklıklarından esinlenilmiştir.

  11-Katil balinalar dogal ortamda çok saldırgan olmalarına ragmen eğitildiklerinde son derece uysal olurlar

  12-Bilim, balinaların çok uzun mesafeler giderek yaptıkları göçlerde yönlerini nasıl buldukları konusuna cevap bulamamıştır.Balinalar su içinde km.lerce uzaktan duyulabilecek şekilde tiz sesler çıkartarak anlaşırlar..

  13-deniz yaşamı ekosisteminde azalan bir tür bir başka tür veya türlerin orantısız bir şekilde çogalmasına neden olabilir.mesela balınaların ve köpek balıklarının soyunda azalma olursa bu sefer örneğin fok balıklarını nüfusunda sıra dışı bir artış olur.bu dengeyi korumak tabiiki biz insanlara düşer

  14-Balıklarda büyüme yaz aylarında daha hızlıdır kış aylarında yavaştır hatta bazı türlerde durma noktasına bile gelir.

  15-Tatlı sulardaki gambusia balıgı (sivrisinek balıgı) ortalam her ay bir yeni nesil üretir..bu yüzdendir ki bulundugu ortamda çok hızlı bir şekilde çogalıp istiala eder.

  16-Pasifikte yaşıyan alabalık türü 4 yıllık ömründe sadece 1 kez üreme yapar.
  Buna mukabil..Yılan balıkları ise 25 yıllık ömürlerinede 1 kez üreme yapar

  17- Sazan (Cyprinus Carpio) kış bitimi yaza girerken yumurta bırakır sonbahar sonunda yavrular yerine ve ortamına göre değişsede ortalama 15/20 cm boya ulaşır ve bir yıl daha geçince aynı mevsimde 25/30 cm olur.ortalama 2, yıllarından sonra tekrar üremeye başlar

  18-av balıklarından ,Yabani sazan(adi sazan)+kadife balıgı+çapak balıgı kış mevsimine girildiğinde ve sular soguyunca bireysel yaşamdan dönüp tamamen gurup yaşamına geçerler ve suların en sıcak yerlerine çekilip minimum aktif hale gelirler tamamen pasif bir şekilde kışı geçirirler..bu yüzden dirki yaz ayları kadar iyi av vermezler..

  19-Turna avcıları , tatlısulardaki turna balıgı genellikle sazlıklara yakın ve/veya içinde bulunur özellikle ilkbakar yaz ve sonbahar gibi yem olacak balıkları yani ufak balıkları buralarda bulması olasılıgı yüksek oldugundan bu bölgelerden ayrılmaz..bu durumda turna avlıyan bir kişi eger yalancı yem kullanıyor ve at/çek yapıyor ise su kenarında bir noktada sabit durmayıp değişik yerleri deneyerek ve önemlisi kıyıdan .kıyıya paralel sazlara paralel at/çek yapmasında fayda vardır

  ***Denizlerde toplu yaşam alışkanlıgı olan (sürü) balıkların bilimsel olarak yapılan yaklaşık populasyon rakkamlarındaki azalış ve artışlar aşagıdaki sebeplerden ötürü olmaktadır

  1-Su ısısındaki değişiklik..ani veya uzun vade de ekositemin de bozulması ile ısı farklılıgı oluşan sularda uzun yıllar sonra balık azalması görülür.
  2-Su kirliliği. hepimizinde bildiği gibi bir denizin devamlı kirlenmesi zaman içinde oradaki balık sayısını etkiler
  3-Aşırı ve kuralsız avlanma+denetim eksikliği...
  4-Nadiren de olsa geçerlidir.. deniz dibi veya deniz e yakın ana karadaki şiddetli yer sarsıntıları(deprem) ve buna baglı olarak olası deniz dibi gaz çıkışları(kükürt vs.) balıkların göç etmesine sebep olur..

  ------/Bir deniz ne kadar temiz ve dip faunası zengin olursa orada o kadar fazla çeşit ve renkli likte balık yaşar.. örnek bakir tropik deniz suları...

  -----/İstavrit ,Uskumru gibi hızlı yüzmeye ve gurup yaşamına alışmış/ adapte olmuş balıkların gün ışıgında özellikle güneş ışıgının dik ve dik e yakın geldiği zamanlarda.. sürü özelliklerini bozmazlar..ve haret helinde ikende bu özellik devam eder bu andaki bir dış etki sürünün dagılmasını etkiler ama gene ileride bir yerlerde toplanırlar..Mesela tekne ile istavrit avında sabit durmak için çapa atılırsa bu aşagıdaki veya gelecek olan sürüyü etkiler..bu yüsden zaten gezgin olan isttavrit avında çapa atılmaz ve tekne dogal haline bırakılır..
  Bu tür balıklar,korunmak- beslenmek ve üremek için sürü yaşantısı içindedir..

  ------/Doğanın ilginç bir koruma mantıgı...
  Sürü halinde yaşıyan balıklar ringa/hamsi/istavrit vs. savunma makenizmalarını güçlendirmek için olabildiğince fazla adette balık olayı isterler..nedenmi?

  örnek:1 milyon adet lik ringa balıgı sürüsüne balina saldırdıgı zaman diyelimki 200 bin adedini yiyebildi ve sürü kaçtı.. Ancak bu sürü 2 milyon adet balıktan oluşursa idi ve aynı balina saldırsa idi 400 bin değil 250 bin adedini tüketir..
  bu av ve avcı arasındaki düzen av olan canlının neslinin devamını saglar...

  -----/Sürü yaşamında en güzel örneklerden biri uyanık tabir ettiğimiz kefal gamitlerinde görünür..bir dere veya su kenarında önümüzdne geçen gamit sürüsünün ortasına bir taş atarsak sürü aniden ikiye ayrılır ve ileride tekrar toplanır..Bir hamsi sürüsünün peşine bir etçil/predatör düşmanı takılırsa kovalamaca esnasında hamsiler 2 guruba ayrılıp birer ters sagdan ve soldan daire çizerek düşmanın arkasında geçip tekrar toplanır...

  -----/Balıklarda ögrenme deneyim ile kazanılmıştır mesela sürü yaşamında en çok yorulan balık önde gidenlerdir.. arkada ve arada olan balıklar öndekilerin kuyruk suyuna girerek enerji tasarrufu yaparlar..

  -----/Balıklar gün doguşundan batışına kadar olan süredeki güneş hareketlerini su içinden takip edebilirler ve tabiattaki diger olaylarada mesela ay takvini ve gelgit olayları gibi doga olaylarınıda katarsak hepsine göre yaşamlarını düzenlerler.. buna bir örnek ABD sahillerinde yaşıyan bir tür ..med cezir safhasını bekler.. ayrıca ayın safhalarınıda hesaba katarak sahil kumlarına yumurta bırakır... su yükseldiği zaman 2 hafta sonra dolunayda bu yumurtalardan yavrular çıkar ve su hareketi ile denize yayılır.

  ---/Bildiğimiz üzre insan kulagı 20/20,000 hz. arası sesleri duyar bu frekans aralıgına sonik denir bunun altına infrasonik / üstüne ultrasonik sesler denir.

  ancak balıklar düşük frenakstaki seslere duyarlıdır. genelde 200-600 hz.
  arası dır.. mesela yılan balıgı 36 hz den itibaren 650 ye kadar olan bantta duyarlıdır.
  ---/Sazangiller+yayın türleri+yılan balıkları+tatlısu levreği gibi balıklar yemlerini koku yolu ile ararlar...yılan balıklarında koku alma duyusu çok gelişmiştir.


  ---/ Yaralanan bir Cypriniformes üyesi derisinden bir salgı bırakır bu kokan bir maddedir. ve diger cinsleri bu kokuyu alarak alarm durumuna geçerler..

  ---/Köpek balıkları 2 km den bile kan kokusunu alırlar...yapılan deneyler insan terinini köpekbalıklarına itici geldigi saptanmıştır.
  bu yüzden dalgıçlar vücutlarında bakır asetat tableti taşırlar ve bu nun kokusu köpekbalıgını uzaklaştırır.

  ---/ sazangillerin şeker+tatlı maddeler+asitler+tuz+kinin+acı+süt+solucan+balık derisi+ maddelerinin tadına aşinadırlar..Fruktoz a karşı duyarlılık insana göre 2500 kat fazladır

  ---/(Çok Önemli) Balıklar çok küçük oranlarda dahi deterjan madesine maruz kalırlarsa zarar görürler ve bu kalıntı ancak en az altı hafta sonra balık vücudundan atılır...

  ----) Yeryzünde killi yapıda olan çukur oluşumlar zaman içinde içi yamur suları ile dolarak sıg göletler oluşur ve bu sularda sadece otsu bitkiler yetişir. ve sazlar oluşur.. Fauna zengin değildir bu nedenle bu tip yerlerde sınırlı sayıda ve çeşitte balık yaşar ve genelde fazla büyümezler.

  -)Balıkların beslenme dünyasında aralarında genellikle şiddet ve rekabet ve bir yarış sözkonusudur..

  -)Balık yavrusu yumurtadan çıktıktan sonra ilk görüntülerinde gelişmiş bir göz vardır bu organ vücuda oranla büyüktür.. sebebi ise ilk günlerinde beslenmeleri için en önemli organ gözdür..

  -)Balıklarda ki lateral yan algılama çizgisi özellikle etçil balıklarda çok gelişmiştir.Mesela gözü görmiyen bir turna balıgı Lateral algılama sistemi sayesinde avını yakalıyabilir.

  -)Gece avlanan yayın gibi balık türlerinde agız kenarlarında hassas algılama organları vardır.

  -)Sıcak mevsimlerde sular ısındıgı zaman suda çüzünük haldeki oksijen serbest hale geçer ve sudaki oksijen miktarı azalmış olur.Yaz sıcaklarında sıg kıyılarda balık olmayışının bir sebebi budur.Ve balıkların yaz sıcaklarında su üzerindn hava alma eylemi bu yüzdendir.


  Balıgın üremesini etkileyen faktörler konusunda:

  1.çevre faktörü..üreme için uygun çevreyi bulması lazım..mesela sazan balıgında üreme zamanı sıg sulara girip otlak zemin de yumurta dökmesi.gibi

  2,dış görüntü.erkek ve dişini fiziksel dış görünüşlerindeki değişimler..

  3,hayvanın hormom seviyesi.GSI degerleri yükselir ( gonado-somatik indeks Gonad ağırlığının vücut ağırlığına oranıdır. GSI = Gonad ağırlığı /Vücut ağırlığı x 100 şeklinde hesaplanır. Balıkların yumurtlama mevsiminin (zamanının) belirlenmesinde kullanılır. Gonado somatik indekse bazen gonado somatik gösterge de denmektedir.)

  4-balıklarda göç etme olayını etkileyen sebeplerden birisi korku faktörüdür..  hareket konusunda :

  -Balıklardaki simetrik çift yüzgeçler yanlarda ve karın altındaki ler dönme ve yükselme / dalma hareketlerinde kullanılır. sırttaki ve karındaki dik tek yüzgeç harekt esnasında balıgın rotasında kalmasını saglar.. ayrıca yan ve karın çift yüzgeçleri ani durşlarda frenleme görevi görür..
  -Köpekbalıgı-vatoz-çiçina türlerinde vücut içinde hava kesesi yoktur.. bunlar batma egilimi gösteren türlerdir..
  -Balıklardaki hava kesesi ses üretme ve ses algılama organı olarakta görev yapar.
  -Fiziki yapısı uzun torpil şeklinde olan balıklarda hız yapma kabiliyeti vardır. Yassı vücutlu balıklar mesela akvaryumlarda melek balıgı gibi sag/sol manevrada daha hızlıdır.

  Deri konusunda:-Elde tutulan balıgın kaymasının sebebi balıgın epidermisinde bulunan bezlerden salgılanan sümüksü kaygan mukus maddesidir. hatta bu madde balıgın karakterisik kokusunuda verir .bu madde sayesinde yüzme esnasında balıgın sudaki direnci azaltmasını saglar... genelde ufak pullu balıklar büyük pullu balıklara nazaran daha fazla mukus salgılar.
  -Eski yıllarda Bazı tür köpekbalıgı nın derisini zımpara olarak kullanırdı..
  -Balık pulu diyip geçmiyelim..sıklıkla bir balık pulu ait oldugu balıgın hangi familyadan oldugunu
  ortaya koyar.
  -Balıklarda çogunlukla rastlanan gümüş rengi balık metabolizması tarafından üretilen guanin tarafından ışıgın yansıtılması sonucu oluşan renktir. balık pullarından elde edilen bu madde tırnak cilasında da kullanılır.
  -Balıktaki hormonal değişiklik renklerinide etkiler..
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. MERCURY90

  MERCURY90 Aktif Üye

  Kayıt:
  8 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  250
  Beğeniler:
  8
  Şehir:
  mersin
  Değerli bilgiler için çok teşekkürler. ama benim bunları öğrenmem için daha çok fırın ekmek yemem lazım.
  en çok merak ettiğim ses olayıydı, küçük frekans derken, suya taş atıyoruz balık kaçıyor galiba o türden sesler olmalı.
  birde kör balık diyorlar, kıyılıyor ve onu serpme, çarşay gibi şeylerle kapatarak sudan çıkarıyorlar. gerçekten o balık dedikleri gibi körmüydü yoksa başka bir şey mi, bilmiyorum, birde onu merak ediyorum.
  birde sığlık ve taşlık kesimlerde yaz aylarında suyun içinde müthiş hızlı hareket eden koyu renkli ve ayaklı yaratıklar var. bunlar kış aylarında olmuyorlar. ben suda gezdikçe benden kaçıp taşların altına saklanıyorlar ama çok hızlı hareket ediyorlar. on ne olduğunu hala anlayamadım
   
 4. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  20.517
  Beğeniler:
  10.742
  Şehir:
  İstanbul
  Çok enteresan bilmediğimiz özellikler varmış.

  Teşekkürler.
   
 5. löngöz

  löngöz Daimi Üye

  Yaş:
  62
  Kayıt:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.821
  Beğeniler:
  122
  Şehir:
  İZMİR,AKYAKA
  çok güzel ,çok farklı bir çalışma Muvaffak bey ,,ellerinize sağlık....
   
 6. cem57

  cem57 Yeni Üye

  Yaş:
  53
  Kayıt:
  3 Eylül 2013
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  istanbul+Balıkesir
  bilgi için teşekkür ederim.
   
 7. adil kaan

  adil kaan Aktif Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  26 Eylül 2012
  Mesajlar:
  242
  Beğeniler:
  149
  Şehir:
  istanbul/üsküdar
  yıllardır merak eder durudum yazın bu balıklar kafalarını sudan çıkarıp napıyorlar diye. eline sağlık derleme için.
   

Sayfayı Paylaş