Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balıkların beslenme şekilleri

Konu, 'Balık Anatomisi ve Balık Davranışlarına Genel Bakış' kısmında KARINCA tarafından paylaşıldı.

 1. gran061

  gran061 Aktif Üye

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  11 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  102
  Beğeniler:
  24
  Şehir:
  samsun
  hocam bu tasmalamak nasıl oluyo balık takınca çekmek mi kamışı
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Coşkun meray

  Coşkun meray Aktif Üye

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  1 Nisan 2013
  Mesajlar:
  910
  Beğeniler:
  257
  Şehir:
  İzmit
  Ümit tasmalam tabiri balık yeme saldırınca yapılan bir durumdur.

  Balık iğnedeki yeme saldırınca otomatikman kamışın ucunda oynama olur.O anı kollayıp kamışı yukarı kaldırmaktır.Eğer yem balığın ağzında ise balığı tasmalarsın.Ama bütün gücünü kullanma valla ya kamışa birşey olur yada balığın ağzını yırtarsın.

  Ne kadar zamandır avlanıyorsun bilemiyorumda o anı elbet anlarsın zamanla.Küçük balık vuruşumu yoksa büyük balık vuruşumu ona göre iş sana kalıyor.
   
 4. Horozbina

  Horozbina Daimi Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2012
  Mesajlar:
  2.232
  Beğeniler:
  3.621
  Şehir:
  Tekirdağ / İstanbul / Ören
  Tek bildiğim çatal bıçak kullanmadıkları.

  Kahvaltı akşam yemeği gibi farklılık bana pek uygun gelmedi, yediği türlü çeşit canlılara göre, tek bir tür de farklı şekilde beslenebilir. Ayrıca midyeyi yengeci kırıp yiyenler yanında bütün olarak yutanlar da çok.

  Sadece akvaryum balıklarından bildiğim genelleme şöyle.
  Ağız biçimlerinin önemi çok. Ağzı yukarı bakanlar suyun üzerinden beslenir. Alta bakanlar dipten. Orta sudan beslenenleri ağızları da gövdeye paralel. Ağzı yukarı doğru olup da suyun dibinde yatanların tabi ki yüzeyden beslenmesi söz konusu değil. Bunlar genelde iyi kamufle olmuş tuzakçı balıklar.

  Bunun dışında çene içi formlar yani diş ve diş benzeri çıkıntılar bunların sıklığı yükseliği sertliği ya da dişi olmayanların beslenme biçimleri ve yediklerinin bir kısmı farklı.

  Bu konu aslında çok önemli, mesela yengeci kestaneyi, midyeyi kırdıktan sonra yemeye başlayan çipura için yemin içine iğneyi koymak kabuğuyla birlikte denize atmak uygun. Fakat çipuranın, karagözün o kadar çok alt türü var ki bunların hepsi kabuk kırmayı beceremediğinden suda hangi balığın olduğunu bilmek kadar onların yeme özelliklerini bilmek avı verimli kılsa da artık bizde tükenen türler nedeniyle bu bilgilere gerek kalmadı. (karamsarlık smileysi)
   

Sayfayı Paylaş