Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balıkta parazit

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında pelipe35 tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. pelipe35

pelipe35 Aktif Üye

Selamın aleyküm arkadaşlar bundan bir hafta kadar önce izmirde konak ta balığa gittim herzamanki gibi surf takımlar beklemede iken bende şamandıra ile gopez yakalıyodum gopezleri kovaya koyduktan sonra balıklar ölünce nasıl desem pire gibi parazitler kovanın çevresinde belirdi yaklaşık 10 gopez den iri sayılabilecek gopezlerdi 50 60 tane parazitler kovanın etrafında belirdi büyiklük ve şekillerini tarif etmek gerekirse 5 mm uzunluğunda silindirik yapılı canlılardı ve gayet hareketli idiler internette balık parazitleri hakkında bakttığım yazılarda buna benzer bir parazit görmedim o sırada fotoğrafını çekmekte aklıma gelmedi balıkları yemek için almıştım ama sonra uyuz olup kedilere verdim bu parazit hakkında bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Rx7 bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ibrahim1903

ibrahim1903 Aktif Üye

İlçe Müdürlükleri

Erzene Mahallesi, 35040 Bornova/İzmir
    Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Adres

4. mallaca

mallaca Aktif Üye

Bu parazitler genelde izmarit balığında bulunur. Ağız, dil ve sırt bölgelerinde kancalı ayakları ile hayvana yapışır ve asalak olarak beslenirler. Ben elimle paraziti temizleyip limit dahilinde kovaya atıyorum. :)

pelipe35 bunu beğendi.
  5. pelipe35

pelipe35 Aktif Üye

Yani yemesinde bir problem yok . çok teşekkür ederim cevabınız için artık bende öyle yapıcam

6. mctymn

mctymn Aktif Üye

balıkların çoğunda parazit var . bu kış yemli dişli avında kovada 3 adet kılcal parazit gördüğümde yarım kova çinekop sarıkanatı eve götüremedim .
    yaklaşık 6- 7 sene önce unkapanı köprüsünden istavrit avında , çapariyle metrelerce uzunluğunda ince canlı parazit gelmişti. bir kova istavriti orada bıraktım gittim . birdaha unkapanında avlanmadım.
    izmarit ağzında var üzerinde var. 2 defa izmarit avında tırnak mantarı kaptım. el baş parmaklarım . tedavisi 3- 4 ay sürdü. iğne ucu siyahlıkla başlayıp tırnağın yarısı eridi. 2 side izmarit avının hemen sonrası oldu. her balıktan yemden sonra elimi yıkarım silerim yine oldu. iğne ucu kadar siyahlığı görünce doktorun ilk sorusu ' balığa gidiyormusun oldu''

coner, Rx7 ve pelipe35 bunu beğendi.
  7. Spin on the beach

Spin on the beach Aktif Üye

Belirtiğiniz paraziti aşığıdaki resimdeki canlıya benziyorsa endişe edecek birşey yok. 10 Gopezin 6'sında çıkar genelde (Burhaniye için konuşuyorum). Biraz tiksinebilirsiniz doğal olarak, balığı temizlerken elinize yapışabilir sıkıntı olmaz.

2-3 kere gopez yemişimdir. Tadı tamadığıma uygun olmadığı için artık yakaladıklarımı bırakıyorum.

Mehmet Fatih, mctymn ve mallaca bunu beğendi.
  8. mallaca

mallaca Aktif Üye

Benim bahsettiğim işte bu resimdeki parazit. Zararı yok diye biliyorum. Fakat Mecit abinin bahsettiği de bu parazit ise durum ciddi. Yanlış bilgilendirme yapmayalım...

mctymn ve pelipe35 bunu beğendi.
  9. pelipe35

pelipe35 Aktif Üye

Yok bu paraziti daha önceden biliyordum bu değil

mallaca ve mctymn bunu beğendi.
  10. pelipe35

pelipe35 Aktif Üye

Yok bu parazit hayvanın dilini yiyen ve yerine geçen bi oarazit zararsız olduğunu biliyorum ama benim gördüğüm parazit bu değil bidaha ki sefere fotoşrafını çekip atıcam

mctymn ve mallaca bunu beğendi.
  11. coner

coner Daimi Üye

Geçen sene mezgitlerin içinde parazit kurt için uyarı ve haberler vardı.

mallaca ve mctymn bunu beğendi.