Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balıkta parazit

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında pelipe35 tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. coner

coner Daimi Üye

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. pelipe35

pelipe35 Aktif Üye

Arkadaşlar tekrardan merhaba internette yaklaşık 1 hafta araştırma sonucu paraziti buldum adı DENİZ PİRESİ (SEA FLEA) balıklara ve insanlara yapışırmış insanlara yapıştığında sivri sinek gibi kaşıntı yaparmış antibiyotik krem le tedavi edilirmiş sea_flea.jpg

tncyrs, Mektupla, mallaca ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  4. mallaca

mallaca Aktif Üye

Bunu daha önce görmedim.

tncyrs ve Mektupla bunu beğendi.
  5. Melih Peker

Melih Peker Aktif Üye

Up , önemli bir konu bence.

Yahu istanbul'da nerde avlanacağız o kadar uğraş takım set yap , zorla avlan sonra parazitli çıksın..

mctymn, tncyrs ve Mektupla bunu beğendi.
  6. GoktugA.

GoktugA. Yeni Üye

Bu deniz piresi dediğiniz şey aslında balıkların beslenmek için yediği bir parazit diğer bir değişle yem türü. Akvaryum dizaynları yaptığım için balıklarlada ilgiliyim özellikle tatlı su ile. Deniz piresi diğer adı Su piresi olarak geçer. Yavru ve orta boy akvaryum balıklarının gelişim çağında özel kurulan yeşil su kültüründe bu parazitlerden yetiştirerek yavru ve genç balıklara veririz. Besin değeri yüksektir. Fakat tabi bunların büyümüş olanları balıklara bulaşıp parazit halini alıyor. İnsana pek zararlı olduğunu duymadım hatta bunun akvaryumla ilgili bir forumda tartışmasıda döndü. Dış parazit dediğimiz gruptan değildir su pireleri iç parazit türü olarak geçer. Bilmeden çok miktarda yenmesi elbetteki zararlıdır fakat göllere denizlere yüzmek için girdiğimizde özellikle yeşil ağırlıklı sularda ( orman kenarları veya yosunlu bölgeler ) ağzımıza su kaçıp yuttuğumuzda olmuştur. Ufakları zor gözükür zaten balıklara yem olur büyük halleri balıkların içinde yaşar görüp temizlersek bir sıkıntı olmaz. Ama tutulan balıkların yüksek çoğunluğunda varsa riske girmeden atmak lazım sonuçta buda az zararlı olsada bir parazit.

Son düzenleme: 29 Haziran 2018
  7. pelipe35

pelipe35 Aktif Üye

İ
    Bilgilendirme icin çok sağolun işin ilginci gopezlerde rasgeldigim bir parazitti balığı kovaya koydum baliklar canli iken hiç gözükmediler sonra balıklar ölünce birden kovada ordan oraya sıçramaya başladırlar sanırım balıklar ölünce canlıyı terkettiler ben yinede tedbiren yemedim dediğiniz gibi benim gördüklerim oldukça büyüktü bu sene birkaç gopez yakaladim yine ana şükür böyle bir sorun olmadı inşallah olmazda :)

Mektupla ve mctymn bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş