Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Balon balığı nasıl temizlenir, buyrun görelim...

İsak

Daimi Üye
Adı
İsak Rozanes
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Her ne kadar Japonya'dan bir bıçak markasının tanıtım filmi olsa da, son yıllarda Ege ve Akdeniz'de başımızın belası haline gelmiş olan Balon balığının , özel eğitim almış şefler tarafından nasıl temizlenip yenmeye hazır hale getirildiğinin anlatıldığı güzel bir video.

İngilizce bilmeyenler için , videoda geçen yazılı açıklamalardan ilginç olan bir kaç tanesinin çevirisi de şöyle;

1. Balığın zehiri, siyanürden 17 kat daha etkili.
2. Balığın temizlenmesi süresince yaklaşık 30 Litre su harcanıyor. Suyun devamlı akıyor olması, zehirin tamamen atılabilmesi için.
3. Sadece özel eğitim ve sertifika almış kişilerin bu balığı temizleyip yenmeye hazır hale getirmesine izin veriliyor.
4. Balık, canlıyken ayıklanıyor.
5. Balığın derisi, kanı, gözleri, iç organları ve özellikle de karaciğeri yüksek derece de zehirli.
6. Ayıklarken giyilen eldiven, zehirden korunmak için değil, kaymayı engellemek için.
7. Kanının tamamen akıtılması için yarım saatlik bir süre bekleniyor.
8.Balığın yenmeye hazırlanması 1 saatten fazla bir zaman alıyor.
9. Yenmeye elverişli olmayan kısımların çöpe atılması bile zehirli olduğu ve başka yerlere de bulaşabileceği için özenle yapılıyor.

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Aslında herkesin izlemesi gereken bir video ve balon balığını yemeden önce bir kez daha düşünülmesi lazım, çok riskli, temizlerken bile bıçak elinize değerse ve zehir denk gelirse sonu ölüm.. Şakaya gelmeyecek kadar tehlikeli bir tür..

sunny1403

Daimi Üye
Adı
Tahir
Kedılerın bıle yemedıgı bır balık..Hayatım boyunca nefret ettım herzamanda bu balıktan nefret edecegım:D Paylaşım ıcın tesekkurler

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Adamlar gramını ziyan etmemek için ne manevralar yapıyorlar..

S

strangolos

Misafir
yazacak bişey bulamadım tümüyle saçmalık tüketilecek binlerce balık varken cidden çok gereksiz belki yüzeysel bir yorum olacak ama böyle:) Bana bişey olmaz denen bir millet olduğumuz için bunu yemek niyetinde olanlara güzel bir uyarı bu video teşekkür ederiz.
Not: sakın yemeyin

Eray Aksoy

Aktif Üye
Adı
Eray Aksoy
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Balon balığı denk geldiğinde öldürüp atıyoruz.Kimi zaman karaya kimi zaman da denize.Peki siyanürden 17 kat daha zehirli olan bu canlıyı bu halde attığımızda doğaya ve burada yaşayan canlılara ters bir etkisi olmaz mı?Yani bu balığın en doğru imha yöntemi nasıl olmalıdır?

Son düzenleme: