Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Balon Balığı (Tetradon Spacieus - Tetradon Biocellatus)

Hamdi

Admin
Site Admin
Katılım
29 Nis 2010
Mesajlar
21,820
Tepkime puanı
12,151
Puanları
113
Yaş
46
Konum
İstanbul
Adı
Hamdi TEKBIYIK
Kan Grubu
O Rh NegatifBALON BALIĞITetraodontiformes TetraodontidaeTetradon spacieusTetraodontidae familyasından olan balon balığının Akdeniz’de yaşayan türleri Tetraodon spacieus ve Tetraodon lagocephalus’tur. Ege ve Marmara’da nadiren rastlanır.
Balon balığı, tropik ve sıcak denizlerde ve onların kara sularında, mercan resiflerinin arasında yaşar. Ortalama boyu 40 cm. olup, şiştiği zaman daha da büyür.
Normal durumunda gövdesinin alt kısmı yassıdır. Sırt yüzgeci küçük ve geride, anüs yüzgeci de aynı büyüklükte ve bunun hemen altındadır.
Balon balığı kımıldayamayan ya da çok ağır hareket eden avları yakalar. Korunma bakımından, çevreye kolaylıkla uyan renklerine ve bir savunma yöntemi olan şişme niteliğine güvenir.
Sırt ve anüs yüzgeçlerini çalıştıran kaslar güçlü bir şekilde geliştiklerinden, balık bunları iki yana dalgalandırarak göğüs yüzgeçlerinin de yardımıyla yüzer. Kuyruk yüzgecini ise dümen gibi kullanır. Balon balığının derisi serttir ve üzerindeki pulların yerini sırtında ve kafasında, dikleşebilen dikenler almıştır.
Bazı balon balıklarının sırtları beyazdır. Bazılarının ise sırt renkleri karnına kadar
denizlerde yaşayan bazı türlerin sırtı yeşilimsi veya mavimsi siyahtır. Mercan resiflerinin etrafında görülenlerin ise mavi ya da morumsu kahverengidir. Yanlarında beyaz benekler, hareler ya da çizgiler vardır.
Balon balığının en önemli ve ilginç özelliklerden biri de şişebilmesidir. Bundan dolayı da “balon balığı” ismini almıştır. 20cm. boyundaki bir balık denizdeyken içine 1 litreye yakın su çekip adeta bir balon biçimini alır. Bu durumda dengelerini kaybettiklerinden deniz yüzeyine çıkıp ters dönerler. Su mideden uzayan bir keseye gider. Suyu burada iki uçta kaslı bir kapakçık tutar.
Denizden çıkarıldığı zaman ise içine su yerine hava çekerek şişer. Bunu da yine bir yutkunma hareketiyle sağlar. İyice büzülüp açılabilen ağız tabanı adeta bir tulumba görevi yapar.
Balon balığının dişleri, kirpi balığınınki gibi birleşerek bir gaga oluşturmuştur. Bunlar hem yukarı, hem de aşağı çenede önde kesici bir kenar, arkada da öğütücü bir levha meydana getirir.
Balon balığıyla kirpi balığı arasındaki fark, balon balığının diş levhalarının kesici bölümlerinde bir yarık bulunmasıdır. Bundan dolayı da balon balığının her iki çenesinde sadece ikişer diş varmış gibi gözüktüğü için bu balığa “tetraodon” yani dört dişli, kirpi balığının da her iki çenesinde birer diş varmış gibi göründüğü için bu balıklara da “diodon” yani iki dişli adı verilmiştir.


Balon balığı ağzı hafif açıkken bir tavşanı andırır; bu türe verilen lagocephalus (tavşan kafalı) ismi de buradan gelmektedir.
Resiflerin etrafında yaşayan balon balıkları beslenme sırasında dişleriyle mercan parçalarını koparır, ezer ve bunların canlı kısımlarını sindirirler. Yumuşakçaları da ezerek yutarlar.
Başlıca besinleri deniz salyangozları, mercan parçaları, yengeçler, deniz solucanları ve çeşitli yumuşakçalardır.
Dişi balıklar baharın sonunda ve yazın yumurta dökerler. Yumurtalar dört-beş gün içinde çatlar. 6 mm. boyunda olan yavrular yumurtadan çıkar çıkmaz gövdelerini şişirmeyi başarırlar.
Şişebilen gövde ve dikenli deri balon balığının tehlikeden korunma araçlarıdır. Bu balığın pek çok türünün diğer bir savunma aracı da gövdelerinde bulunan zehirdir. Bu zehrin insanlar üzerinde büyük etkisi vardır. Genellikle balon balığının bazı türleri deniz hayvanlarının en zehirli olanları arasında sayılır. Zehir karaciğer, bağırsak ve üreme organlarındadır. Bazen deride ve kaslarda bulunur.
Büyük Okyanus’un güneyinde yaşayan zehirli balon balıklarının salgıladıkları maddeyi Polinezyalı yerlilerin mızraklarına sürdükleri söylenmektedir. Bu adada yaşayanlar balığa “maki-maki” yani “öldüren” adını vermişlerdir.

Bütün bunlara rağmen balon balığı Japonya’da çok nadide ve nefis bir yiyecek sayılır. “Fugu” diye adlandırılan balığın yemeğini özel şekilde eğitilmiş, kesmesini ve temizlemesini bilen aşçılar hazırlar. Ustalık isteyen iş, balığın karaciğerini ve diğer zehirli kısımlarını bu madde ete bulaşmadan çıkarmaktır. Ama yine de bugün Japonya’da bu balığı yiyen epey kişi zehirlenerek ölmektedir. Japonya’da “Fuguyu yemek isteği fazladır ama ölüm korkusu daha fazladır” diye bir de atasözü vardır.
 

Çaça

Aktif Üye
Katılım
17 Nis 2018
Mesajlar
235
Tepkime puanı
475
Puanları
63
Yaş
41
Adı
Cihan

Büyük Beyaz

Daimi Üye
Katılım
4 Eyl 2016
Mesajlar
848
Tepkime puanı
2,220
Puanları
93
Konum
İstanbul
Adı
Serhat karayol
Bu yaz Alanya da yaptığım tavuk yemli avlarımda sürekli oltamı kesti. 2 ya da 3 tane yavru yakaladım. Sanırım bölgede çoğalıyorlar.
 

semmelweis

Daimi Üye
Katılım
24 Ocak 2018
Mesajlar
631
Tepkime puanı
1,055
Puanları
93
Yaş
60
Konum
düzce
Adı
cüneyt
Balığı güvenle tüketmenin ya da ihracatın bir yolu bulunmalı....yoksa doğal düşmanlarının bulunmadığı akdeniz ve ege sularında baliķ ,ahtapot,sübye hatta o dişlerle midye dahi bırakmaz....
 

Fisher07

Daimi Üye
Katılım
23 Ağu 2014
Mesajlar
701
Tepkime puanı
835
Puanları
93
Yaş
37
Konum
Antalya
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Balığı güvenle tüketmenin ya da ihracatın bir yolu bulunmalı....yoksa doğal düşmanlarının bulunmadığı akdeniz ve ege sularında baliķ ,ahtapot,sübye hatta o dişlerle midye dahi bırakmaz....
Akya bu illet balonun doğal düşmanı... lakin akya bilinçsiz avlanıp sayısı azalınca balon ister istemez çoğalıyor! son zamanlarda kıyıdan yaptığım yemli avlarda ufak ufak gelmeye başladı. ne takım bırakıyor ne sinir...