Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Basit ama etkili / El yapımı sahteler

diverozcan

Aktif Üye
Adı
özcan ercivan
Merhaba arkadaşlar.
Son yaptığım Didim seyahatinde denediğim ve 2 ispendekle başarılarını kanıtlamış modelden 3 çalışmamı paylaşıyorum. Siyah ve turkuaz renkli olanlara karşı balıkların ilgisi daha fazlaydı. Yapımı diğer çalışmalarıma nazaran çok daha basit lakin gerek aksiyon olarak gerekse bence görünüş olarak diğer yaptığım sahtelere kıyasla oldukça başarılılar. Herbirinin 7,5 cm boyu ve 6 gr. ağırlığı var. Değişik aksiyon vermeleri için damak yapılarını farklı çalıştım.

Kullandığım malzemeler;
8 mm kalınlığında Balsa levha
8 mm çapında krom paslanmaz tel
5 dk epoksi karışım
şeffaf ahşap tutkalı
alüminyum folyo
çift taraflı yapışkan bant
3 mm kalınlığında şeffaf mika
çelik bilyalar
akrilik boyalar
hologram folyo

8 mm kalınlığındaki Balsadan şablon yardımı ile 2 eşit parçayı kesip çift tarfalı bant ile yapıştırıyorum ve falçata ile şekil verip zımpara ile düzeltiyorum. Ayırdığım parçaların hareketli bilye ve tel yuvalarını simetrik şekilde el motoru ile oyuyorum. Bilyeleri ve teli yerleştirip ahşap tutkalı ile yapıştırıyorum ve kuruması için sabitliyorum.

Şeffaf ahşap tutkalı ile kaplayıp kuruduktan sonra zımpara ile pürüzlerini alıyorum. Damak yerini ve göz yuvalarını açıyorum. Çift taraflı bant ile alüminyum folyoyu yapıştırıyorum. Falçata yardımı ile çizerek pul imitasyonunu verdikten sonra epoksi ile kaplıyorum.
Akrilik boya kullanarak sırtını boyuyorum. Bir kat daha epoksi ile kaplayıp, epoksiden hazırladığım gözlerini ve 3mm kalınlığındaki şeffaf mikadan şekillendirdiğim damağı yerine epoksi ile yapıştırıyorum.

Hologram folyodan kestiğim parçaları sahtenin yan yüzeyine yapıştırıp 2 kat daha epoksi kaplıyorum ve nano koruyucu spreyi sıkarak bitiriyorum.

Keyifli seyirler

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Hayranlıkla izliyorum.
Tebrikler

sokrates

Aktif Üye
Adı
Murat Can
Kan Grubu
A Rh Negatif
Abi mükemmelsin yaptığın çalışmalarda bir o kadar mükemmel ellerine sağlık. :)

enis59

Daimi Üye
Adı
Enis
tebrikler elinize sağlık harika çalışmalar