Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bitmeyen Konu Boğaza Makine Tavsiyesi :)

abasko

Üye
Merhaba,

Kurşun arkası ile sarıkanat ve lüferi denedim ( yaptım demiyorum skor zayıf çünki )son iki sene. Bu yüzden Okuma Trio Rex 4.20 250 gr atarlı bir kamışım ve Ryobi Naxo 10000 Surf kafa bir makinem var. Yaklaşık 1250 gr geliyor ikisi. Okuma Dead ringer 65 genel maksat bir makinem daha var 4.9 devirli 95 cm gibi sarıyor. 530 gr . Bu makineye kıyasla Ryobi 200 gr kurşunu akıntıda bile yok gibi çekiyor.

Daha önce hiç palamut tecrübem olmamıştı. Bu sene palamutu denedim. Lineaffe Spider Surfer 100 - 200 kamış ile Ryobi yi denedim ama ne kadar hızlı sararsam sarayım balık alamadım. Okuma ile balık aldım ama oda çok yordu.

Hedef palamut olursa, maliyet yine ön planda, hafif olursa çok tatlı olur ama hafif makine yok gibi. Amaç yok gibi saracak dersek aşağıdaki makinelerden hangisi tercihiniz olur.

Shimano Saragosa SW10000PG
Shimano Spheros SW10000PG
Shimano Socorro SOC8000SW
Okuma Salina 3 10000
Ryobi Ap Power 8000

lapin

Daimi Üye
Adı
Mert S.
Bütçenizi bilmiyorum ben ryobi kullandım fakat memnun kalmadım rulman problemi var , shimano 10000pg yerine 8000hg olsa sanki daha iyi gibi palamut için yazıyorum

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

abasko

Üye
Bütçe makineye göre esneyebilir. Ama 3000 - 4000 gibi yada temiz iknci el.

Mesela Spheros sw8000HG 5.6:1 devir. SW10000PG ise 4.6:1. Şöyle bir ifade duydum devri yüksek olanlar daha çok yorar. O yüzden 10000PG dedim.

OmerAydın

Daimi Üye
Adı
Ömer Aydın
Bu hızlı sarım yavaş sarım olayı bence çok fazla abartılan bir şey bence diyorum çünkü bu sezon tutuğum tüm palamutları cılgınlar gibi sararken tutmadım 4.9.1 devirli makinede biraz hızlı sarıp yavaşladığımda bindi balık eğer yavaş sarmaya devam edersen balık düşmesin diye orkinos çekiyor hissi veriyor ama deviri tutturup belli bir ritimde sararsanız makine o kadar da yormuyor tamamen kişisel yorumum..

ahmedoluk

Üye
Spheros ağır bir makine, almadan önce kesinlikle dikkate alın. Ben malzeme kalitesini pek beğenmedim. Sırf shimano diye o para verilmez gibi hissettirdi. Boğaz için kesinlikle pg makine kullanmak daha konforlu, twinpower 8000pg ile bol bol palamut tuttum bu sene. Lüfer ailesine de hızlı kaçmıyor, palamuta da hızı yetiyor.

Mümkünse alacağınız makinenin topuz kollu olması iyi olacaktır. Hızlı sarım da t kollar çok zorluyor.

M2007J3SG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

exxper

Daimi Üye
Adı
Mehmet
burada bütçe önemli listelediğiniz makinalar ryobi hariç ağır hepsi birde fiyat uçurumu var aralarında,bütçe söylerseniz daha iyi olur.

abasko

Üye
Spheros ağır bir makine, almadan önce kesinlikle dikkate alın. Ben malzeme kalitesini pek beğenmedim. Sırf shimano diye o para verilmez gibi hissettirdi. Boğaz için kesinlikle pg makine kullanmak daha konforlu, twinpower 8000pg ile bol bol palamut tuttum bu sene. Lüfer ailesine de hızlı kaçmıyor, palamuta da hızı yetiyor.

Mümkünse alacağınız makinenin topuz kollu olması iyi olacaktır. Hızlı sarım da t kollar çok zorluyor.

M2007J3SG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Benim aklımda sadece turdan sebep Spheros 10000PG vardı.

burada bütçe önemli listelediğiniz makinalar ryobi hariç ağır hepsi birde fiyat uçurumu var aralarında,bütçe söylerseniz daha iyi olur.
Bütçe 3 - 4000 gibi Ryobi ve Socorro olursa sıfır alırım. Diğerleri olursa temiz iknci el bakarım diyorum.

Benim düşüncem şu idi ; alayım Ryobi Ap Power 8000 i işimi görür diyordum ancak bir Ecusima 7500 denedim. Açıkçası elimdeki okumadan daha iyi değildi bu yüzden Shimano Spheros düşündüm.

Ama Shimano larda Ryobi gibi hayal kırıklığı olursa üzülürüm.