Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

boğaz için surf kamış tavsiyesi

Adı
Mehmet
Anladığım kadarıyla genel olarak kamis 3 parçalı olmalı doğru mudur? Ve ilaveten sizin tavsiyeniz salina veya ceymar 3 parçalı olan. Peki hangisi ? Net şekilde söylemek gerekirse size göre hangisi ?

son olarak soracağım en önemli soru su: teleskopik ve üç parçalı arasındaki fark nedir yani neden 3 parçalı olmalı ? Herkesi aydınlatmak adına guzel bir soru oldu sanırım :)beni net sekilse yönlendirecek

Adı
Mehmet
sizin bahsettiğiniz okuma ceymar telesurf kamışın 3 parçalı olanı.

ATAR: 100-250. KAPALI BOY : 147 CM PARÇA:3P AGIRLIK:450 GR
Kaliteli derin pres paslanmaz çelik halka.
Fuji makine yuvası.

Ekli dosyayı görüntüle 121656

okuma salina 3 parça kamışta kendine göre iyi bir kamıştır.
İlk aldığım okuma trio (beyaz) telesurf kamıştı. Çok sert olduğu için satmıştım.
Sonrasında okuma ceymar telesurf aldım. 140 gr üstü kurşun atışlarında kamıştan çıtırtılar geliyordu. Onuda sattım. Ama yemlide özellikle sert havalarda çok iyiydi.
Yaklaşık 4 sene önce okuma ceymar 3 parça kamışı aldım. Ve gerek sert atışlarda, gerek balık vuruşu hissiyatında çok iyi bir kamış. İnce, dengeli ve hafif. 450 gr.
Yemli avlar için ideal. Kurşun arkası için ideal (kurşun arkasında hiç kullanmadım) 150-170-200 gr ağırlıklarda sağlam ve mesafesi gayet iyi.
Tabii öncelikle elinize oturması şart.. Elinize oturup oturmadığına, “işte aradığım kamış bu” demeden kamış almayın.
acik konuşmak gerekirse ben light spin sekilde avlanıyorum. Hedef baligim dişliler fakat olabildiğince cok amaçlı bir kamis düşünüyorum özellikle bogaz icin yerine gore Galata veya Unkapanı için vs. Veya Ege’de Çupra icin

1volkan

Aktif Üye
Adı
volkan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
OKUMA SALİNA: boğazın emektarı. 3 parçalı tubular uç sert aksiyonlu. Kurşun arkası için çok çok ideal. Yemli beklemeli avlar için ideal. Çapari için daha iyisi tercih edilebilir. İdeal atar ağırlığı en iyi mesafesi 150 gr üstü kurşun ile.

DAİWA NEW SHORECAST: yeni çıkan portakal rengi, 3 parça. Hibrit uçlu. Şu anda elimde bir tane var. Yemli beklemeli av için iyi ama sert rüzgarlı havada uç kısım rüzgar alıyor. Titriyor. Kurşun arkasında kullanılacak bir kamış değil. Kullanılırsa bence 1 sezonda lastik gibi olur. Ben çaparide kullanıyorum. Hibrit uç sayesinde çapariye çok güzel aksiyon veriyor. Balığı tek tek sayabiliyorsunuz. İdeal atış ağırlığı 150 gr. İnce, hafif ve dengeli. Hissiyatı çok çok iyi.

DAİWA SEA HUNTER: 3 parça tubular uç. Sert aksiyonlu. Kurşun arkası ve yüksek gramajlarda (170 gr ve üstü) ideal bir kamış. Çok çok ince. Hafif. Gayet dengeli. Uç hassasiyeti orta derecede. İyi. İstavritte değil ama yemli çinekopta çalışır. Kurşun arkasında çalışır. Bence çapari için uç hassasiyeti sert kalır. İdeal kurşun atarı bence 170 gr.

Hem kurşun arkası hem çapari kamışı!!!
Kurşun arkası genelde ağır gramaj gerektirir. 150-170-200 hatta 250 gr. Dolayısı ile bu ağırlıkları atacak kamış sert (tubular) olmalı.
Çapari dediğinizde aksiyon gerektiren, çok fazla ağır gramaj gerektirmeyen bir çalışma.
Dolayısı ile hem çaparide, hem kurşun arkasında çalışmak için dengeler pek uygun değil.

Merhaba,ben genelde Salinayi 100 gr ile kullandım yemlide,erimi diğer kullandığım kamışlara göre tatmin edici olmadı. Ağır gramajlardamı daha iyi kuruluyor Salina acaba

SKARPİ66

Daimi Üye
Adı
ÖZCAN TÜREMEN
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Merhaba,ben genelde Salinayi 100 gr ile kullandım yemlide,erimi diğer kullandığım kamışlara göre tatmin edici olmadı. Ağır gramajlardamı daha iyi kuruluyor Salina acaba
cevabı kendiniz vermişsiniz zaten.
Salina sert uçlu bir kamış ve boğazda bu kamışla atarının (200 gr) üstünde 225-250 gr kurşun atan var. Siz ise kamışın minumum atarı, son hissiyat ölçüsünde 100 gr ile kullanmışsınız. Ki kamış bu gramajı hissetmez, atış esnasında esnemez. Sizin kol kuvvetiniz daha ağır basar.
Kamışı yormamak, azami ölçüde kamıştan faydalanmak adına
100 + 200 = 300 gr. 300 / 2 = 150 gr.
Yani 140-145-150-155-160 gr kurşun ile daha iyi sonuç alırsınız. Böylelikle hem kamışı yormaz, hemde siz tüm yükü kollarınıza, omuzunuza vermezsiniz.
RASTGELSİN.

bayborean

Yeni Üye
Adı
Cihan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
dechatlon'un hibrit uçlu kamışı da güzel görünüyor

1volkan

Aktif Üye
Adı
volkan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
cevabı kendiniz vermişsiniz zaten.
Salina sert uçlu bir kamış ve boğazda bu kamışla atarının (200 gr) üstünde 225-250 gr kurşun atan var. Siz ise kamışın minumum atarı, son hissiyat ölçüsünde 100 gr ile kullanmışsınız. Ki kamış bu gramajı hissetmez, atış esnasında esnemez. Sizin kol kuvvetiniz daha ağır basar.
Kamışı yormamak, azami ölçüde kamıştan faydalanmak adına
100 + 200 = 300 gr. 300 / 2 = 150 gr.
Yani 140-145-150-155-160 gr kurşun ile daha iyi sonuç alırsınız. Böylelikle hem kamışı yormaz, hemde siz tüm yükü kollarınıza, omuzunuza vermezsiniz.
RASTGELSİN.
Tesekkur ederim cevabınız için.Dediğiniz gramajlarla test edicem,yine aynı sonuç olursa, demek ki bana uyumlu değil :))