Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Boğulan Kazazedeyi Su İçerisinden Çıkarırken İzlenecek Basamaklar

Hamdi

Admin
Site Admin
Katılım
29 Nis 2010
Mesajlar
21,823
Tepkime puanı
12,152
Puanları
113
Yaş
46
Konum
İstanbul
Adı
Hamdi TEKBIYIK
Kan Grubu
O Rh Negatif
Boğulan Kazazedeyi Su İçerisinden Çıkarırken İzlenecek Basamaklar

Kontrolünü kaybetmiş ancak şuuru açık erişkin bir kazazedeyi sudan kurtarmak için şu yolu izlemek daha yerinde olacaktır;
1.Öncelikle can simidi yüzen bir şeyi kazazedeye atınız
2.İp veya dal gibi bir şeyle kazazedeyi çekiniz
3.Yüzen bir cisimle kazazedenin yanına yaklaşınız (kürek çekiniz)
Bunlarla hastayı kurtaramıyorsanız veya elinizde bu imkanlar yoksa,
4.Son çare olarak yüzerek gidiniz Panik dönemindeki kazazedeye hemen müdahale etme!..,
tehlike sınırlarının dışında bekle...

Özetle önce teknik imkanlarını kullan, sonra kendi gücünü kullan. Bu kurallar, tabii ki yeterince karşı koyma gücü olmayan küçük çocuklar ve bebekler için geçerli değil...
Suyun dibine batmış bir kazazedeyi çıkartmak için iyi bir yüzücü olmak da yeterli olmayabilir. Bir dalgıç ekibine ihtiyaç duyulabilir. Bu durum, bizlerin ve sizlerin karşılaşmayı istemediği en olumsuz durumlardan birisidir.

Suda Boğulmalarda Suni Solunum Tekniği

Mümkünse daha su içerisindeyken başlanılması gereken suni solunum ağırlıklı ilkyardıma, kazazede su dışarısına çıkarıldıktan sonra da devam edilmelidir. Boğulma veya hemen hemen boğulma sırasında bol miktarda su akciğerlere ve mideye dolacaktır. Bu nedenle yapay solunumun etkinliğini arttırmak için akciğerlerdeki suyun bir kısmını kazazedeyi her iki yana çevirerek 10- 15 saniye gibi bir sürede (asla dakikalarca değil!..) boşaltılmalıdır. Sadece omurga-omurilik travma belirtileri olmayan küçük çocuk ve bebeklerde, baş aşağı çevirmek suretiyle akciğerlerdeki suyu boşaltabiliriz.
Yine bu olay için ayırdığımız süre 10-15 saniye ile sınırlı olmak kaydıyla -Eğer kazazedenin nabzı alınmıyorsa suni solunum tek başına yeterli olmaz; Kardiyo Pulmoner Resüsitasyon olarak da bilinen Kalp-Akciğer Yeniden Canlandırması yapmak gerekir.
Ancak bu konuda yeterli eğitimi almış kurtarıcılar tarafından yapılması koşuluyla- Bizler, ilkyardım işlemini, acil yardım ekibi ulaşıncaya kadar yapınız.

İlkyardımı asla yarıda bırakmayınız.

Almanız Gereken Önlemler

1. Yüzmek için tercih ettiğiniz tesislerin, su kazalarını önlemek için almış olduğu önlemlerin yeterli olup olmadığını ve acil yardım ekibi olup olmadığını gitmeden önce öğreniniz.
Güvenlik önlemleri yetersizse buraları tercih etmeyiniz.
2. Yüzme bilmiyorsanız giderek derinleşen sulara girmeyiniz. Eğer derin sularda yüzecekseniz, mümkünse can yeleği kullanınız.
Aşırı dalgalı sulara girmeyiniz.
3. Çocuklarınızın ve bebeklerinizin, bu gibi ortamlarda görüş alanınızın dışına çıkmasına ve can simidi takmadan suya girmelerine izin vermeyiniz.
Su kazalarından uzak günler dileğiyle...

Dr.Mehmet DOKUR
Özel Kadıköy Hastanesi
İlkyardım ve Acil Uzmanı
 

tutarfatih

Aktif Üye
Katılım
2 May 2010
Mesajlar
293
Tepkime puanı
21
Puanları
18
Konum
İstanbul
Adı
Fatih
Dostum,
Öncelikle verdiğin bu faydalı ve hayat kurtaran bilgiler için şahsım adına çok teşekkür ederim. Müsade edersen ben de sertifikalı bir ilk yardımcı ve cankurtaran olarak katkıda bulunmak isterim.
Bence bu konularda en önemli düstur " yarım doktor candan yarım imam imandan eder" sözüdür. Malesef boğulma vakaları genelde zincirleme kaza şeklinde cereyan etmektedir. İnsan olmanın verdiği hisle boğulanın yakınları düşünmeden fevri olarak kendilerini suya atmakta, arkasından bir diğeri ve başka biri daha gitmekte sonuç ise facia olmaktadır. Senin de alıntı yaptığın yazıda belirtildiği üzere boğulma vakalarında ilk olarak yardımcı kurtarma teçhizatından faydalanılması gerekmektedir. Fakat cankurtaran eğitimi almamış kişilerde malesef refleks olarak yüzülecek bölgeye gidildiğinde bunların keşfi yapılmamaktadır. Olayla karşılaşıldığında ise bu durum paniğe yol açmakta, doğru ve mantıklı düşünülememektedir. Kursta ilk öğretilen şeylerden biri suyun durumuna göre özellikle havuz gibi yerlerde yardımcı malzeme kullanılamıyorsa yaklaşık 1 dakika kadar boğulan kişinin debelenmesine (bu tabiki duruma göre değişebilir) müsade edilmesidir. Özellikle yetişkinleri kurtarmak gerçekten çok zor bir iştir. Çünkü boğulanın yapacağı ilk iş yakınındaki kişiye bütün gücüyle sarılmaktır. Bu durumda boğulan kişinin hayatıyla beraber kurtarıcının da hayatı tehlikeye girmektedir. Boğulan kişiye gücünün azalmaya başladığı anda arkadan yaklaşmak avantaj sağlayacaktır. Bu durumda dahi cankurtaranın bilmesi gereken judo benzeri hareket mevcuttur. Kurtarılacak kişinin kıyıya taşınacağı pozisyona getirilebilmesi ancak bu hareketlerin sonucu mümkün olabilmektedir. Kurtarma işinde sadecelik/basitlik esastır ve kurtarıcı öncelikle kendi hayatını garantiye almalıdır. Aksi takdirde ne kendisine ne de kazazedeye faydası olacaktır.
Kıyıya çıkarılma safhasıyla beraber ilk yardım başlar ki bu profesyonellik gerektiren bir husustur. Boğulan kişi filmlerde izlediğimiz gibi tertemiz vaziyette ilkyardımı bekliyor olmayacaktır. Ağızı yüzü (çok afedersiniz) kusmuk içinde olan birine suni teneffüs yapmak kolay bir mevzu değildir. İlk yardımda ise karşılaşılabilecek bir dünya sorun vardır ki bunların başında kazazedenin yakınları ve etraftaki çok bilmişler gelmektedir. İlk yardımcının en önemli vasfı otoriter ve soğukkanlı olmaktır. Kazanın oluştuğu anda mutlaka birine 112'yi ve diğer yetkilileri araması EMREDİLMELİDİR!!! Bu aklı başında kişinin anlık seçimi ise bambaşka bir mevzudur. Kazazede asla kalabalığın insafına bırakılmamalıdır. İlk yardım konusunu burada bitirmek istiyorum.
*Naçizane tavsiyem yazıda bahsedildiği üzere öncelikle emniyetsiz yerlerde yüzmemeniz.
*Asla yeterli sayıda can yeleği/simidi olmayan deniz taşıtlarına binmemeniz.
*Eğer yüzerken ritmik olarak nefes alamayacak seviyedeyseniz kendinizi yüzme biliyor kabul etmemeniz.
*En önemlisi ise mutlaka ama mutlaka ritmik şekilde nefese alabilecek kadar yüzme öğrenmeniz, ilk yardım, hatta mümkünse cankurtaran kursu almanızdır. Unutmayın bu olaylar birgün sizin ya da sevdikleriniz başına gelebilir...
Sevgiler selamlar...
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

KARAGÜLLE

Üye
Katılım
6 May 2010
Mesajlar
39
Tepkime puanı
0
Puanları
6
Yaş
52
Konum
Fethiye
Adı
Salih KARAGÜLLE
''''Malesef boğulma vakaları genelde zincirleme kaza şeklinde cereyan etmektedir. İnsan olmanın verdiği hisle boğulanın yakınları düşünmeden fevri olarak kendilerini suya atmakta, arkasından bir diğeri ve başka biri daha gitmekte sonuç ise facia olmaktadır.''''

90'lı yılların sonunda Merzifon Yedikır Göletinde geçen bir olay.
Arkadaşım ailesi ve arkadaşlarıyla gölet kenarında piknik yapıyorken suyun içinde bir çırpınma fark ediyor.Çırpınan çocuk kıyıya yakın ama derinlik biraz var.Çocuğa yetişiyor ve kolundan tutup çekmeye başlıyor fakat çocuk ufak tefek olmasına rağmen bir türlü gelmiyor.
Biraz daha zorladıktan sonra çocuk gelmeye başlıyor fakat ayak bileğinden sıkı sıkıya yapışmış olan annesiyle birlikte.Sonuç:
İnanılmaz bir şey ama anne de yaşıyor.Sonradan öğrenildiğine göre suda çırpınan yavrusuna dayanamayan bir anne yüzme bilmediği halde suya atlıyor.