Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bu kadarına da Pesss Doğrusu !!!

Ersin

Daimi Üye
Adı
Ersin M.Karaketir
Kan Grubu
A Rh Negatif
Bu kadarına da Pesss Doğrusu !!!

06 Mayıs 2010, 17:16 Mehmet ERGÜL
Sabah Saat 04:00 te başlayan ağ toplama operasyonuna Samader üyeleri tarafından getirilen tekne ve Tarım İl Md.lüğünden gelen tekne ile ağ toplama operasyonu başlamıştır.
Tarih : 05 Mayıs 2010 – Çarşamba
Saat : 04:00
Yer : Ferizli İlçesi – Gölkent Beldesi – Akgöl Gölü

Operasyona Katılanlar :
Sakarya İl Jandarma Çevre Tim Komutanlığı
Gölkent Belde Karakol Komutanlığı
Samader Üyeleri
Sakarya İl Tarım Md.lüğü

Sabah Saat 04:00’te başlayan ağ toplama operasyonuna Samader üyeleri tarafından getirilen tekne ve Tarım İl Md.lüğünden gelen tekne ile ağ toplama operasyonu başlamıştır.

Suyun içindeki manzara gerçekten içler acısı bir durumda idi, suda hiç yoksa görülen 50.000 mt. Ağ, binlerce kasnak vardı. İl Tarım Md.lüğünün teknesinin saat 08:30 civarlarında arıza yapması üzerine Samader üyeleri ve Jandarma iş birliği ile tek tekne ile saat 13:00’e kadar 2.500 mt. Ağ ve 2.000 mt. Civarında pinter (kasnak) sudan çıkartılmıştır.

Ağlara takılarak telef olmuş çok sayıda balık ve tatlı su ıstakozuna rastlandı. Ağlardan ve kasnaklardan kurtarılan canlı balıklar yeniden göle salındı. Kontrollerde yasak avcılık yapan 4 kişi suçüstü yakalandı ve haklarında yasal işlem yapıldı. Su içinde bulunan gümelerde yakılarak imha edildi.

Teknelerle kıyıya getirilen ağ ve kasnakların oluşturduğu görüntü, görevlileri bile şaşkına çevirdi. Ağlar ve kasnaklar imha edilmek üzere kamyonetlere yüklenerek Tarım İl Müdürlüğü'ne götürüldü.

Sakarya Rastgele Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği “SAMADER” Başkanı Nihat Avcı bir basın açıklaması yaparak şunları söyledi:
"Sakarya'daki tüm sularımızın maalesef bu rezilliklerle dolu. Balık neslinin yok olmasını önlemeye çalışıyoruz. Gelecek nesillere balıkları bırakmak istiyoruz. Gölden çok sayıda ağ ve kasnak topladık. Bu topladığımız ağ ve kasnaklardan yüzlerce ölü ve canlı balık çıkardık. Kasnaklar balıkların girişine müsait çıkışa müsait değil. Bu kolay balık yakalama yöntemidir. Biz bunlara bohçacı balıkçı deriz. Bu şekilde avlanmak tamamen yasaktır. Atılması ve kullanılması yasak olan av aletleridir. Biz bugün hayal kırıklığına uğradık. Bu tür avcılık katliamdır. Biz oltasını alıp suyun kenarına giden, sportif olarak balıkçılık yapanlara tepki göstermiyoruz. Ama bu tür avcılık katliamdır." Şeklinde konuştu.

Toplam Resim Sayısı 101 Adet - Resimlerin Devamı : http://www.samader.com/galeri.asp?galeriID=7&sayfa=1

ERKAN DÖNER

Aktif Üye
Adı
erkan döner
Ttalı sularda bu kadarlarsa denizlerde olan sayılarını hiç düşünemiyorum.Büyük bir yıkım bu

Ersin

Daimi Üye
Adı
Ersin M.Karaketir
Kan Grubu
A Rh Negatif
Bravo Samader Üyeleri
Bravo Sakarya il Yandarma Çevre tim Komutanlığı
Bravo Gölkent belde Karakol Komutanlığı
Bravo Sakarya tarım İl Müdürlüğü

Fazla söze gerek yok. Emeği geçen herkesi ayakta alkışlıyorum.

Sakarya tarafında bu iş büyük sorun durumunda. Bizim buradaki Obruk Barajı'na da tebliğde yasak baraj olmasına rağmen Sakarya'dan bazı katliamcıların dadandığını duymaktayız. Jandarma ya bu konuda bilgi verdim, umarım en kısa zamanda bu katliamcılar yakalanır ve hakkettikleri cezaya çarptırılırlar.

ERKAN DÖNER

Aktif Üye
Adı
erkan döner
Avrupada insanlar çok bilinçli yakaladıklarını bile salıyorlar.Pek bizim insanımız neden böyle değil?

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Ürkmedim desem yalan olur.
Onlar ne oyle yaa :(

lost_zombie

Daimi Üye
Adı
Nejat BİLECEN
Kan Grubu
A Rh Negatif
Ağ satışı ve kullanımı değil ama bu sepet, pinter gibi malzemenin kullanımı yasak değilmi, bu şekil avcılık yasak değilmi.

Peki yasaksa bu adamlar bunları evinde yapmıyor.

Burdan geri geri gidip adımları ters istikamette takip etmek gerekmiyormu?

1-Göle bu malzemeyi bırakanı bulacaksın.(Gereken yasal işlemi en ağır şekilde uygulayacaksın)

2-Nerden aldığını yani satın aldığı av bayiini bulacaksın.(Gereken yasal işlemi en ağır şekilde uygulayacaksın)

3-Av bayiinin toptancısını bulacaksın.(Gereken yasal işlemi en ağır şekilde uygulayacaksın)

4-Toptancının imalatçısını bulacaksın.(Gereken yasal işlemi en ağır şekilde uygulayacaksın)

Sıkı bir denetimle olmayacak şeylermi.

Ben ve benim gibiler aciz düşüncelerle bunları aklımızdan geçirirken yetkililer neden uğrasmıyor bunda damı rant meselesi var acaba?

Ha birde tabiki atlamamak gereken bir gercek var değilmi?

Tarladan, bağ bahçeden sorumlu ve bu sorumluluğunu tahılda bile ithalata mahkum etmiş bir bakanlıkmı çözecek bu sorunu bence hayır.
Ahbap çavuş ilişkisi burdada rantı beraber yiyecek ve deniz sınırları kara sınırlarının onlarca katı olan ülkemizde hala daha DENİZCİLİK BAKANLIĞI kurulmadıkça nesiller tükenecek rant yiyiciler semirecek bizde bu küçücük akıllarımızla burda ahkam keseceğiz değilmi, yazık inanın yazık.Eğitimin önemi her alanda olduğu gibi bu alandada karsımızda.

Sürdürülebilir avcılık için eğitim+gereken bakanlık, ama tarla bakanlığı değil.....

enis59

Daimi Üye
Adı
Enis
gerçekten yazık tatlısuda böyleyse denizde nedir düşünmek bile istemiyorum bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkürler

Ersin

Daimi Üye
Adı
Ersin M.Karaketir
Kan Grubu
A Rh Negatif
Ağ satışı ve kullanımı değil ama bu sepet, pinter gibi malzemenin kullanımı yasak değilmi, bu şekil avcılık yasak değilmi.

1-Göle bu malzemeyi bırakanı bulacaksın.(Gereken yasal işlemi en ağır şekilde uygulayacaksın)

2-Nerden aldığını yani satın aldığı av bayiini bulacaksın.(Gereken yasal işlemi en ağır şekilde uygulayacaksın)

3-Av bayiinin toptancısını bulacaksın.(Gereken yasal işlemi en ağır şekilde uygulayacaksın)

4-Toptancının imalatçısını bulacaksın.(Gereken yasal işlemi en ağır şekilde uygulayacaksın)

Ben ve benim gibiler aciz düşüncelerle bunları aklımızdan geçirirken yetkililer neden uğrasmıyor bunda damı rant meselesi var acaba?

Tarladan, bağ bahçeden sorumlu ve bu sorumluluğunu tahılda bile ithalata mahkum etmiş bir bakanlıkmı çözecek bu sorunu bence hayır.
Ahbap çavuş ilişkisi burdada rantı beraber yiyecek ve deniz sınırları kara sınırlarının onlarca katı olan ülkemizde hala daha DENİZCİLİK BAKANLIĞI kurulmadıkça nesiller tükenecek rant yiyiciler semirecek bizde bu küçücük akıllarımızla burda ahkam keseceğiz değilmi, yazık inanın yazık.Eğitimin önemi her alanda olduğu gibi bu alandada karsımızda.

Sürdürülebilir avcılık için eğitim+gereken bakanlık, ama tarla bakanlığı değil.....

Son kelimesine kadar haklısın Nejat Abi. Fakat ülkemizde nedense her konuda son tüketici cezalandırılıyor. Örnek verecek olursam tütün mamüllerinin satışı serbest fakat tüketimi yasak bir ülkede yaşıyoruz.

Malesef bir çok alanda üreticilerin üzerine gidilmiyor yada gidilmek istenmiyor :mad::mad:

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref

Sepet ve pinter tatlı sularda yasak ama denizde serbest.
Denizlerdeki sepet ve pinter kullanımı sadece amatöre serbest değil.
Buradan yola çıkarsak satışı da kanunsuz değil.

Bu olay şuna benziyor.
Satın aldığın bıçakla ekmek kesebilir, sebze doğrayabilirsin. Ama istersen bir canlıyı da öldürebilirsin.

Oltayla balık tutabilir ama istersen martı da tutabilirsin.

Herşey kullanıcıya bağlı. Adam katliamcıysa eğer çok yapacak birşey yok. En iyisi denetim ve cezaların artırılması. İş oraya kalınca da işimiz zor. Çünkü öncelik olarak artırılması gereken cezaları sıralasak sanırım bu sonlarda kalır.
Neden bahsettiğimi herkes anlamıştır sanırım :(

lost_zombie

Daimi Üye
Adı
Nejat BİLECEN
Kan Grubu
A Rh Negatif
Son kelimesine kadar haklısın Nejat Abi. Fakat ülkemizde nedense her konuda son tüketici cezalandırılıyor. Örnek verecek olursam tütün mamüllerinin satışı serbest fakat tüketimi yasak bir ülkede yaşıyoruz.

Malesef bir çok alanda üreticilerin üzerine gidilmiyor yada gidilmek istenmiyor :mad::mad:
Son tükelici dediğimiz kişileri savunmak için söylemiyorum ama zaten cahil köylü denen kişi değilmi bu kişiler adam vaayy diyo Himmet emmi bir buluş almış balık mecburen içine giriyo, ve çıkamıyo, bende alayım, balıgı dolayısıyla parayı kırdık diyo hakkatende kırıyo değilmi.Gereken eğitim verilse gereken yaptırım uygulansa sorunmu kalır sizce.

Sözü Köy Enstitülerine getiricem ama birçok kişinin hedefi olacağım.

Bir araştırınız bu Enstitüler neler yapmış nasıl bilinçlendirmiş insanları ve nasıl akıllanan bu cahil köylü dediğimiz insanlardan korkulupta nasıl apar topar bugünkü Ergenekon davası gibi kırılıp sarılıp kapatılmış.

Kimse korkmadan arastırsın bir bakalım bugünlere gelişimizin hikayesinde yeri varmı yokmu görsünler..