Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

BU UÇAK YOSUNLA ÇALIŞIYOR

Berkay

Aktif Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
100
Tepkime puanı
50
Puanları
28
Konum
Antalya
Adı
Adınızı Soyadınız
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Biyoyakıtla Uçan Diamond DA42 Tipi Hafif Jet, Sektörün Geleceği Adına Büyük Umut Verdi


Austro Engine şirketi imalatı AE300s tipi motorlara sahip uçak 8 Haziran’da kapılarını açan ve 13 Haziran’da sona erecek Berlin ILA 2010 Havacılık Fuarı’nda her gün gösteri uçuşu yapacak.

Yüksek enerji içeren su yosunundan elde edilen yakıt sayesinde uçak saatte 1.5 litre yakıt tüketiyor. Uzmanlar motorlardaki küçük bazı yapısal değişikliklerle biyoyakıtın rahatlıkla kullanılabileceğine dikkat çekiyor.

Su yosunundan elde edilen biyoyakıtlar şu an uçaklarda kullanılmakta olan petrol kaynaklı Jet-A1 yakıtlarından yüzde 50 daha az nitrojen oksit, yüzde 98 daha az sülfürdioksit çıkarıyor.

EADS, bitkilerden biyoyakıt elde edilebilmesi için şu an her türlü teknolojik altyapının bulunduğunu, ancak biyokakıt üretmenin maliyetinin çok yüksek olduğuna vurgu yapıyor. EADS’nin Yenilikçi Teknoloji Araştırma Geliştirme Bölümü, Almanya Bavyera hükümetinden aldığı destekle Diamond Aircraft, Austro Engines ve Alman Tahıl İşleme Kurumu IGV ile birlikte pilot bölgede biyoyakıt üretme çalışmalarını sürdürüyor.

Biyoyakıtların, gelecekte havacılık endüstrisini, petrol hammaddesine olan bağımlılıktan kurtarabileceği söyleniyor. Ancak su yosunundan elde edilen yakıt şu an Airbus A320 gibi büyük bir yolcu uçağının motorlarını çalıştırabilecek kalitede değil. :eek:


 

özcan bolat

Daimi Üye
Katılım
2 May 2010
Mesajlar
1,023
Tepkime puanı
86
Puanları
48
Yaş
45
Konum
istanbul/ümr
Adı
ÖZCAN BOLAT
Kan Grubu
O Rh Pozitif
sadece haber niteliğinden öteye gidemez bence ,hani ne oldu gübreden sudan yakıt yapılmıştı hep birlikte ana haber bültenlerinde izlemiştik anında sesleri kesildi adamları yediler :( laboratuvar ortamından dışarı çıkamaz bu yosun yakıtı
 

tutarfatih

Aktif Üye
Katılım
2 May 2010
Mesajlar
293
Tepkime puanı
21
Puanları
18
Konum
İstanbul
Adı
Fatih
Aslına bakılırsa pistonlu motora sahip küçük uçaklar 100-130 oktanlık yakıt kullanırken jet motorlu araçlar yakıt olarak jp-8 kullanırlar ve çok yanıcı bir madde değildir. Hatta kalite sıklasında yanlış bilmiyorsam en alt seviyelerdedir. Ben bu yakıtın ilerde ticari jetler için uygun hale getirilebileceğini düşünüyorum.