Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Cansıkıcı bir konu

Konu, 'Ticari Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ' kısmında Alper Kuyumcu1981 tarafından paylaşıldı.

1. Alper Kuyumcu1981

Alper Kuyumcu1981 Üye

Arkadaşlar dün gece gitmiş olduğum avda şunu gördüm voli denilen ağlarla bütün kıyılar resmen parsellenmiş durumda biz amatör oltacıların limit altı diye saldığımız İspendek ve karagöz yavrularını bile topluyorlar ve benim bildiğim kadarıyla bu avcılığa her hangi bir yasak ve kısıtlamada yokmuş biz Amatör olta balıkçıları olarak örgütlenerek devleti bu konuda yasak getirmesi veya daha sıkı bir denetim için dilekçe vs vs versek olmazmı inanınki dün gece içim acıdı yakaladıkları ufak balıkları görünce :(

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Levreko

Levreko Daimi Üye

Ben bikere sahil güvenliği aradım kıyıya 2 mt kala mesafeye kadar ağ atmışlar diye, sahil güvenlik bana atabilirler yasak değil dedi çok şaşırdım. Ülkemiz denizleri bu şekilde kurutuluyor ama devlet bile buna engel olmuyor sonra akşam haberlerde bazı balık türleri yok oldu biçok balık türüde azaldı diye haber yapıyorlar eeee sonuç değişen bir şey varmı? Yasak varmı? Yasak olanları denetleyen düzgün çalışan kurum yada güvenlik birimi varmı???? Siz gördünüzmü duydunuz mu arkadaşlar????

4. Engin79

Engin79 Aktif Üye

Malesef milletimizde olduğu kadar devletimizde de bilinç yok..
    Yasak yok.. Yasak olan şeyleri de denetleyen yok..

5. korayb3406

korayb3406 Daimi Üye

Şeyh Edebali'nin Osman Gaziye söylediği "insanı yaşat ki devlet yaşasın." sözünden yola çıkarak "insanı eğit ki millet eğitimli olsun." diyorum. Eğitim verilmediği sürece herkes gününü kurtarma derdinde oluyor maalesef. Denetleyen de olmayınca hepten içinden çıkılmaz bir hal aliyor.

hakan4117, Alper Kuyumcu1981 ve Levreko bunu beğendi.
  6. Shibyo

Shibyo Aktif Üye

Yapılması gereken belli,ayrı bir bakanlık ve bölgelere Karadeniz Marmara Ege Akdeniz boğazlar bakanlığın aktif bölge binaları ve müdürü vs,bütün balıkçı teknelerinin kontrolü neredeler nereye yanastilar nerede ağ attılar vs sanki teknolojiyle bu çok kolay ve belli bazı limanlara yanaşıp yükünü boşaltma başka limana vs istisnalar dışında izin verilmemesi boşalttığı yükün kalite kontrolü ( yasaklı boy vs) bakanlığın limana yerleştirdiği memurlarca yapılması yani kısaca herşeyin kontrol altına alınması uymayanlara ilk etapta para baktın olmuyor kaptan diplomasını al baktın olmuyor en son tekneye el koy iç sulardada farklı bir uygulama yani yapılabilir çok şey var kıyı balıkçıları için de geçerli belge vermek ne alaka belge olsa ne olur olmasa ne olur düzenli balık tutulan kıyı seritlerinde gezen memurlar olsa insanları bilgilendirse bazı ufak caydırıcı cezalar olsa boy limitleri ile ilgili tabelalar olsa olta malzemesi satanlara daha bilinçli olmaları ogretilse vs çok şey yapılabilir ama önce bakanlık olmalı,yani polisi ara sahil güvenliği ara jandarmayı ara öle olmaz benim fikrim bu

7. Mehmet Fatih

Mehmet Fatih Daimi Üye

Ülkedeki 3 metrelik kayıktan 30 metreliğine kadar hepsi kökünü kazıyor..Ufak teknelere yasak ta yok yaz kış Allah ne verdiyse..Zıpkınla oltayla efenim ufak tekne ile balıkmı biter diyorlar biter biter..Bitti zaten

8. BS Okuru

BS Okuru Misafir

Kıyı balıkçılığında dönem yasağı yok.Sadece limit ve ağ gözü yasakları var.Ülkemizde onbinlerce küçük balıkçı ailesi bundan geçiniyor.Birde olta balıkçılarında gırgır tekneleri düşmanlığı had safhada.Her gırgırdan ve onlara malzeme sağlayanlarıda sayarsak onlarca kişi ekmek yiyor.Aynı zamanda onların sayesinde halkımızda ucuz balık yiyor.Tabiki boy limiti ve avlanma sürelerine uymaları şartıyla.Olta balıkçılarının çoğunun istediği şu galiba,balığı sadece biz tutalımda palamut 6 TL. çinakop 10 TL. olmasın.10-20 tane yerine 40-50 parça tutup tanesini 50-100 TL ye satalım.Lütfen gırgır veya tüm sezon kıyı balıkçılığını kanunlara uygun yapan balıkçı kardeşlerimizi hedef göstermeyelim.Unutmayınki balık yasağı zamanında biz olta balıkçılarıda av yapıyoruz.Ve içimizde limitleri umursamayan büyük bir kitle var.

muhsin5791 bunu beğendi.
  9. deep_._blue

deep_._blue Aktif Üye

yedı sene kadar teknem ıle kıyı balıkçılıgı yaptım. yanı bu ısten para kazandım. ve kurala uyan nerede ıse göremedım. tekır zamanı ağ atardık kanunlar dıyorkı 13 cm den ufak barbun yada 11 cm den ufak tekır tutamazsın. bunların vuracagı ag gözu 17/18 arası bu bana haksızlık olarak gelıyordu. 11/13 cm on kılo balık tutacağıma 24/26 göz ag ıle ıkı üç kılo kayda deger balık tutmak daha ıyıdır dusuncesı ıle sureklı buyuk göz aglar kullandım. adamlar ufak göz fanyalı ag atıyorlar ne varsa sılıp supuruyor. hedef balıkla alakası olmayan asagıda canlı ne varsa alıyor. temızlenırken ıse yarayan ıkı uc kılo balık alınıp dıger balıklar zayı oluyor bu avcılıgın neresınde var.. en azından vıcdanı olan ınsan yapmaz.
    kanun var ancak ne uyan nede uygulatan var. bıldığım karagöz meraları mıdyecıler tarafından dagıtıldı evet bogazda baltabaş karagöz tutuyordum. maalesef onlarda gıttı. hanı dıyorlar ya egıtımsızlık ondan oluyor bence bunun ıle bır alakası yok. resmen aç gözluluk yamyamlıktır bu, yaralanmamıs ufak balıkları saldığımda adamlar bana manyak gözu ıle bakıyordu :) sonunda ıllallah edıp tekneyı fılan satıp kurtuldum. aslında yazılacak çok sey varda...

10. Alper Kuyumcu1981

Alper Kuyumcu1981 Üye

Abi ekmek yemelerinden şikayetçi değiliz adam 300 gr ispendekleri yakalıyor kıyıya 1 mt derinliğe ağ atıyor bütün kıyıyı süpürüyor kayalıklara gelen yumurtlayacak balıkları rahtsız ediyor yumurtlama alanlarını talan ediyor bizim şikayetimiz bu

11. Alper Kuyumcu1981

Alper Kuyumcu1981 Üye

Yabancı belgesel kanalarında Abd ki denetimleri görüyorum ağzım açık kalıyor özel av ve balıkçılık polisi var adamlarda ekipler halinde devriye atıyorlar çok sıkı kanunları var hem amatör balıkçılara hem profosyonelere

Engin79 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş