Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çapari Renk Seçimi

zelax

Üye
Adı
ömer
YouTube' da izlediğim bir videoda kapalı havalarda beyaz çapari, açık havalarda ise yeşil tonlarını kullanmamız gerektiğini söylüyordu. Ben de dün aynen dediği gibi kapalı havada beyaz çapariyi kullandım ve verim alamadım. Yanımdaki ağabey de yeşil kullanmam gerektiğini söyledi ve gerçekten de yeşile geçince istavrit yakalayabildim. Çapari rengini havanın ve suyun durumuna göre mi yoksa zamana göre mi seçmemiz gerekli? Yani belli aylarda belli renkler mi kullanılmalı? Hatta işin içine saat de giriyor mu?

Verim alamadığım Vurgun Çapari:
WhatsApp Image 2023-11-26 at 19.32.44.jpeg

Verim aldığım Vurgun Çapari:
WhatsApp Image 2023-11-26 at 19.32.43.jpeg

Son düzenleme:

Aaa54

Aktif Üye
Adı
Ahmet
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Selamlar dostum, kapalı havalarda uv organzeli ürünler kullanmak verimi daima arttırır. Ayrica akşam suyunda da verim verir.

Örnek; koyu yeşil ve uv organze ile olan çaparide, günün her saati verim olur.

Bulanık suda, neon renkler tercih ediyorum. UV sarı, açık yeşil vb. Renkler verimi arttırıyor.

Özetle; kapalı hava ve bulanık suda UV organzeli capariler tercih etmek verimi bir tık arttirir.

Gece avlarında; UV turuncuve pembe organze glow sim + hologram sim kombini ile samandira ile boş capari iyi verim aliyorum.

zelax

Üye
Adı
ömer
Bu UV olayı nedir acaba 🤣? Mesela benim eklediğim fotoğraftakiler UV mi? Nasıl anlayabilirim? Gece UV pembe ve turuncu tamam, sabah hava aydınlandıktan sonra UV çapari rengi fark eder mi?

Aaa54

Aktif Üye
Adı
Ahmet
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Mor ışık ile belli eder, UV olduğu zaman yanar takımlar, insan gözüyle belli olmaz.

Açık güneşli havada, yeşil ile devam edebilirsin.

zelax

Üye
Adı
ömer
Mor ışık ile belli eder, UV olduğu zaman yanar takımlar, insan gözüyle belli olmaz.

Açık güneşli havada, yeşil ile devam edebilirsin.
Hocam bugün birçok satıcıya sordum 1 tanesi UV hiç getirtmiyorum dedi geri kalan hepsi UV ne dedi 🤣. İnternetten temin edebilir miyim acaba?

Aaa54

Aktif Üye
Adı
Ahmet
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Özelden yazdım sana, çapari almayı değil, bağlamayı öğreteyim. El maharetin varsa, boş zamanlarda çok keyifli vakit geçirirsin.

ErdenEren

Daimi Üye
Adı
Erden
Kıyıdan istavrite hangi şehirde atıyorsunuz acaba?

ErdenEren

Daimi Üye
Adı
Erden
Gemlik/BURSA iskele
Anladım. Çünkü eğer İstanbul ise bu deneme gayretiniz boğaz hariç, en azından Tuzla-Kadıköy sahil hattı boyunca bu takvimde çapari ile yemli dahi olsa istavrit gelme ihtimali çoğu gün 0 diyecektim. Bazı istisnai durumlarda, mesela hayvanı kıyıya doğru sıkıştıran bir durum söz konusu ise vesaire o zamanda o anlık aldın aldın diyecektim.
Ama Bursa için bir şey diyemem elbette. İstavrit bu takvimde bile hala çapari ile kayda değer kıyı avı veriyorsa ne mutlu size. :)

zelax

Üye
Adı
ömer
Anladım. Çünkü eğer İstanbul ise bu deneme gayretiniz boğaz hariç, en azından Tuzla-Kadıköy sahil hattı boyunca bu takvimde çapari ile yemli dahi olsa istavrit gelme ihtimali çoğu gün 0 diyecektim. Bazı istisnai durumlarda, mesela hayvanı kıyıya doğru sıkıştıran bir durum söz konusu ise vesaire o zamanda o anlık aldın aldın diyecektim.
Ama Bursa için bir şey diyemem elbette. İstavrit bu takvimde bile hala çapari ile kayda değer kıyı avı veriyorsa ne mutlu size. :)
Hocam işin aslı ben de sülünez ile av yapacaktım bir baktım çapari av vermeye başlamış herkes beşer, yedişer çekiyor ve çok iri balık. Dedim ben de ne uğraşacam dip takımı ile. Hatta bugün @bursabalikavcilari Instagram hesabında paylaşmışlar Gemlik' te istavritler kıyıdaki kayalara kadar gelmiş, hepsi suyun üstünde zıplıyor. Muhtemelen avcı balık sıkıştırmıştır. İşin özü Gemlik' te çapari av vermeye başladı İstanbul' da başlar herhalde tahmini.