Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çaparilerde Fluoro Carbon Misina Kullanımı

selim65

Yeni Üye
Adı
selim sağ
trobucco nun çok kaliteli olduğunu söylemişlerdi bende bayağı miktarda aldım ama denemedim daha

ahmetozdemir16

Aktif Üye
Adı
Ahmet Özdemir
Kan Grubu
A Rh Pozitif
vedat abiyi simdi daha ıyı anlaıyorum ve tesekkur edıyorum gecen av sezonunda karaköyde istavrit avındaydık yanımdakı arkadaşlar hiç abartmıorum 5-6 kg cıvarında balık aldılar ben ise 10 veya 12 adet vedat abının anlattıklarından yola cıkarak misınam beden fosforlu yeşil trbocconun misinasıydı o gun sınırden oltamı bile kırmıstım :)
ben ce o kadar bol balık varsa, oltayı balığın olduğu yere denk getirememişsinizdir.

furunotr

Daimi Üye
Adı
Haluk Pirinç
Denemişliğim yok ama 0,35'e 0,18'in verimli ve kullanışlı olacağını düşünüyorum; ancak florakarbonda fırdöndü kasasının birkaç kat yapılmasını; yine kurşun kasasının katlı olarak veya naylon, ağ ipi tarzı bir iple yaklaşık 0,60 monoflamente eşdeğer kalınlıkta olarak desteklenmesi gerektiğini düşünmekteyim...

Bu durumda misinanın hem az görünürlük özelliği; hem de kösteklerin sertlikten ötürü açık durup dolaşmaması; ayrıca kolayca gam yapmaması ve eğer yapar ise gerdirerek gamın kolayca düzeltilebilmesi ciddi miktarda yarar sağlayacaktır diye düşünüyorum...

Ek olarak bu tip misinaların en azından benim rastladığım örneklerde üzerinde yazılı değerlerden daha kalın olduğunu belirtmekte yarar görüyorum...

Adı
yüksel yalçın
çapari yeşil bobin ip ve karışık bir iki sim baglamalı köstek 0.8 ve igne 12 numara olursa balık tutmak kolay olacaktır. rasgele.......

mctymn

Daimi Üye
Adı
Mecit Yaman
Fc misinalarda çapari yapma güzel bir konu, bir zamanlar benide oldukça meşgul etmişti.
misinamız suda görünmeyecek, takımımız ince olacak ve çok uzağa istediğimiz gibi atışlar yapabilecez, bu takımları boğazda kulanıyorsak ağır kurşunlarla kullanabilecez...
*Bedende nasıl bir misina kullanmalıyız?
*köstekte nasıl bir misina kullanmalıyız?
*hangi iğneyi kullanmalıyız
*iğnede hangi düğüm şeklini kullanmalıyız
*kösteği bedene bağlamada hangi düğüm şeklini kullanmalıyız...
Bu 5 sorunun cevabını , bir arada topladığımızda, Fc misinayla sağlılı bir çapari yapmış oluyoruz...
Bedende sertmi yoksa yumuşak bir misina kullanmalıyız?
köstekte sertmi yumuşak bir misina kullanmalıyız?
köstek beden sertse nasıl bağlamalıyız?
vs vs vs vs
Cevaplar ... Burada hangi takımı yaparsan yap, yinede senin avlanma şeklin çok önemli,
çok inçe takımla boğazda 50 60 gram kurşunla çalışabilirsin. Yada kalın bir takımla çalışamayabilirsin...Takımların bütünlülüğü kadar takım ve avcının bütünlüğü daha önemli...
Burada biraz kafalarımız karışıyor, sorular geliyor *nasıl yani takım önemli değilmi?...
Başlayalım köstek seçimine ... kösteğimiz gam yapmamalı. Yapmasın...öyleyse sert esnek olmayan Fc misina kullanalım kösteklerde.. Kullandık. istavrit büyük ve bizde sert uzun tasmalarla takımı topluyoruz , birkaç atıştan sonra kösteklerde kırılmalar başlar...yumuşak köstek kullandık , yine takımı sert topluyorsak, köstekler gam yapar...Yani; takım ve avcı çok önemli..Öncelikle hangi takımı yaparsak yapalım yumuşak hareketlerle takımı toplamalıyız,her atıştan önce köstekleri düzeltmeliyiz...
Sert fc misinalarla yaptığımız çapari kösteklerinde, bazı iğneler kullanırken düşebiliyor, mesela owner 50284, vmc bl nl tı iğneler...bunuda farklı iğne bağlama şekilleriyle giderebiliyoruz...
Sert fc misinalarla yaptığımız çapari kösteklerini bedene bağlarken, normal bağlama yöntemini kullanırsak, misina bedeni iyi kavramıyor, takımı kullanırken, kösteklerde kaymalar oluyor, bu sorunu gidermek için bağlarken misinayı aşırı sıkarsak, deforme oluyor...Bunu gidermek için kösteği bedene bağlarken düğümlü bağlama yöntemini kullanıyoruz... burada da sorunlar ortaya çıkıyor..1- köstekte 2- bedende
köstekteki sorunlar, kösteğin ucuna atacağımız tek düğüm yetmiyor, iki düğüm atarsak açılabiliyor, bunuda misinayı tek göze iki defa dolayarak gideriyoruz...gelelim bedende oluşan sorunlara ... bedenimizide sert fc misinadan seçtiysek, her köstek bağlanan yere bir düğüm yaptığımız için , bedenimizde ani zorlamalarda patlamalar olabiliyor...Haa bedenimiz çok kalınsa sorun yok ...Amma; biz usta balıkçıyız , çok ince takımlarla avlanacaz, o zaman bedenimizde esnek fc misinaları tercih edecez...
Esnek beden fc + esnek köstek fc = köstekte gam
sert beden fc + sert köstek fc = bedende patlama
esnek beden fc + sert köstek fc = çok iyi
Tüm bağlamalar + sabırlı iyi bir avcı + kısmet = çok çok iyi
Bilgiler ince takım çapariler için geçerlidir...Rastgelsin...

Cazador

Aktif Üye
Adı
tayfun dinc
Selamlar , ben özellikle kösteklerde fc misina kullanıyorum,bedende çok nadir kullanıyorum, kösteklerde çok farkettiğini söyleyebilirim,hatta fc misina kalınlığı bile çok farkediyor...ben bu yüzden fc misinayı özellikle kösteklerde kullanmayı tavsiye ediyorum.

ahmetozdemir16

Aktif Üye
Adı
Ahmet Özdemir
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Fc misinalarda çapari yapma güzel bir konu, bir zamanlar benide oldukça meşgul etmişti.
misinamız suda görünmeyecek, takımımız ince olacak ve çok uzağa istediğimiz gibi atışlar yapabilecez, bu takımları boğazda kulanıyorsak ağır kurşunlarla kullanabilecez...
*Bedende nasıl bir misina kullanmalıyız?
*köstekte nasıl bir misina kullanmalıyız?
*hangi iğneyi kullanmalıyız
*iğnede hangi düğüm şeklini kullanmalıyız
*kösteği bedene bağlamada hangi düğüm şeklini kullanmalıyız...
Bu 5 sorunun cevabını , bir arada topladığımızda, Fc misinayla sağlılı bir çapari yapmış oluyoruz...
Bedende sertmi yoksa yumuşak bir misina kullanmalıyız?
köstekte sertmi yumuşak bir misina kullanmalıyız?
köstek beden sertse nasıl bağlamalıyız?
vs vs vs vs
Cevaplar ... Burada hangi takımı yaparsan yap, yinede senin avlanma şeklin çok önemli,
çok inçe takımla boğazda 50 60 gram kurşunla çalışabilirsin. Yada kalın bir takımla çalışamayabilirsin...Takımların bütünlülüğü kadar takım ve avcının bütünlüğü daha önemli...
Burada biraz kafalarımız karışıyor, sorular geliyor *nasıl yani takım önemli değilmi?...
Başlayalım köstek seçimine ... kösteğimiz gam yapmamalı. Yapmasın...öyleyse sert esnek olmayan Fc misina kullanalım kösteklerde.. Kullandık. istavrit büyük ve bizde sert uzun tasmalarla takımı topluyoruz , birkaç atıştan sonra kösteklerde kırılmalar başlar...yumuşak köstek kullandık , yine takımı sert topluyorsak, köstekler gam yapar...Yani; takım ve avcı çok önemli..Öncelikle hangi takımı yaparsak yapalım yumuşak hareketlerle takımı toplamalıyız,her atıştan önce köstekleri düzeltmeliyiz...
Sert fc misinalarla yaptığımız çapari kösteklerinde, bazı iğneler kullanırken düşebiliyor, mesela owner 50284, vmc bl nl tı iğneler...bunuda farklı iğne bağlama şekilleriyle giderebiliyoruz...
Sert fc misinalarla yaptığımız çapari kösteklerini bedene bağlarken, normal bağlama yöntemini kullanırsak, misina bedeni iyi kavramıyor, takımı kullanırken, kösteklerde kaymalar oluyor, bu sorunu gidermek için bağlarken misinayı aşırı sıkarsak, deforme oluyor...Bunu gidermek için kösteği bedene bağlarken düğümlü bağlama yöntemini kullanıyoruz... burada da sorunlar ortaya çıkıyor..1- köstekte 2- bedende
köstekteki sorunlar, kösteğin ucuna atacağımız tek düğüm yetmiyor, iki düğüm atarsak açılabiliyor, bunuda misinayı tek göze iki defa dolayarak gideriyoruz...gelelim bedende oluşan sorunlara ... bedenimizide sert fc misinadan seçtiysek, her köstek bağlanan yere bir düğüm yaptığımız için , bedenimizde ani zorlamalarda patlamalar olabiliyor...Haa bedenimiz çok kalınsa sorun yok ...Amma; biz usta balıkçıyız , çok ince takımlarla avlanacaz, o zaman bedenimizde esnek fc misinaları tercih edecez...
Esnek beden fc + esnek köstek fc = köstekte gam
sert beden fc + sert köstek fc = bedende patlama
esnek beden fc + sert köstek fc = çok iyi
Tüm bağlamalar + sabırlı iyi bir avcı + kısmet = çok çok iyi
Bilgiler ince takım çapariler için geçerlidir...Rastgelsin...

Köstek kırılması nedir?
Bir sorum da şu: Esnek FC misina var mıdır?

mctymn

Daimi Üye
Adı
Mecit Yaman
Köstek kırılması nedir?
Bir sorum da şu: Esnek FC misina var mıdır?
Köstek kırılması nedir? = kösteklerde misinanın kırılmasıdır...
Esnek fc misina varmıdır? = Her marka fc misinanın esnekliği farklıdır...(varki yazmışız)
Sonuç= Şimdi sen fc misinaların esneklik katsayılarınıda istersin...

Mesajlarınızda imza ayarlarınızı yapmanız gerekiyor...

ahmetozdemir16

Aktif Üye
Adı
Ahmet Özdemir
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Köstek kırılması nedir? = kösteklerde misinanın kırılmasıdır...
Esnek fc misina varmıdır? = Her marka fc misinanın esnekliği farklıdır...(varki yazmışız)
Sonuç= Şimdi sen fc misinaların esneklik katsayılarınıda istersin...

Şakacı üslubunuz hoşuma gitti. Siz hangi marka önerirsiniz acaba?

Moderatör tarafında düzenlendi:

adnan

Aktif Üye
Adı
adnan koray
ben seaguar red labeli tavsiye ederim spottada var