Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

CARETTALARA UYDU CİHAZI

Berkay

Aktif Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
100
Tepkime puanı
50
Puanları
28
Konum
Antalya
Adı
Adınızı Soyadınız
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Türkiye'de İlk Defa İki Kaplumbağaya Uydu Cihazı Takılacak.Ar-Ge çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiren Pamukkale Üniversitesi (PAÜ), Türkiye'de bir ilke daha imza atmaya hazırlanıyor. Caretta carettalar üzerine yapılan çalışmalarla adını duyuran, yaralı kaplumbağaların bakımı ve doğaya bırakılması konusunda önemli adımlar atan PAÜ, Rektör Prof.Dr. Fazıl Necdet Ardıç'ın katkısıyla kurulan Dalyan kumsalında Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) ile faaliyetlerini sürdürüyor. Yaralı kaplumbağaların bakımının yanı sıra çeşitli araştırma konularında da çalışma yapan merkez, RAC-SPA sponsorluğunda iki kaplumbağaya uydu takip cihazı yerleştirerek deniz kaplumbağasının yuvalama sezonunda ve yuvalama sonrası göç yollarını araştıracak.
DEKAMER Müdürü PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Yakup Kaska'nın öncülüğünde Türkiye'de ilk kez yuvalama esnasında iki kaplumbağaya uydu cihazı takılacak. İtalya'dan gelecek kaplumbağa ise ilk kez doğaya bırakılacak.
Tunus ve İtalya'dan da yetkililerin katılacağı program çerçevesinde, Dalyan kumsalında gece çalışmasının katılımcılara tanıtılması ve kaplumbağaya uydu cihazı takılması, kaplumbağalarda ilk yardım, rehabilitasyon ve markalamanın tanıtılacağı bir toplantı ve çalıştay ile Dalyan kumsal kullanımı ve kanallardaki tekne trafiğinin gözlenmesini içeren bir program hazırlandı. Uluslararası işbirliği ile DEKAMER'in gerçekleştireceği programa yurt içinden 50, yurt dışından 10 civarında uzmanın katılmasının beklendiği belirtildi.