Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

ÇATALKUYRUK AVI

ERKAN DÖNER

Aktif Üye
Adı
erkan döner
Merhabalar çatalkuyruk balığı akdenizde avı akya kadar eğlenceli olan bir avdır.Çatalkuyruk akya ile aynı familyadan geldiği için güç ve sahip olduğu kıvraklık akya kadar olmasada ona yakındır.Çatalkuyruk avlarında sahte yem(rapala) kullanmanız size gerçekten çok avantaj getirecektir.Çatalkuyruk günün her saatinde verim verir.Önemli olan avlakta küçük kefallerin veya dubaraların fazla derece olmasıdır.Çatalkuyrukta üst kısmı siyah olan rapala x-rap kullanabilirisniz veya beyaz x-rap walker kullanabilirsiniz.Fakat avladığımız balık sahillerde bazen 4 kg aşıyor bunun için rapalanın arka kısmındaki kanca sayısını 2 ye çıkartalım.Sebebi ise şu an'a kadar yaptığım 30'u aşkın çatalkuyruk avlarında bu balık nerdeyse hepsinde rapalaya sırttan vurmuştur.Bunun sebebi ise şu çatalkuyruk dubaraları veya kefalleri bayıltmak için sırt darbesiyle onları bayıltıyor.
Kullanacağınız misina ise min 0.33 olmalıdır.Renk olarak ise günün her saati av vereceği için mavi misinayı veya florocarbon misinayı öneririm.Ama bu balık tam bir azman olduğu için misinanın görünürlüğünü pekte önemsemez ama siz yinede avantajlı olmak isterseniz kullanabilirsiniz.Yüzeyden gelen rapalalara daha çok istekli vuruşlar yapıyor.Bizim adanaya özgü olan bu rapalar mikadan yapılır.Ama herkesin bulamayacağı için yüzeyden gelen rapalada en çok verim aldığım yo- zuri hydro pencil.Gerçekten yaptığı aksiyon ve renk çok güzel.Çatalkuyruk avı levrek avı gibi baya uzun zaman atış yapmanızı gerektirir.Bunun için kullanacağınız kamış ve makine spin olmalıdır.Çatalkuyruk dalgalı denizlerde daha çok verimli avlar yapabilmektedir.Kıyıdan at-çek yaptığınızda çizmeyle girebildiğiniz kadar ileri gidin ve civarda eğer kayalık varsa oraya doğru paralel çekin ve avınıza kavuşun eğer yoksada atabileceğiniz kadar uzağa atın çünkü bu balık levrek kadar çok kıyıda bulunmaz bulunsa bile ancak dubaralara saldırdığı zaman kıyıya gelir.Eğer kıyıya doğru paralel kaçışan dubaralar görüyorsanız bilin ki orda akya veya çatalkuyruk vardır.Çünkü lüfer veya levrek bulunursa dubaralar etrafa aynı düzen içinde kaçmazlar.Umarım yararlı olmuştur bu teknikler herkese saygılar sevgiler

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Teşekkürler Erkan

alagadi

Aktif Üye
Adı
Ergun ÖRCÜN
sevgili Erkan çok güzel anlaşılır ve akıcı bir anlatım olmuş, zevkle okudum tebrik ederim seni teşekkürler :):)

keyfmustafa

Aktif Üye
Adı
Mustafa KEYF

Erkan kardeşim anlatımın çok güzel öncelikle teşekkür ederim. Ancak resimlerden ilki alıntı diye belirseydin daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Başkalarının avlarını yayınlaman pek doğru olmamış.
İlk resimdeki av site üyelerimizden İstanbullu nickli Ali' ye aittir....

Owti

Aktif Üye
Adı
emre özmeriç
Kan Grubu
B Rh Negatif
Erkan kardeşim anlatımın çok güzel öncelikle teşekkür ederim. Ancak resimlerden ilki alıntı diye belirseydin daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Başkalarının avlarını yayınlaman pek doğru olmamış.
İlk resimdeki av site üyelerimizden İstanbullu nickli Ali' ye aittir....

ben tuttum diye belirmemis ama sadce resimleri demis tabikide alinti deseydi daha iyi olurdu

ERKAN DÖNER

Aktif Üye
Adı
erkan döner
2.resimdekiler tamamen benim kamışıma ve rapalama aittir.Böyle her konuya muhalefet edip kendinizi öne çıkarmakla birşey kazanamazsınız MUSTAFA KEYF

cemreis

Aktif Üye
Adı
cem seven
erkan eline sağlık şilede olmasada bilmek öğrenmek güzel

KayaBalığıKaya

Daimi Üye
Adı
Uluç
Anlatım için teşekkürler. İzninizle bende bir iki şey ekleyeceğim. Bu balığa Çanakkale civarında da "çıplak" balığı denir. Derisini ellediğinizde pulsuzmuş gibi gelir bu yüzdende bu ismi almıştır. Avı sırasında da suyun üzerine sıçraması avına güzellik ve heyecan katar.

Emir Şengezer

Daimi Üye
Adı
emir şengezer
Güzel balık. Avlaması da zevkli olsa gerek. Hayvan sırf kuyruk ve yüzgeçten ibaret. Kamış yamultan cinsten.