Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çıkrık makina misina kılavuzu hakkında.

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında Cüneyt Hoca tarafından paylaşıldı.

1. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Daimi Üye

Merhabalar.
    Bazı çıkrık makine modellerinde misina kılavuzu var bazlarında ise misina kılavuzu bulunmamakta. Kılavuz olmayan makinalarda sararken misinanın düzgün sarılması için parmakla müdahale ediliyor. Kılavuz olanlarda makine misinayı kendisi düzgün sarıyor. Bu durumda Misina kılavuzu olmayan makinaların, kılavuzu olan makinalara göre avantajları veya dezavantajları nelerdir?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Cevat Göven

Cevat Göven Aktif Üye

makinaya biraz fazla yük binince kılavuz işlem dışı kalmaya başlıyor sıkışmalar felan oluyor,daha güçlü makinalarda kılavuz olmuyor,kılavuz olmayanlarda parmağı alıştırmak lazım yoksa misina ortada yığılma yapıyor,bende kılavuzlu makina vardı doğru dürüs kullanmadan bozuldu tamir edip yarı fiyatına aldığım yere geri verdim,şu anda elimde penn special senatör 114h var made ın usa

coner, Cüneyt Hoca ve Mektupla bunu beğendi.
  4. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Daimi Üye

Cevap için teşekkür ederim Cevat bey, kaliteli modellerde de kılavuz sorun çıkarır mı?
    Birde kılavuz olmayan modellerde ip misina kullanıldığında parmağa zarar verme ihtimali olabilir mi?

5. Cevat Göven

Cevat Göven Aktif Üye

kaliteli makinaların kılavuzları hakkında birşey deyemiyeceğim,ip misina da dikkat etmek lazım ben 0,50 25kg çekerli angel kıs mono misina sardım

Mektupla bunu beğendi.
  6. Cevat Göven

Cevat Göven Aktif Üye

biraz da ip misina sututar makara kısmına zarar verir diye endişem vardı,çünkü üzerindeki mumlu tabaka gittiğinde üzerinde tuz barıdırır düşüncesindeyim,normal makinalarımda da mono var makinayı ve misinayı bol ılık suyla yıkadığım halde misina kuruyunca dilimle kontrol ediyorum baya baya tuz tadı geliyor

Mektupla bunu beğendi.
  7. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Daimi Üye

Teşekkür ederim. İp misinanın su ve tuz tutması ve makinaya zarar vermesi konusunda haklısınız.

Mektupla bunu beğendi.
  8. Mavi Balina

Mavi Balina Üye

Merhaba.İkinci el bir çıkrık makina aldım.Jigging Master PE5 Aegean Special.Makinayı aldığım kişi kullanmamış.Benimde pek bilgim yok.
    Bilgisi olan varmı acaba kalama nasıl ayarlanıyor?

Mektupla bunu beğendi.
  9. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Kılavuz geri sararken değil ama büyük bir balığın yakalanması anında çok hızlı hareket etmek zorunda kalır. Bazen bu sürate ayak uyduramaz ya da bu kadar sürtünme makaradaki ipe zarar verebilir.
    Bu nedenle en iyisi kılavuzsuz kullanmak..

Mavi Balina ve Mektupla bunu beğendi.
  10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Vites kolunu en aşağı getirdikten sonra kolun üzerindeki kaloma ayarını sıkarak veya gevşeterek ince ayar yapabilirsiniz.
    Deneme için kolu azar azar yukarı kaldırarak kalomanınzın ne kadar sıkı veya gevşek olduğunu test edebilirsiniz.
    Kol boşta değilken asla ayar yapmayın, yaptığınız ayar balığa göre düşük kaldı diye av esnasında vitesi sıfırlamadan asla ayar yapmayın. Aksi halde ciddi zarar görebilir makineniz.

Mavi Balina ve Mektupla bunu beğendi.
  11. Mavi Balina

Mavi Balina Üye

Teşekkürler Şeref bey.Bende araştırıyorum.Ancak bu markaya ait bilgi bulamadım web'de.

Sayfayı Paylaş