Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çinekop ve Sarıkanat

CAHİT ACUN

Daimi Üye
Adı
CAHİT ACUN
Lüfer balığı, Mayıs ayında Marmara ve boğazlar'dan beslenmek, üremek ve yazı geçirmek üzere kanalı takiben Karadeniz'e çıkıyor. Çıkarken Marmara ve boğazlar'da muhtelif yerlerde dişi lüferler, 60 bin ila 80 bin arası yumurta dökerek Karadenize geçerken av veriyor..Kıyılarımızda ve açık denizlerimizde avlanan amatör balıkçılar,oltacılar hariç, fırsat kollayan gırgırları unutmayalım ve gördüğümüz yerde ihbar edelim.Amatör balıkçılık ruhu taşıyan herkes için bir görevdir bu.Tüm kardeşlerimin bu görevi severek ve isteyerek yerine getireceğine yürekten inanıyorum.Hepinize en içten sevgilerimi gönderiyorum.Sağlıcakla kalın...

Sahil Güvenlik MARMARA ve BOĞAZLAR Blg.K.lığı
Tel : 0212 242 97 10
Fax: 0212 242 30 93

Sahil Güvenlik EGE DENİZİ Blg.K.lığı
Tel : 0232 366 66 66
Fax: 0232 365 95 75

BİROL

Daimi Üye
Adı
Birol
Ticari değeri çok yüksek olan bu balığın popülasyonu ciddi av baskısı
altındadır ve gün geçtikçe durum daha vahim olmaktadır.
Boğazın sultanı lakabını almış ve Boğaz için ayrı bir önem taşıyan bu balık,
Pahidaşlar tarafından bile sezonunda yakalanması için özel av günleri düzenlenmekte,
İstanbul'un en iyi Zoka yapımcılarının eserleri PAhidaşlara sunulmaktaydı.beğenilen zoka için padişahlar 1 kese altını ustasına verirlerdi.
İşte İstanbul ile bütünlşeşmiş bu balığın neslinin devamı bizlerin başımızın borcudur...
Duyarlılığın için teşekkürler Cahit abi...

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
İşte benim de istediğim budur.
Daha dün gece organizasyon nerde olsun konusuna yazdıydım. 1 tanesine bile kıymayın bu güzelim balığın diye.
Burada asıl konu olarak açılması iyi olmuş Cahit Abi.
Dönüş lüferini avlamayalım

yeknet

Daimi Üye
Adı
Yekta
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Eğer bilinçlenir de bu dönemde avlanmazsak Ekim-Kasım-Aralıkta bize bol sarıkanat ve lüfer olarak döneceklerdir.

Faruk Usta

Daimi Üye
Adı
Faruk
Kan Grubu
O Rh Pozitif
zaten şu anda avladığımız lüferin ,ne tadı vardır nede tuzu ,saman mısali bir tada sahip şu anda ,hemıde balık havyarlı ,tarlayı kurutmadan hasat yapmak lazım ;):)

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Ustadlarım peki bu Ege'deki ve Akdeniz'deki kofanalar ayrı bir cins mi? Çıkmıyorlar sanırım karadenize? Yumurtalarını da Mart Nisan aylarında bırakıyorlar. Zaten karadenize çıkacak olsalar geri nasıl dönecekler ki:(