Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat
  1. OnuR67

OnuR67 Daimi Üye

Evet bazı listeler var Bir arkadaşımız bununla ilgili konuda açmıştı
    https://www.baliksevdam.com/forum/avlanabilir-asgari-balik-boylari-10352.html
    fakat burda görüldüğü üzere 20 cm lüfer sınırı ama arkadaşlar 20 cm balığa lüfer demiyor sarıkanat yada çinekop diyor sanki ayrı bi familya gibi konuşuluyor, 20 cm altı lüfer familyası yasak denildiğinde bu lüfer değil çinekop 20 cm çinekop mu olur diyenler var, benim belirtmek istediğim bu insanlar kulaktan dolma bilgilere sahip

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Sorma kanka :) tutması zevkli ama yemesi zevkli olmadıktan sonra , öldürmenin anlamı yok, bence 25 cm den başlamalı sirküler yazık gunah ...

SpinnerX bunu beğendi.
  4. SEMSS

SEMSS Aktif Üye

Bilinçsiz avlanma sonucu geçen süre içerisinde gerek resmi belgelerde ticari balıkçılarında çıkarları göz önünde bulundurularak oluşturulan bir çok liste var maalesef.

Çok eskilere gitmemek lazım bundan yaklaşık 25 sene evveline kadar 30 cm altındakilere sarı kanat 22 cm altındakilere çinekop denirdi. 50 cm ve üzeri kofana olarak anılırdı. 60-65 cm üzeride sırtı kara olarak anılır ki sularımızda çok ama çok nadir rastlanıyor maalesef :(
    ben çocukluğumdan hatırlıyorum maltepe sahil yolu yapılmadığı zamanlar 78-85 yılları arası maltepe sahilinden ekim kasım aylarında at çek gibi lüfer tutulurdu ve sonrasında balık iyice çanakkale civarına kayar aralık ayından sonra da lüfer sadece balıkçı tezgahlarında tek tük görülürdü :)

gerek küresel ısınma deniz sularında ki sıcaklık dalgalanmaları gerek ticari amaç güdülerek balık boyunun umursanmaz oluşu Lüfer balığının geleceğini neslini tehlikeye atmış ve konuya sonunda devlet bazında yasal yasaklamalar getirilmiştir. dolayısı ile boyutlar hakkında farklı ölçü bilgileri kulaktan dolmadır. Türkiye'de ki resmi sınıflandırmadan ziyade lüferin uluslararası sınıflandırma değerlerini baz almak daha mantıklıdır gibi geliyor bana

Lüfer - Vikipedi

110 cm boy 11,5 kg ağırlık sırtı kara olarak adlandırılıyorsa sizin verdiğiniz ve piyasada bir çok yerde dolaşan tamamen ticari amaç güden belgelerin ne denli inandırıcılığı var mantığınıza danışın derim ;) < daha öncede dile getirildiği üzere vicdan meselesi :) >

SAYGILARIMLA

SpinnerX bunu beğendi.
  5. OnuR67

OnuR67 Daimi Üye

Bu akşam köprüye gideceğim yemli denemeleri ne sonuç verecek bakalım boy sınırına dikat ederek kovama atacağım, ama orada insanlar 15 cm balığı kovasına atıyo

6. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

İSİM------------------------BOY(cm)------------------AĞIRLIK(gr)

defne yaprağı----------------0-10--------------------0-50
    çinekop---------------------11-15-------------------55-65
    kaba çinekop----------------15-17-------------------65-75
    sarı kanat-------------------17-20-------------------75-110
    lüfer------------------------21-30------------------125-333
    kofana----------------------30-...------------------500-....

Ne yazik ki bu liste lüferi katletmek için uydurulmuş bir isim aldatmacısıdır.
    Bir gün 15 cm i geçmeyen bir lüferi kovasına atan birine "yazık günah salsana birader" dediğim de "O lüfer değil ki çinekop" demişti. Bende "Vicdanını rahatlatmak için bu tür isim polemiğine girmene gerek yok" demiştim ve mevzu biraz uzamıştı...

Biz Türkler sıkıntılı bir toplumuz...ne zaman dank edecek peki ? Buna bir kızılderili atasözü gayet net cevap vermiş.

"Son ağaç kesildiğinde, Son nehir kuruduğunda, Son balık avlandığında, İşte o zaman paranın yenmediğini anlayacaksınız”

SpinnerX ve Red Snapper bunu beğendi.
  7. fthdmr

fthdmr Aktif Üye

:harika: Buluthan abi günadın dediklerinde haklısın insan olarak vicdan sahibi olmamız lazım insanın içi sızlaması lazım midemizi doldurucaz diye daha büyümeye çalışan balıkları yemek hangi kanuna sığar bilmiyorum ama önce elimizi vicdanımıza koymamız lazım en büyük kanun vicdandır bence

8. OnuR67

OnuR67 Daimi Üye

Evet abi çok doğru yazmışsın Aynı polemiği bende yaşadım bu lüfer değil çinekop bahanesinin arkasına saklanmış çok bilinçsiz insan var

9. sabora

sabora Daimi Üye

He işte bunu yaptığın zamanda sana cins cins bakacaklar. Aman dikkat diyorum bir de sopa yeme üzerine. :D

10. sabora

sabora Daimi Üye

Bu konu geçen sene de lüfer zamanı tartışılmıştı burada. Önemli olan bizim vicdani sirkülerimiz. Zaten bir çoğumuzun ortak fikri bu. Ama zaten bizi asıl yaralayan bizim değilde etrafımızdakilerin vicdansız sirkülerleri. Peki bunu için ne yapabiliriz. Elimizde gelen, nazımızın geçtiği insanlara bu fikri empoze etmek. Küçücük balıkçıkları geri saldırmak. Zamanla bu fikre aşina olan insanlar da etraflarındaki dğer kendi nazlarının geçtiği kişilere aktaracaklardır. Belki bununla ilgili temalı organizasyonlar yapabiliriz. Sesimizi daha geniş bir kitleye duyurmalıyız. Çünkü biz bu balığı severek tutanlar kadar, belki çok çok daha fazla bu balığı tüketenler var. İnsanlar tezgahta gördüklerinde 10-15 cm lik çinekopları satın almamalılar. Almamalılar ki onu satan balıkçı halden bir daha çinekop almasın. Gırgırlarda halde satılmayan çinekopu bir daha tutmasın. Malesef halk tükettikçe gırgırlar bu balığı limit dışı yakalamaya devam edecekler. Çünkü onlar hepsi ağdan çıkıyor ben cm ye göre ayıramam deyip kaçıyorlar. Ancak tüketilmezse, tutulmaz.

11. OnuR67

OnuR67 Daimi Üye

:D Yemeyiz inşallah