Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Dalış Tavsiyesi

SerCanDemir

Yeni Üye
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Merhaba Abilerim, Kardeşlerim

İlk okula başlamadan önce ve bu yaşıma kadar babam ile beraber amatör balıkçılık yapıyorum.
Eskiden olsa galatada olta ile balık tutmak zevk veriyordu şimdi ise balık yok çarpmacılar ve hayalet ağcılar sarmış. Eskiden 4 köstekli takımı boş çekmezken şimdi bir balığa sevinir duruma geldik.
Yeniçiftlikte yazlığımız var orda da kıyıdan mırmır ispari avı yakalıyordum. Bu yaz zıpkın ile sığ suda avlanmayı düşünüyorum.Geçen yaz ağustos zamanlarında su altını inceleme fırsatım oldu bol mırmır var irili ufaklı iriler yanaşmıyor, kefal, dil balığı var iki defa vatoz ile karşılaştım uysal hayvan gibiler ama uğraşmıyorum gördüğümde uzaklaşıyorum. iki metrelerde sülünez çıkarırken küçük mırmırlar gelip dökülen parçaları arayıp yiyorlar güzel manzara oluyordu yedi sekiz mırmır etrafında dolanıyor sülünez çıkartmanı bekliyor. Uzaktan irili ufaklı kefaller geçiyor. Bende artık su altında avlanma kararı alarak bir zıpkın aldım. Apnea Ghost 90 lık belki zıpkın boyu biraz büyük olabilir diye düşüncem vardı ama artık kaygı etmiyor hakim olabileceğimi düşünüyorum.
Dalış kıyafeti alacağım hafta sonu birde şamandıra ne olur ne olmaz diye, gözlük, şnorkel palet mevcutta var. İnsanların olduğu dönem yada yerlerde değil daha çok ıssız yerlerde avlanmayı planlıyorum.
Ustalardan, bu sporu yapmış tavsiye vermek isteyen isteyenlerden yanıt bekliyorum.

Bledax

Daimi Üye
Adı
Hakan F
Kan Grubu
A Rh Pozitif
İnsanların olduğu dönem yada yerlerde değil daha çok ıssız yerlerde avlanmayı planlıyorum.
yanında mutlaka en az bir kişi götür.zıpkınlarınıza düdük takın aranızda düdük kodu belirleyin ...karada da bir kişi olursa daha da iyi olur. 2 sene falan önce adamı zor çıkardık sudan. arkadaşı 20 metre falan yakınındaydı ama haberi bile yoktu..dalgalarla akıntı kayaya çarptı çarptı geri götürdü adamı... zıpkını paletleri denizde bıraktı.

korayb3406

Daimi Üye
Adı
KORAY B.
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Başlangıç için 75lik zıpkın tavsiye ederim. Kesinlikle yanınızda arkadaşınız olmadan ve dalış bıçağınız olmadan dalmayın. Senkop olayının ne olduğunu mutlaka araştırıp öğrenin. Sağlıklı dalışlar dilerim.

SerCanDemir

Yeni Üye
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Bledax, korayb3406 abilerim teşekkür ederim.
Yanımda mutlaka beraber yüzdüğüm biri ve kıyıda takip eden birileri olacak, senkop,samba vs son bir aydır detaylı araştırıyorum şimdilerde yeni başlayacağım için iki adam boyu 5m den daha derine dalmayı düşünmüyorum. Düdük ve bıçağı da temin edeceğim. İlk etapta tek dalmayı düşünüyordum ama senkop olayı hakkında bilgi aldıktan sonra mutlaka yanımda birinin olması gerektiğini düşündüm. İşin tuhaf olan yanı arkadaşlarım arasında zıpkın ile avcılık yapanlardan, yapmaya başlayacak olanlardan senkop u bilmeyenler vardı onları da bilgilendirdim, onlar da araştırmaya başladı.

korayb3406

Daimi Üye
Adı
KORAY B.
Kan Grubu
A Rh Pozitif

yeknet

Daimi Üye
Adı
Yekta
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Mera güzelse zıpkın çok zevklidir. Öyle çok dalmalara gerek yok ilk başlarda yukardan da vurabilirsin veya balık diz boyu suya bile geliyor yerine göre. maske çok önemli, yüzüne tam yapışan geniş görüşü olan bir model seç. ben doğru modeli bulana kadar 3 tane aldım.

SerCanDemir

Yeni Üye
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Koray abim, Rahmetli Ozan Yıldırım'ın zıpkıncı.com un kuruşu ve birçok insanı senkop ve diğer sorunlar hakkında uyarıp bu illetin kurbanı olmasına çok üzüldüm. Bir çok konu okudum bu gibi olaylar hakkında tek başına dalmak akıl işi değil biri yanında olunca böyle bir şey geldiğinde kurtulma oranı çok yüksek ve hayat ile kumar oynanmaz bunu iyi biliyorum.
yeknet, yüzerken birçok kez 5m civarı aşağıya indim ve deniz kabuğu vs. çıkarttım kalkan, dil balığı görmek isterken vatoz ile karşılaştım ancak zıpkın, kıyafet vs teçhizat bulunmuyordu ama tekrar düşündüm de biraz kıyıda yüzeyde dolanmak daha iyi

Murat's

Üye
Adı
MURAT
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Zıpkın avcılıgı çok keyiflidir , ama riskleri de var tabiki.. Yanınızda muhakkak bıçağınız olsun , ağırlık kemerini tek hamlede açılıp sizi boşa cıkartacak şekilde kullanın , mümkünse iki kişi dalın , ve limitlerinizi zorlamayın , en iyi balıkçı evine sağlam dönen balıkçıdır ..

ilhany

Aktif Üye
Adı
İLHAN
Kan Grubu
O Rh Negatif
Hiç dalış yapmadım. Ama bir ara küçük çaplı bir araştırma yapmıştım. Okuduğum bir cümle çok çarpıcıydı. " Bıçağa bir kere ihtiyaç duyarsınız. Yanınızda değilse bir daha ihtiyaç olmaz"

korayb3406

Daimi Üye
Adı
KORAY B.
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Hiç dalış yapmadım. Ama bir ara küçük çaplı bir araştırma yapmıştım. Okuduğum bir cümle çok çarpıcıydı. " Bıçağa bir kere ihtiyaç duyarsınız. Yanınızda değilse bir daha ihtiyaç olmaz"
Maalesef doğru. Denizde bırakılan hayalet ağlar yüzünden 1 kere lazım olur. Bıçak yoksa geçmişler ola.