Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dalyan / mavi yengeç

Konu, 'Türkiye Genelinde Bölgeler ve Avlaklar, Nerelerde Balık Avlanır' kısmında Spin on the beach tarafından paylaşıldı.

1. Spin on the beach

Spin on the beach Aktif Üye

Bastım istifayı tatile çıktım. Şirince'de sarabimi ictim geçtim dalyan'a. 10 gündür buradayım. Havasi, doğası ve insanları gayet sıcak. BiraZda balıklarının sıcaklığına bakalım dedim. Esim, kizim, kayınpederim ve kayinvalidem ile dalyan'da baliga çıktık. Aldığımız bilgilere gore lidaki, kefal, cupra ve mavi yengeç çıkıyormuş. Carsidaki Yemyiciye uğrayarak sulunez ve teke aldık. Eşiyle birlikte "lanet olsun istanbul'a" diyerek buraya yerleşmiş insanlar. Guzel bir sohbet ardindan meraya geldik. Teke ile cok ufak lidaki almaya başladık ve tabiki biraktik. Arada caretta türü kaplumbağalar kafalarini cikararak bizLere selam verdi.
    2 adet büyük lidaki ardindan eşim oltanin çok ağırlaştığını söyledi. Önce sazlik diye düşündüm fakat cektigimizde bir adet yaklasik olarak 25cm mavi yengec aldığını gördük. Fotoğraflayarak büyük uğraşlar sonucu iğneden cikarip geri biraktik. Bunun ardindan 3 adet yengeç daha yakalandi ve suya iade edildi. Gercekten cok güZel bir hayvan.

FB_IMG_1478414785925.jpg

Daha sonra yanımıZa balıkçı teknesi yaklasti. Balik tutmanin yasak oldugunu soyledi. KeyfimiZ kacti ve takımları toplayip gittik. Tartışmaya girmek istemedik. Neden diye soracak olursanız buradaki tekneleri kiralayıp balik ve yengec avina çıkan cok kisi gördük. Tekne kiralari 100tl'den basliyor. DüzEn içinde düzensizLik diyelim. Kisaca rezalet.

Benim anladığım bu dalyan tamamen DALKO'nun kontrolü altında. Onların borusu ötüyor. Saportif avlanan turistleri bile kaçırmayı başarmışlar ama iztuzu plajında el altindan yengeç pişirip satiyorlar.

Dikkat: mavi yengeç avlamak, satmak ve bu işten gelir saglamaya çalışmak suçtur. Yengec basina 20bin tl cezasi vardır.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Mehmet Fatih

Mehmet Fatih Daimi Üye

Rapor için teşekkürler.Böyle ekonomik değeri zirve yapmış bir hayvanı bir türlü çoğaltıp avını serbest yapıp ekonomiye kazandıramamak ayrı bir olay.avlanmanın yasak olduğunu balıkçı teknesinin söylemesi ayrı bir haramzadelik olmuş.Çakal sürüsü oldu heryer

rıza ve Fatalbooz bunu beğendi.
  4. Mesut1903

Mesut1903 Daimi Üye

Artık söylemekten bıktı usandık ama her gün duyduğumuz yeni bir haberle tekrar ağzımızdan çıkıyor bu memleketin çivisi ve suyu çıkmış. Biz devletten adam gibi denetim bekleyip gerekirse parasını verip belgemizle rahat balık tutalım haramilerden kurtulalım diyoruz devletin yerine malesef haramiler bizi kontrol altına almış :D.

Fatalbooz ve pars bunu beğendi.
  5. sessizdenizci

sessizdenizci Daimi Üye

Neden yasak olduğunu sordunuz mu? Koruma altına alınmış özel bir bölge mi?

Sent from my iPhone using Tapatalk

6. Fatalbooz

Fatalbooz Aktif Üye

Evet maalesef memlekette kimin gücü kime yeterse durumuna bir ornek olmuş yaşadıklarıniz. Düşünüyorum nasıl mücadele edilebilir diye, kamu kuruluşlarının yetersizliği, yaptırım uygulanamayisi bu haram zadeleri iyice palazlandiriyor. Acaba tesbit ettikleri mızı (yasa dışı vakalari) sosyal medyadan usunmeden devamlı paylassak bir etkisi olur mu?

7. süheyl

süheyl Aktif Üye

Dalyana yazın gittik tatile güzel yerlerdi temiz dalyan içinde pansyonun önünde kefal yakalıyıp bırakıyordum hevesim geçsin diye..

coner bunu beğendi.
  8. Spin on the beach

Spin on the beach Aktif Üye

9. Levreko

Levreko Daimi Üye

benimde oltama çok takıldı mavi yengeç ama hep geri bıraktım hatta bi keresinde çok büyük bi mavi yengeç takılmıştı oltanın ucunda büyük bi ağırlık vardı büyük boy çöp torbası falan takıldı sandım sonra çıkan yengecin büyüklüğünü görünce çok şaşırdım kral yengeç gibi büyük bi mavi yengeç takılmıştı ama alıkoymadım

10. coner

coner Daimi Üye

1aaabbb%20(1)_jpg86059206721aaabbb%20(1).jpg 1aaabbb%20(1)_jpg86059206721aaabbb%20(1).jpg 13731246_1772469239661251_1155379024_n.jpg dalyan_gezilecek_yerler19.jpg IMG_8816.jpg Mavi yengeç Yasağını duymamıştım.Dalyandan silifkeye kadar her restaurantta vardır.

sabriyazici ve Mehmet Fatih bunu beğendi.
  11. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Dalyan'da Caretta görmek isteyenler yol üstünde bir tekneden tanesi 20 liraya pişmiş mavi yengeç almak zorunda.
    Yiyebildiğini yiyip gerisini suya atarak Carettaların kafalarını çıkarmasını bekliyorsun.
    Bu arada Carettaların rahatı fazlasıyla yerinde olduğu için bölgede krallıklarını da ilan etmiş durumdalar. Abartılı bir koruma yapıldığını düşündüğümü de buradan ifade etmek istedim.

Mavi yengeç 4/2 sirkülere göre avı serbest bir tür.
    En az 13cm boy ve günlük 5 kg limite tabi..
    ScreenHunter_12 Nov. 06 22.32.jpg
    ScreenHunter_13 Nov. 06 22.32.jpg