Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dalyan / mavi yengeç

Konu, 'Türkiye Genelinde Bölgeler ve Avlaklar, Nerelerde Balık Avlanır' kısmında Spin on the beach tarafından paylaşıldı.

1. MaviYengec

MaviYengec Yeni Üye

Yıllardır Dalyan da yaşıyorum ve Dalyan Mavi Yengeç Restoranın sahibiyim. İzninizle bu konulara açıklık getirmek istiyorum.
    Dalko, Dalyan gölü ve kanallarını yıllardır devletten kiralamakta ve bu alanı balık yetiştirme alanı olarak kullanmaktadır. Buralarda avcılığa izin verildiği zaman kendi malını kaybetmiş gibi oluyor. Çünkü avlanma tamamen kontrolsüz. Ancak konuyu açar beyefendinin dediği gibi 1-2 oltalı tamamen amatör amaçlı avlanmayada izin verilmesi gerektiğini düşünüyorum.
    Mavi Yengeçlerde bugüne kadar kontrolsüz bir şekilde avlandı. Dişilerin avlanmaması gerekirken dişi erkek ayırımı yapılmadı. Dalko bu sene bu konuya düzen getirdi. Yengeçleri kendi avlamaya başladı ve Mavi Yengeç avınıda diğer balıkçılık gibi yasakladı. Çünkü yine aynı bölgede. Ve kendi satmaya başladı. Ben de restoranımda sattığım yengeçleri menşei belgesi ve faturasıyla beraber Dalko dan almaktayım.
    Ayrıca Agartan da carettalar konusunda çok haklı. Korunmaları tamamen abartılmış durumda ve artık insanlara saldırıyorlar.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. nebulam

nebulam Aktif Üye

Evet ya Antalyadada insanlara saldırıyorlarmış Carettalar resmen ısırıyorlarmış :krktm::krktm: Ayrıca balık popülasyonunada ciddi zararları varmış, balık yumurtalarını yediklerinden direk balık üremesini etkiliyorlarmış.
    Aman İzmire bulaşmasınlar :srnsml::srnsml:

Abdullah SÜRÜCÜ bunu beğendi.
  4. futility

futility Üye

Caretta’ları insanlar görünce bir heyecanla aşırı tepki veriyorlar. Özellikle etrafı çevrelendiği zaman panikliyor hayvanlar. Belirli aralıklarla su üstüne çıkıp nefes almaları gerekiyor, buna da engel gördüklerinde saldırgan olabiliyorlar. Zaten uysal ve evcil değiller hiç bir zaman. Bunu da unutmamak lazım.

Sent from my iPad using Tapatalk

5. marooned

marooned Üye

Carettaların popülasyonunun olması gerektiği düzeye geldiğini gösteren bir çalışma var mı bilmiyorum. Ama açıkçası benim yaşam alanıma her gün darbuka gürültüsüyle yüzlerce kişi gelip tepemde tekne gezdirip üstüne bi de atık bıraksa doğduklarına pişman ederdim :)

Gerekli olan şey doğayı korumak ve dengesini tekrar kurmasına izin vermek arkadaşlar. Avlanma ve turistik giriş yasağı olan bölgeler belirlense ve buralar adam gibi korunsa hiçbir sorun kalmaz. Bir de bu vahşi hayvanlara yem vermek falan... Off ne kabus...

Bu arada Caretta bu, tabi ki yaşam alanında neyle besleniyorsa beslenecek. Balık yumurtası da yiyecek. İnsan denen varlık denizleri kurutmasa Carettanın yediği yumurtanın olumsuz etkisi olmaz ki? Bence denizler önce Carettaların hakkı.

Mektupla, Bledax, karga ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  6. futility

futility Üye

Senelerdir hiç görmediğim kadar çok denk geldim bu sene. Özellikte Kaş'ta kıyılarda hiç eksik olmadılar. Eskiden ancak açıklarda tek tük denk gelirdi.

Tesadüf mü bilmiyorum ama belki de nüfusları artmıştır :)

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Mektupla bunu beğendi.
  7. marooned

marooned Üye

Eh sevinmeliyiz. İlk kez bir türün kökünü kurutmadık :)

Mektupla, karga ve Fisher81 bunu beğendi.
  8. coner

coner Daimi Üye

9. samimsaka

samimsaka Yeni Üye

Merhabalar Spin on the beach;

2011 yılından beri Dalyan'a tatile giderim. Bu süreçte oranın yerlisinden olsun sonradan yerleşeninden olsun tanıdıklarım arkadaşlıklarım oldu. 2 yıl öncesine kadar dalyan ın kenarında ki kaldığım otelin açık resturantından ekmek veya tavuk etiyle birlikte yeğenim için öyle olta atmışlığımız oldu. Ve DALKO nun tekneleri her gördüklerinde düdük çalarak uyararak gittiler. Amacımız doğaya ve sunduklarına zarar vermekten ziyade hobi amaçlı olarak tutduğumuzun ve tutduklarımızı geriye atmamızın bir önemi olmadığını yüzümüze vurarak gittiler. Uyarıdan çok bir tehdit olarak algıladım. Ve bu husus hakkında sağlam ve doğru bilgi almak için esnaftan arkadaşlarımla, zabıtayla vs. bilgi toplamaya çalıştım. Edindiğim bilgiler şu doğrultuda önizleyebilirim (kendi yorumumdur) Dalko buranın ağası ne isterse ve nasıl isterse koşturur mantığına ulaştım. Bu kabul edilebilir birşey değil tabiki.

ve daha da kurcalayarak işi derinleştirdim. DALKO nun dalyan içerisinde balık çiflikleri ve bu balıklar Türkiye iç pazarına sunulmadan direk olarak ihracat yapılıyor. ve bu çifliklere yakınına pek yaklaştırmıyorlar. Balık tutanların dalyanın doğasına zarar verebileceğini düşündükleri için izin vermiyorlarmış. Aslında bir ceza i yaptırımı veya hukuki bir yasak söz konusu olmadığına vardığım için, 2017 yılında yine otelin dalyana bakan sahilinden teke ile avlar yaptık, güzel balık çeşitliliğide verdi. Yılan balığı, mavi yengeç, lidaki, yaz kefali dedikleri bir balık ve okyanuslarda olduğunu düşündüğüm renkli ve küçük balıklar geldi ve hepsini zarar vermeden geriye iade ederek güzel bir zaman geçirdik. Bu süreçte hiç bir DALKO cu veya balıkça teknesi gelip birşey söylemedi. Söyleselerdi eğer keyfimi kaçırmayı bile göze alarak onlarla tatsız muhabbete girecektim. Velasıl kelam orada kim kafasına neyi esiyorsa onu yapıyor modunda takılıyorlar. Bunun sebebide onlara tanınan haklar ve ayrıcalıklardan ötürü olduğunu düşünüyorum.

Dediğiniz gibi tur tekneleri carreta göstermek için misinanın ucuna yengeçleri baglayıp suya atıyorlar ve sonrasında iz tuzu plajının dalyan kısmında mangal yakıp pişiriyorlar, restaurantalrda mavi yengeç afrodizyak özelliği var diyerek satılıyorken kimsenin sesi çıkmamakta.

Dalyan çok keyifli ve güzel bir yer, umarım insanlar değerini iyi bilir ve bu güzelliği koruyabilirler..

10. Muhayyer

Muhayyer Aktif Üye

Merhaba,

Dalyan'daki balık çiftlikleri, Ege'deki diğer çiftlikler gibi değil bildiğim kadarıyla. Doğal olarak ürüyorlar. Balıkların, belli bir dönemde denizden köyceğiz gölüne girmesine izin veriliyor ve kapılar kapanıyor. Üreme dönemlerinde ise bir bölümü süzülerek yakalanıyor, bir bölümü ise denize kaçıyor. Tüm bu süreç devletin bilgisi ve izni dahilinde yapılıyor. Köyceğiz gölü, dalyan deltasında boğazlaşarak iztuzu'nda denizle buluşuyor. Bunlar zaten malum bilgiler.

Mavi Yengeç konusu da şöyle bildiğim kadarıyla...
    Sadece sezon döneminde bir veya iki küçük tekne, önceden yakaladıkları mavi yengeçleri tura çıkan turistlere, tıpkı eminönü'de güvercinlere atar gibi tanesi belli bir fiyata satıyor ve turistler de caretta görebilmek ve fotoğraflayabilmek için bu yengeçleri onlara yem ediyor. Bunun dışında yengeç ticareti yasak olduğu gibi iztuzu plajındaki restaurantta da satışı yok.

Öte yandan dalyana belli ebat ve motor gücünün üzerinde tekne girişi de yasak. Zira belli bir derinliği var ve güçlü tekneler veya sürat motorları dip yapısına ciddi zarar verebiliyor. Sadece tur tekneleri ve belli kapasitedeki tekneler giriş çıkış yapabiliyor.

Balık tutmaya gelince...
    Bu konu bence biraz göreceli. Zira aynı zamanda bölgedeki kuş popülasyonu nedeniyle orası bildiğim kadarıyla milli park. Bir de nil kaplumbağası yaşıyor o sularda. Hatta kaldığımız otelin sahiline sabah saatlerinde yumurta ve peynir istemeye geliyorlardı:) Yüzenler de oluyor. Deniz trafiği de hayli hareketli. O nedenle oralardan olta atmak her açıdan bence de sakıncalı.

Sonuç olarak, fikrim...Dalko'nun belki de tarz ve yöntem itibariyle düzeltilmesi gereken tarafları vardır ama diğer açılardan düşünecek olursam, o kurallar olmalı ve uygulanmalı. Yöre halkı da anladığım kadarıyla saygı gösteriyor Dalko'ya.

Bunlar da benim bildiklerim:)

coner ve Sarozorfoz bunu beğendi.