Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dalyan / mavi yengeç

Konu, 'Türkiye Genelinde Bölgeler ve Avlaklar, Nerelerde Balık Avlanır' kısmında Spin on the beach tarafından paylaşıldı.

1. MaviYengec

MaviYengec Yeni Üye

Yıllardır Dalyan da yaşıyorum ve Dalyan Mavi Yengeç Restoranın sahibiyim. İzninizle bu konulara açıklık getirmek istiyorum.
    Dalko, Dalyan gölü ve kanallarını yıllardır devletten kiralamakta ve bu alanı balık yetiştirme alanı olarak kullanmaktadır. Buralarda avcılığa izin verildiği zaman kendi malını kaybetmiş gibi oluyor. Çünkü avlanma tamamen kontrolsüz. Ancak konuyu açar beyefendinin dediği gibi 1-2 oltalı tamamen amatör amaçlı avlanmayada izin verilmesi gerektiğini düşünüyorum.
    Mavi Yengeçlerde bugüne kadar kontrolsüz bir şekilde avlandı. Dişilerin avlanmaması gerekirken dişi erkek ayırımı yapılmadı. Dalko bu sene bu konuya düzen getirdi. Yengeçleri kendi avlamaya başladı ve Mavi Yengeç avınıda diğer balıkçılık gibi yasakladı. Çünkü yine aynı bölgede. Ve kendi satmaya başladı. Ben de restoranımda sattığım yengeçleri menşei belgesi ve faturasıyla beraber Dalko dan almaktayım.
    Ayrıca Agartan da carettalar konusunda çok haklı. Korunmaları tamamen abartılmış durumda ve artık insanlara saldırıyorlar.

Spin on the beach, islamsnr ve nebulam bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. nebulam

nebulam Aktif Üye

Evet ya Antalyadada insanlara saldırıyorlarmış Carettalar resmen ısırıyorlarmış :krktm::krktm: Ayrıca balık popülasyonunada ciddi zararları varmış, balık yumurtalarını yediklerinden direk balık üremesini etkiliyorlarmış.
    Aman İzmire bulaşmasınlar :srnsml::srnsml:

Abdullah SÜRÜCÜ bunu beğendi.
  4. futility

futility Üye

Caretta’ları insanlar görünce bir heyecanla aşırı tepki veriyorlar. Özellikle etrafı çevrelendiği zaman panikliyor hayvanlar. Belirli aralıklarla su üstüne çıkıp nefes almaları gerekiyor, buna da engel gördüklerinde saldırgan olabiliyorlar. Zaten uysal ve evcil değiller hiç bir zaman. Bunu da unutmamak lazım.

Sent from my iPad using Tapatalk

5. marooned

marooned Üye

Carettaların popülasyonunun olması gerektiği düzeye geldiğini gösteren bir çalışma var mı bilmiyorum. Ama açıkçası benim yaşam alanıma her gün darbuka gürültüsüyle yüzlerce kişi gelip tepemde tekne gezdirip üstüne bi de atık bıraksa doğduklarına pişman ederdim :)

Gerekli olan şey doğayı korumak ve dengesini tekrar kurmasına izin vermek arkadaşlar. Avlanma ve turistik giriş yasağı olan bölgeler belirlense ve buralar adam gibi korunsa hiçbir sorun kalmaz. Bir de bu vahşi hayvanlara yem vermek falan... Off ne kabus...

Bu arada Caretta bu, tabi ki yaşam alanında neyle besleniyorsa beslenecek. Balık yumurtası da yiyecek. İnsan denen varlık denizleri kurutmasa Carettanın yediği yumurtanın olumsuz etkisi olmaz ki? Bence denizler önce Carettaların hakkı.

Bledax, karga, Fisher81 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  6. futility

futility Üye

Senelerdir hiç görmediğim kadar çok denk geldim bu sene. Özellikte Kaş'ta kıyılarda hiç eksik olmadılar. Eskiden ancak açıklarda tek tük denk gelirdi.

Tesadüf mü bilmiyorum ama belki de nüfusları artmıştır :)

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

7. marooned

marooned Üye

Eh sevinmeliyiz. İlk kez bir türün kökünü kurutmadık :)

karga ve Fisher81 bunu beğendi.
  8. coner

coner Daimi Üye