Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Deniz Çanağı'nı (patella) Yem Olarak Kullanan Var Mı?

Mustafaalmış

Aktif Üye
Adı
Mustafa Almış
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Merhabalar. Mersinde de balığa gittiğimde neredeyse sahil şeridinde çoğu kayanın su üstü ve su altı bölümlerinde kayalara yapışık olarak yaşayan bu canlı ile avlanan hiç oldu mu ? Genelde akdeniz kıyılarında bulunur. Hatta öğrenciyken bu tür adına populasyon çalışması da yapmıştık hocalarımla. Ben arada sahilde artık kendi yemim iş yapmadığında ( kurt, sardalya, et karides gibi) kayalardan toplayıp deneme yapma şansım oldu ama hiç balık tutamadım. Şöyle ki sürekli bir oltanın oynaması mevcut ama, vuruş tarzı değilde inceden ağızda gezdirme gibi. Eğer kullanan arkadaşlar var ise bilgi rica ediyorum. Değerlendirilecek bir yem ise toplaması ve temini çok kolay olacaktır. En aşağıya da çalışmamızı da ekledim.

images (1).jpg
images.jpg
indir.jpg

Ekli dosyalar

BaşMinekolos

Moderatör
Adı
Hakan Kayhan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Merhabalar. Mersinde de balığa gittiğimde neredeyse sahil şeridinde çoğu kayanın su üstü ve su altı bölümlerinde kayalara yapışık olarak yaşayan bu canlı ile avlanan hiç oldu mu ? Genelde akdeniz kıyılarında bulunur. Hatta öğrenciyken bu tür adına populasyon çalışması da yapmıştık hocalarımla. Ben arada sahilde artık kendi yemim iş yapmadığında ( kurt, sardalya, et karides gibi) kayalardan toplayıp deneme yapma şansım oldu ama hiç balık tutamadım. Şöyle ki sürekli bir oltanın oynaması mevcut ama, vuruş tarzı değilde inceden ağızda gezdirme gibi. Eğer kullanan arkadaşlar var ise bilgi rica ediyorum. Değerlendirilecek bir yem ise toplaması ve temini çok kolay olacaktır. En aşağıya da çalışmamızı da ekledim.

Ekli dosyayı görüntüle 102310
Ekli dosyayı görüntüle 102311
Ekli dosyayı görüntüle 102312
Selam ,
Profilinizdeki fotoğrafta bulunan balığın cinsi nedir ?
bazı av videolarında da görüyorum , bizim ülkemize ait bir tür değil gibi sanki

süheyl

Daimi Üye
Adı
süheyl
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Selam ,
Profilinizdeki fotoğrafta bulunan balığın cinsi nedir ?
bazı av videolarında da görüyorum , bizim ülkemize ait bir tür değil gibi sanki
iskenderun döryol açıklarında yılın belirli aylarında çıkmaya başladı bizim buralarda ağırlığı 1 kilo üzeri bu balığın bölgesel adı deve balığı olrak konuldu
bu balık yaklaşık olarak 2006 yıllarında geldi ama çok görünmedi daha sonralarda haziran aylarında oldukça çok yakalanmaya başlandı ....
ama ben daha yakalamdım

süheyl

Daimi Üye
Adı
süheyl
Kan Grubu
B Rh Pozitif

Ekli dosyayı görüntüle 102310
Ekli dosyayı görüntüle 102311
Ekli dosyayı görüntüle 102312
kaya üstü vantuz midyesidir adı akdeniz bölgesinde oldukça çok görünür
biz bu mevsimde kıyıdan genelde çupraya bunu kullanırız nerde kullanırız şöyle anlatıyım
küçük balıkların çok olduğu yerlerde kerides kullandığımız zaman hemen yiyorlar bizde bu midyeyi kullanıyoruz ama
oltayı çok bekletmek gerekir kısmet gece kafa feneri ile taşların altında yengeç toplardan bu mevsimde yabani çupra yakalarsın...Rasgele

Apathetic

Daimi Üye
Adı
Kyhn Kygl
Kan Grubu
O Rh Pozitif
iskenderun döryol açıklarında yılın belirli aylarında çıkmaya başladı bizim buralarda ağırlığı 1 kilo üzeri bu balığın bölgesel adı deve balığı olrak konuldu
bu balık yaklaşık olarak 2006 yıllarında geldi ama çok görünmedi daha sonralarda haziran aylarında oldukça çok yakalanmaya başlandı ....
ama ben daha yakalamdım
Deve baligi diye arayinca cikiyor, baya buyukleride varmis, bu balikmidir Suheyl Hocam?
CEC56A0C-62C2-4AF4-A300-2077697BCCEC.jpeg

Mustafaalmış

Aktif Üye
Adı
Mustafa Almış
Kan Grubu
A Rh Pozitif
@BaşMinekolos Hocam selamlar. Ben bu balığı spinde silikon karides ile Mersin Karaduvar Limanı boğazından aldım. Yaklaşık 2kg kadar belki fazlası vardı ama tartmadım. Burada deve balığı yada melek balığı olarak geçiyor.

Mustafaalmış

Aktif Üye
Adı
Mustafa Almış
Kan Grubu
A Rh Pozitif
@süheyl hocam dediğim gibi kullandım ama öyle çok verimli bir yem olmadı benim için. Acaba teknede sarkıtma avda gargur balığı gelmesin yada yemi parçalamasın diye kullanılır mı. Hoş o da bulduğunu yiyor rahat vermiyor başka balık vursun diye ama.

süheyl

Daimi Üye
Adı
süheyl
Kan Grubu
B Rh Pozitif
@süheyl hocam dediğim gibi kullandım ama öyle çok verimli bir yem olmadı benim için. Acaba teknede sarkıtma avda gargur balığı gelmesin yada yemi parçalamasın diye kullanılır mı. Hoş o da bulduğunu yiyor rahat vermiyor başka balık vursun diye ama.
oooo kargurlar varya yetti artık ya nerden geldiyse söyle geri gitsinler arkadaş
bide büyüseler tamam diyecem büyümüyorlarda bıktırdılar canavar gibi
yemlerin anasını ağlatıyorlar bişey bırakmıyor dipte çupra var fırsat veren yok ....