Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Dere kaya balığı / El yapımı sahtelerim

diverozcan

Aktif Üye
Adı
özcan ercivan

Merhaba Arkadaşlar
Bu seferki çalışmam tatlı suda spin avcılıkta kullanmak için hazırladığım dere kaya balığı. 10 cm boyunda ve 10 gr ağırlığa sahip. Aksiyonuna gelince; yavaş çekerken yüzeye yakın kuyruk sallayarak, hızlı çektiğimde ise yanlara kısa yalpalar yapıp dalıp çıkarak geliyor.

Kullandığım malzemeler:
1cm kalınlığında Balsa levha
1,2 mm çapında krom paslanmaz tel
5 dk epoksi karışım
çift taraflı yapışkan bant
şeffaf ahşap tutkalı
delikli tül
3 mm kalınlıkta şeffaf mika
akrilik boyalar
simli kalemler
alüminyum folyo
çelik bilyeler

Balsadan şablon yardımı ile 2 ayrı parça halinde kestiğim modeli çift taraflı bant ile yapıştırıp falçata ve zımpara ile formunu verdikten sonra, parçaları ayırıyorum.

Her iki parçayı el motoru kullanarak, simetrik olacak şekilde bilyelerin rahat hareket edeceği şekilde kanalı ve çelik telin yuvalarını oyuyorum. Teli ve bilyeleri yerleştirip ahşap tutkalı ile parçaları yapıştırıyorum. Sahteyi şeffaf ahşap tutkalı ile kaplayıp, kuruduktan sonra zımpara ile pürüzlerini alıyorum ve alüminyum folyo ile kaplamadan önce damak ve göz yuvalarını açıyorum.

Renklendirdiğim epoksi ile kapladığım sahtenin üzerine, siyah akrilik boya ile boyadığım tülden bir parça keserek şeffaf ahşap tutkalı yardımı ile yapıştırıp, pul imitasyonunu veriyorum.

Akrilik boyalar ve simli kalemler ile son renk rötuşlarını tamamlayıp, epoksiden hazırladım gözleri ve 3 mm.lik şeffaf mikadan keserek şekillendirdiğim damağı epoksi ile yapıştırıyorum. 3 kat daha epoksi ile kaplayıp, nano yüzey koruyucu spreyi sıkıp sonlandırıyorum.

Keyifli seyiler dilerim

jacksoonn007

Aktif Üye
Adı
Asım Serkan Belhioğlu
Kan Grubu
A Rh Pozitif
özcan abi bunları satıyormusun

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Canlısını aratmaz güzellikte görünüyor.
Elinize sağlık

enis59

Daimi Üye
Adı
Enis
gerçekten harika olmuş emeğinize sağlık

alpay gülbakan

Yeni Üye
Adı
alpay gülbakan
Ellerinize sağlık bu yapma sahte turna avında mükemmel iş yapar

diverozcan

Aktif Üye
Adı
özcan ercivan
özcan abi bunları satıyormusun
Merhaba Asım kardeş. Yaptıklarımı hobi amaçlı olarak yapıp kendi koleksiyonuma katıyorum. Çevremdeki meraklı arkadaşlara da beğendikleri olursa şayet aynısından yapıp satıyorum. Herhangi bir sitede veya mağazada satışa koymuyorum çünkü maliyet/fiyat konusunda farklı yorumlar ve kıyaslamalar yapılıp polemiğe girilmesi hoşuma gitmiyor. Neticede ticari bir amaçla yapılmış ürünler değil ve el emeği.
Sağlıcakla kal.

diverozcan

Aktif Üye
Adı
özcan ercivan
Canlısını aratmaz güzellikte görünüyor.
Elinize sağlık
Teşekkür ederim Şeref bey. Bu çalışmam neredeyse gerçeğini aratmayacak kadar güzel oldu. Aksiyonu da turnaları peşinden koşturuyor, geçenlerde bir arkadaş barajdan 60 cm.lik bir turna almış. Ben henüz denemedim, yağmurlar müsade ederse barajdaki denemelerimi paylaşacağım inşallah. Sağlıcakla kalın.

diverozcan

Aktif Üye
Adı
özcan ercivan
Ellerinize sağlık bu yapma sahte turna avında mükemmel iş yapar
Merhaba Alpay bey. Geçenlerde bir arkadaşa aynısından vermiştim. Barajda 60 cm.lik turna yakalamış. Ben fırsat bulamadım gitmeye, yağmurlar biter bitmez gideceğim inşallah. Sağlıcakla kalın.

Adı
Hızır Şeref Gültekin
Kan Grubu
O Rh Pozitif
özcan abi bunlarla yakaladığın bir rapor açtında ben mi kaçırdım yoksa sen mi bu rqaporları bizden saklıyorsun :)