Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Dev çupralar

Vedat Abayoğlu

Daimi Üye
Adı
Vedat Abayoğlu
Kan Grubu
A Rh Negatif
Değerli Dostlarım
Mutad yazmayı amaçladığım pazartesi raporlarıma,İstanbulda bulunmam sebebiyle ara vermiştim.
Döner dönmez,İlkbahar akını öncüleri Çupraların peşine düştüm.Beni konuşmalarımızda böyle bir av için motive eden asil Kardeşim Burak Karadenizede teşekkür ediyorum.
Kendini göstermeye başlayan birkac çupra haberi, İstanbuldayken dönünce hemen peşlerine düşmemi tetiklemişti.
Haylaz çocuk Alparslanla hemen arkası,arkasına Sivriceye ulaştık.
Bacağını kesmiş bu 18'lik delikanlının,herşey bir yana boğazın usta uzak atıcısı olduğunu, ayrıca tutkulu bir avcı olduğumalümumdu.
Eh o zaman onunla hafiften yarışır,hemde standlarında tozlanmış muhtelif surf takımlarımında hakkını verebilirdim.
Aldım getirdim evime,on kadar surf kamış ve makaralarını yükledik benim kendim kadar yaşlı kartalıma.
Okanda bulunan sair partneriminde yardımıyla takımların bazı misinalarını yeniledik,olta düzenlerini olabildiğince uzağa erdirmek amacıyla,favori yöntemlerimi boş vererek hazırladık.
Takımlarımızın esasını,uzak atış kurşunu formunda,ancak boncuklu telli çapa benzeri kurşunlar,FC misinalar ve iğneler teşkil etmekteydi.Bazılarını tek iğneli yapsakta coğu daha uzağa atışa uygun,klasik 3'lü takımlardan müteşekkildi.
Yem eksikliğimiz vardı.Bunuda tam ideal olmasada taze tutulmuş kalamar kollarından takarak giderdik.
Kuvvetli esen doğu rüzgarlarının kabarttığı denizden,yalancı vuruş hareketlerinden asgari etkilenmek içinde atışlardan sonra çapa kurşunlarla dibe sağlamca tutunduk,uzun kamışlarımıda olabildiğince dik sabitleyerek misinaların boşluklarını aldık.
Elbette evvelden anlattığım favori çupra takımlarına hiç benzememekteydi takımlarımız.
Ama şartlar değişikti,ona göre düşünmeli ve avlanmalıydık.
Öylede yaptık.İnce uzun kalamar bacaklarını iğnelerimize güzelce taktık.Sonrasında bir ben bir o topal delikanlı,kamışlara yüklendikce yüklendik,olabildiğince açığa erebildik.
Yetmedi kamışlarımızı dik olarak sahile değilde,set üstünede çıkarak orada sabitledik.İşte şimdi dalgalar ne kadar yüksek olurlarsa olsunlar misinamıza deyememekteydiler.
Çupranın yemi aldığında yürüyen bir balık olduğunu,yutmakta aceleci davranmadığı herkesin malumudur.Ama buna boşverdik,mera zordu yakınlar kayalıktı ve biz takılmadan açıktaki kumluk aynalara ermeliydik.
.İlişikte av öncesi hazırlıklarımızı,dün akşamüstünün ve bu sabahın ilk saatlerinin bereketini belgeleyen resimleride sunuyorum.
Sorularınızı bekliyorum.
Sevgi ve saygımla kalınız.

red baron

Aktif Üye
Adı
murat ocakçı
Yav vedat dede yapma,yapmaa bunuuu:Dbalıklar hadi harika oltalarıda dizmişsin tüfek çatar gibi hepten oramız buramız oynuyor.Biz ne zaman tutacağız bu balıkları insan maşallah desede kıskanıyor yavv:D dede kamışları da yazsan ya bilsek sana dualar etsek her zaman ki gibi dede,zaten bilgi paylaşımlarınla çok şeyler öğreniyoruz,valla çok emeğin hakkın geçiyor bizlere,ellerine kollarına sağlık.

enis59

Daimi Üye
Adı
Enis
tebrikler vedat abi harika balıklar

alper77

Yeni Üye
Adı
ALPER DALDAL
vedat dede harikasın onlar ne öle ya maşallah benim levregi yer onlar :D harika av dede tebrik edrm :harika:

Vedat Abayoğlu

Daimi Üye
Adı
Vedat Abayoğlu
Kan Grubu
A Rh Negatif
Yav vedat dede yapma,yapmaa bunuuu:Dbalıklar hadi harika oltalarıda dizmişsin tüfek çatar gibi hepten oramız buramız oynuyor.Biz ne zaman tutacağız bu balıkları insan maşallah desede kıskanıyor yavv:D dede kamışları da yazsan ya bilsek sana dualar etsek her zaman ki gibi dede,zaten bilgi paylaşımlarınla çok şeyler öğreniyoruz,valla çok emeğin hakkın geçiyor bizlere,ellerine kollarına sağlık.
Sevgili kardeşim.
İsmini bilemiyorum.Bütün kış boyunca mekanımız Okan Motelin kıyısından Surf kamışlarımıda devreye sokarak kimi zaman hayli iri çupra ve Sargozlar alabildik.Bunları genelde sabah erken saatlerde ve özellikle bozuk havalarda gece saatlerinde aldık.
Bu arada keyfimize baktık,muhabbetimizi yaptık arada takımları yokladık gelenleri dışarı çıkardık.
Görülen avlar 1,5 ay öncesine aittir.Sonrasında güzel sargozlar almaya devam etsekte şu sıralar çupra çıkmıyor.Av verimide lüfer girdiği için peşinde dolanan ağcıların sayesinde düşmüştür.
Mevsimi gelince kıyıdan gayli çupra ve sargoz alabileceğimiz malumdur.
Kamışlar daha çok Lineaffe olsada arada İtalcanna,okuma,aLBA SURF KAMIŞLARIDA VAR.
Bunların markaları ise Lineaffe olarak Extreme Cast.Sorrento,Tournament surf,İtalcanna Combat,Okuma surf,Alba surf'lerdir.
Sevgiler

Vedat Abayoğlu

Daimi Üye
Adı
Vedat Abayoğlu
Kan Grubu
A Rh Negatif
vedat dede harikasın onlar ne öle ya maşallah benim levregi yer onlar :D harika av dede tebrik edrm :harika:
Hakikatende bu sene kış boyunca çok önemli irilikte Sargoz ve arada çupralarda alabildik.
Ancak şu ara zayıflamıştır zaten jig olayıyla uğraşmakta olduğumdan kıyı avına ara verdim.
İlgine teşekkür ederim.
Sevgiyle kal

celiközden

Aktif Üye
Adı
Özden ÇELİK
tebrik ederim vedat abi çipuralar harika eline sağlık devamı daim olsun rasgele

lost_zombie

Daimi Üye
Adı
Nejat BİLECEN
Kan Grubu
A Rh Negatif
Vedat abim üstadım yeni trend bir kelimeyle tam manasıyla YARDIRMIŞSIN yine abi :harika:

Kurtlansakta bu ara gelmek hayal ama tatlısu için bu yaz kontenjanımı ayırttım bilesin abi sunaların angıtların altında seninle avlanmak tek hayal şimdilik.

Emeğine sağlık nice güzel avlara imza atman dileğiyle kal sağlıcakla...

Vedat Abayoğlu

Daimi Üye
Adı
Vedat Abayoğlu
Kan Grubu
A Rh Negatif
Vedat abim üstadım yeni trend bir kelimeyle tam manasıyla YARDIRMIŞSIN yine abi :harika:

Kurtlansakta bu ara gelmek hayal ama tatlısu için bu yaz kontenjanımı ayırttım bilesin abi sunaların angıtların altında seninle avlanmak tek hayal şimdilik.

Emeğine sağlık nice güzel avlara imza atman dileğiyle kal sağlıcakla...
Sevgili Kardeşim Nejat
Jig,mik pek umurumda değil.Ben tatlısu avı yapmak istiyorum.İncecik kısa kamışımla incecik misinamla muhtelif sahtelerimle sıkca balıklarla boğuşmak,yenmek,yenilmek istiyorum.
Sulara yarı belime kadar girmek istiyorum.Balık tutup salmak,arada keklik dinlemek istiyorum.Yazı,gelmeni dört gözle bekliyorum.
Sanada avlağımdan bir,iki kare gönderiyorum.
Sevgiyle kal