Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dev Gırgır Balıkçı Tekneleri

Konu, 'Jandarma ve Sahil Güvenlik İhbar Hatları' kısmında popeye1907 tarafından paylaşıldı.

 1. Şemsipaşalı

  Şemsipaşalı Aktif Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  442
  Beğeniler:
  38
  Şehir:
  İSTANBUL
  Burada iş size düşüyor geçen günlerde Üsküdarda midye çıkartanları şikayet üzerine gelen sahil sahil güvenlik bütün midyeleri denize döktürdü. Birkaç gün sonra gelen başka bir midyeciyede uyrıda bulunduğumuzda dalmadan başka bölgeye gittiler bunları ya uyarın yada sahil güvenliği arayın.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. muratbaran

  muratbaran Aktif Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2010
  Mesajlar:
  155
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  ist
  arkadaslar gırgır teknelerı bırde kucuk teknelerın uzerıne suruyor kacmasan vurup batıracaklar can guvenlıgı yokkı olta balıkcısının denız bakanlıgı yokkı turkıyede daha ne olsun
   
 4. rauf

  rauf Üye

  Yaş:
  70
  Kayıt:
  18 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  95
  Beğeniler:
  4
  Şehir:
  Alanya
  Gökhan kısa yoldan cevaplıyim 7 metre derinliğe kadar gelip ağ bırakabilirler yapacak bir şey yok.yani konunsuz değil maalesef yasal.:mad:
   
 5. BOĞAZIN EFENDİSİ

  BOĞAZIN EFENDİSİ Aktif Üye

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  118
  Beğeniler:
  5
  Pazar gunu Ayni seyi Cihan abi ile yaptik sahil guvenlik geldi hemen salyangoz ayana yattilar sahil guvenlik gitti 5 dk icinde tekrar devam...
   
 6. özcan bolat

  özcan bolat Daimi Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.023
  Beğeniler:
  77
  Şehir:
  istanbul/ümr
  balık nesli bitip sanayide 30/40 dan sonra çıraklığa başlayınca kafaya dank eder ama iş işten geçmiş olur :(
   
 7. Çağatay Yılmaz

  Çağatay Yılmaz Aktif Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  201
  Beğeniler:
  5
  Türkiye'de, internetten derlediğim bilgiler doğru ise yaklaşık 20.000 tekne profesyonel balıkçılık yapıyor. Bunlardan, 543 adeti trol gemisi, 526 adeti gırgır gemisi, 496 adeti trol-gırgır gemisi. Geri kalanının çoğu orta ve küçük evsafta balıkçı tekneleri. Sektörün sayısal çoğunluğu küçük balıkçıda. Ancak iş temsile gelince böyle değil. Kooperatif örgütlenmelerinin çoğu ve üst birlik gırgır-trol gemi sahiplerinin elinde. Gırgır ve trol gemilerinin çoğunluğu ise büyük filolar biçiminde 7-8 aileye ait. Böyle bir manzara var. Biliyorsunuz Türkiyede Denizcilik Bakanlığı yok, denizlerimizden Tarım Bakanlığı sorumlu. Bakanlığa bağlı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü kuralları, yasakları belirliyor. Peki nasıl belirliyor? Müdürlüğe bağlı bir danışma kurulu var belli zamanlarda toplanır düzenlemeleri yapar. Bu kurulda, (ticari tebliğ için toplanan) bilim adamları ve uzmanların yanı sıra sektör temsilcileri de var mı var. Peki kim bu sektör temsilcileri? Yine başa döndük, çoğunluğu büyük filo sahibi gırgır-trolcüler. Bir de her şeye rağmen bu kuruldan istedikleri kararı çıkaramazlarsa, büyük filo sahiplerinin bağlı bakanlığa politik baskısı da var. Geçmiş yıllardaki son dakikada av yasağı süresinin uzatılması kararları, bu başlıkta bahsedildiği gibi boğazlardaki mekan yasağının genişletilmesi, hangisini sayayım.

  Bir şeylerin değişeceğine dair benim pek ümidim yok, karamsarım bu konuda.
   
 8. Murat BİLGE

  Murat BİLGE Aktif Üye

  Kayıt:
  1 Haziran 2010
  Mesajlar:
  850
  Beğeniler:
  27
  Şehir:
  İstanbul/Eyüp
  Sayın abim,
  Gerçekleri çok sade. Çok anlaşılır ve mantıklı anlatmışsın.
  yaptırım gücü olan ve yanlarında yüzlerce eleman çalıştıran bu güçlü insanları caydırmak zor. Dediğin gibi memleketimizde bu işin bakanlığı yok. Müsteşarlık düzeyinde sanırsam.
  Kanunlar, yasalar adamlardan yana. Yasal yaptıkları içinde kime.. Nereye şikayet ederseniz edin hava alırız. Çünkü yaptıkları yönetmeliğe uyuyor.
  Ama bu kadar olumsuzluğa rağmen, nacizane şunu yapabiliriz.
  1) Amatör balıkçılar olarak bizim bulunduğumuz ne kadar site varsa bu sitelerin yöneticileri ortak bir kararla bir gün belirtirler. O gün geldiğinde tüm üyeler toplanılır ve ulusal yayın yapan kanallarada haber verilerek bu konu sesli bir şekilde dile getirilir. (Ama bunu yaparken kıyı balıkçıları balık tutamıyor diye değilde, boğazlarımızda bunlar yüzünden balık kalmıyor demekle)
  2) Yine bu sitelerin sorumluları ve sitemizde üye olan (mürekkep yalamış) abilerimizin, arkadaşlarımızın toplanarak 20-25 kişilik bir temsilci oluşturarak DİREK BAŞBAKAN ile görüşme yapabilmesi. Neden başbakan diyorum, Çünkü; Ondan başkası, yani Tarımdı, Müsteşarlıktı, müdürlüktü.. Bunlarla çözüm olacağını düşünmüyorum. Yine Çünkü; Abinin dediği gibi, trolcülerin temsilcileri ile kanunları çıkaranlar iç içe karışmış durumda.
  3) Bu işler yazıyla, dilekçeyle çok çabuk çözülmez diye düşünüyorum.
  Çünkü gerekli baskı oluşmaz. Ve bu konular lafta değil, icraatta olmalı.
  Sesgetirecek çoğunluk ve medya kullanılmalı.

  Bunlar benim bakış açım.
  Sizlerde çoğaltabilirsiniz.
  Ama ne yaparsak yapalım.
  Mutlaka tek site olarak yada azınlık olarak değil,
  Tüm siteler.. Ve çoğunluk olarak yapılmalı.
  Göreceğizki; Sağduyu ve Boğazda balık devamı, ticari çıkarı yenecektir.
  Yeterki isteyelim.
   
 9. Çağatay Yılmaz

  Çağatay Yılmaz Aktif Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  201
  Beğeniler:
  5
  Sevgili Murat, balıkçının esnafı diyebileceğimiz ve esas çoğunluğu oluşturan orta ve küçük tekne sahipleri de bu gırgır ve trol gemilerinden, onların acımasız av baskısından illallah deme aşamasına geldi. Takip ettiğim bir forumları var örgütlenmeye başlamışlar, hatta geçici süre gırgır yasaklansın diye bir kampanyadan bahsetmeye başladılar. Kolay değil, her ne kadar denizlerimizin bu hale gelmesinde onların da kusuru varsa bile şimdi ekmeklerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyalar. Kendi aralarında, sayısal çoğunluk bizim ama kuralları zengin azınlık belirliyor, politikacılar oydan anlar, gerekirse oy silahını kullanalım diyorlar. Belki bir şeyler değişir, keşke diyorum.
   

Sayfayı Paylaş