Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Didim ve civarı avlak alanları...

Konu, 'Türkiye Genelinde Bölgeler ve Avlaklar, Nerelerde Balık Avlanır' kısmında Deniz Tutkunu tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Deniz Tutkunu

Deniz Tutkunu Aktif Üye

Avcılar cukuru.....

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Deniz Tutkunu

Deniz Tutkunu Aktif Üye

Teşekkürler...Evet haklısınız MIRMIR'ı koymayı unutmuşum hatırlattığınız için teşekkürler..

4. Deniz Tutkunu

Deniz Tutkunu Aktif Üye

Mırmır Balığı

Mırmır (Lithognathus mormyrus), Sparidae familyasından bir balık türü.

Sularımızda yaşayan bir tür yılan balığı (Echelus myrus)

Mercan balıklarının en çok bilinen türlerinden sadece biridir. Mercan veya çizgili mercan olarak da bilinirse de yaygın ismi mırmır’dır.

Mercan ailesinden dir Marmara ege ve akdenizde bulunur. Asıl yerleşim alanı kumluk diplerdir ama zamanla taşlık ve yosunluk yerleride ziyaret eder .Dibi eşeleyip buldugu bentik canlılar ile beslenir.

Yazın kıyılar 3 m lere kadar gelir - kısın ise daha ılık derin sulara çekilir. 150 m lere kadar inerler
    Üreme dönemi Haziran Temmuz Ağustos .tur.
    1 yaşında bir balık yaklaşık 10/12 cm
    2 yaşında ........................ 15/17 cm
    3 yaşında ..........................18/19 cm
    4 yaşında .........................21/22 cm
    5 yaşında .........................30/32 cm

Vücudu iri pullarla kaplı, uzunca ve yanlardan basıktır, kafa büyük gözleriyse iridir. Ağzı tüm türlerde olduğu gibi küçük fakat kuvvetlidir. Sırtı esmerce, yanları daha açık renkli, karnının altı beyazdır. ve Sırtından karnına doğru 10-12 adet çizgi iner bu çizgiler karna ulaşmadan biterler.

Sırt yüzgeciyse tek parçadır, tüm yüzgeçleri gayet iyi gelişmiştir. Genelde gruplar halinde gezinirler ve yemlenirler, bazen küçük sürüler de oluşturduklarıda.olur hemen hemen Herşeyi yiyicidirler, daha çok kurtları, yumuşakçaları ve eklembacaklılarlada beslenirler. Ege ve Akdeniz’de daha boldur.

Marmara ve Karadeniz’de bulunur. Farklı dip özelliği gösteren yerlerde mesela kayalık, kumlu, çamurlu, yosun kaplı diplerde bulunabilir. Nispeten daha sığ sularda rastlanabilir, 150 metre derinliklere kadar da inerler. Üremeleri Haziran’dan Ağustos sonuna kadar sürer, hermafrodit’tir. Yurdumuzda 40-45 santim kadar boya erişebilirken Batı Akdeniz veya Doğu Atlantik’te 60 santim boya ulaşabilmektedirler. 4 kilo ağırlıkta olabilirler

.Yaşadığı yerler;Demarsal bir türdür. Maksimum 150 m derinliğe kadar olan sularda dağılım gösterir. Kumlu, kumlu-çamurlu bölgelerde dağılım gösterir. Posidonia yataklarında özellikle genç bireylere sıklıkla rastlanır. Genç bireylerin sürü oluşturduğu gözlenmiştir. Genellikle erginlere 25 cm lik uzunluklarda rastlanır. Euryhalindir.

Maksimum Boyutları;55 cm (Total Boy) 2,2 kg (Ağırlık)

Eti çok lezzetlidir. Ekonomik değeri olan balıklardandır.

Görüntü itibari ile çok sevimli bir balıktır.Özellikle kumluk bölgelerde yemlenen mırmırların Türkiye sularında yakalanan yaklaşık olarak 1 kg lık bireyleri mevcuttur.Tekne ile avcılıkta pek çok bölgede tutulabilen mırmır için kıyı balıkçılığında belli zaman aralıklarını takip etmek çok önemlidir.Ancak unutulmamalıdır ki bu balık kıyıya daha çok yumurtlama zamanında yaklaşmaktadır.

Bu balık çift cinsiyetli bir özelliğe sahip ve eşeysel olgunluga sahip oldugu zaman erkelerde 14-16 cm yaklaşık 2 yaş dişilerde 16/18 cm 2 yaş dan sonra üreme dönemleri başlıyor en üst üreme yetenegini her iki cinstede 26 cm boya yani 6-7 yaşına geldikleri zaman ulaşıyorlar
    Akdeniz ve Egede bu yumurta atma mevsimi Bu türlerin üreme dönemleri mart-agustos arası oluyor Özellikle Haziran ayı içinde 5 yaş gurubu mırmırların en yüksek düzeyde üreme yeteneği gösterdiği saptanıyor

Mide içeriklerinde yapılan araştıormalarda 120 adet mırmır balıgının mide analizlerinde aşagıdaki besinler bulunuyor.
    Hydrozoa deniz anaları ve benzeri türler,,

5. cemtrks

cemtrks Aktif Üye

tatil için temmuz ayıda gittiğim büyük anadolu oteli kıyısı önünden spin kamışla yem olarakta tavukla
    lidaki almıştım ama boylar çok ufaktı zaten tatil için orada bulunduğum için avı sonlardırdım
    lidakilerin vuruşları süper birde spin kamış deyme keyfine otelin sağ tarafındaki kayalıklardan beybi jige
    hanos takıldı. Orada tanıştığım ismail amca erken gelmişsin evlat kasım ocak arası lambukaya gel demişti
    çok güzel bir yer zamanında iyi av verir orası kesin
    20150722_070333.jpg 20150723_062441.jpg 20150723_072344.jpg 20150723_075121.jpg

Deniz Tutkunu bunu beğendi.
  6. 3rdem

3rdem Aktif Üye

Güzel yermiş

7. Deniz Tutkunu

Deniz Tutkunu Aktif Üye

Evet Ismail amca dogru soyle mis o aylarda guzel lambuka yapar orasi bir dahaki sefere deneyin lutfen....

cemtrks bunu beğendi.
  8. Cevat Göven

Cevat Göven Aktif Üye

20 yıl türk metal sendikasına aidat ödedim büyük Anadolu otelinde tatil yapmak kısmet olmadı,torpillilerden boş yer bulmak sorundu,gidebilseydim olta takımlarımı da götürecektim,ankaradakine kış günü gönderdiler seminer için hiç birşeyden faydalanamadım akua park kapalıydı olimpik havuz çöktü demişlerdi,kıbrısta da var büyük Anadolu oteli belli oranda indirim yapıyorlardı,ama kayıt yaptırma sorunu vardı,konuyu okuyunca kötü anılarım depreşti,torpilsiz bir dünya olması en büyük arzum,birde güzel balıklarla karşılaşabilmek

9. Deniz Tutkunu

Deniz Tutkunu Aktif Üye

Uzuldum sizin adiniza....

10. süheyl

süheyl Aktif Üye

elinize sağlık birgün didime yolumuz düşersen adresleri öğrendik teşekkürler..

11. KaanY

KaanY Üye

Merhabalar, Didim ve çevresinde balık tutabilecegim yerler var mı acaba ? Ayrıca asıl sormak istediğim, onerebileceginiz ucuz sahteler var mı? Simdiden teşekkürler