Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Dikey seğirtmede AKYA ve LAGOS (vertical jigging) (19 Aralık 2009)

AKIN KAPTAN

Editör Moderatör
Gold Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
1,915
Tepkime puanı
110
Puanları
48
Konum
Marmaris
Adı
Akın Kaptan
Merhaba balık sevdalıları. Geçtiğimiz haftalarda dikey seğirtme yöntemi ile yaptığım avları daha doğrusu siftahları sizlerle paylaşmıştım. Bugüne kadar internette video paylaşım sitelerinden imrenerek izlediğim ama bir türlü inanamadığım bu yöntem için gerekli malzemelere para harcamaya cesaret edememiştim. Ne zaman balık avı malzemeleri satan bir markete girsem yüksek devir oranlı makinalar, 1.80mt uzunluğunda sert aksiyonlu sık kılavuzlu kamışlar ve hiçbirşeye benzemeyen ağızdan iğneli zokalar (jigler) hem fiyatları hemde görünümleri ile beni kandırmayı başaramamışlardı. Her zaman uyguladığım sırtı tekniği ile avlanırken, fırsat buldukça bu tekniği denemiş ancak hiç başarı sağlayamamıştım. Sonra başka bir balık avı sitesinde Şan Yücetürün Bey'in inanılmaz av raporunu gördüm. Üstelik Marmaris sularında avlanmış inanılmaz güzellikte bir trofe ile.Sonra boş vakitlerimde hep yaptığım gibi internette, video paylaşım sitelerindeki balık avı videolarını izlemeye başladım. Mevcut filmlerin büyük bir çoğunluğu balık yakalandıktan sonra kayda alınmaya başladığından, dikey seğirtme uygulamasının tekniği hakkında ipucu vermiyordu. Filmlerin pek az bir kısmı yakalanma anı öncesi tekniği içeriyordu. Bu filmleri defalarca izledim. Sonra denize çıkıp alıştırmalar yaptım. Bu alıştırmalardan birinde siftah etmek, bir sonrakinde kendi rekorlarımı kırmış olmak, tekniğin ne kadar etkili ve özel olduğunu belli ediyordu.

SİFTAH :


İKİNCİ DENEME :


Artık tekniğe inanıp uygulamaya alışınca para harcamanın vakti geldi. Dün Marmaris'ten bu iş için özel olarak kullanılması gereken ne varsa aldım. Aslında dikey seğirtme uygulamaları için o kadar geniş bir yelpezade malzeme olduğunu hiç tahmin etmiyordum. Şevket Abi'nin dükkanında bulduğum malzemelerden uygun fiyatlı olanlarından güzel bir takım hazırladım.RYOBI ECUSIMA MAKINA (1:5 oranlı 0.40 misinadan 140 metre aldı)
SUFFIX MARIX PRO 0.38mm (37 kg çekeri var)
WILLIAMSON ABYSS HIGH SPEED VERTICAL JIG (Mavi, siyah ve sarı olan renklerden 60gr ve 100gr ağırlıkta modelleri)
1 MT KEVLAR IP (Fazladan ağız iğnesi monte edebilmek için, resimde siyah renkte olan ip)
ASSIST HOOK VE HALKA (Fazladan ağız iğnesi kullanabilmek için)Bu malzemeler içinde en önemlisi kamış ve makina. Özellikle dikey seğirtme için üretilmiş modellerle hem daha güzel hareket verebiliyor hem de daha az yoruluyorsunuz.

Bugünkü maçın adamı kim derseniz kesinlikle WILLIAMSON ABYSS HIGH SPEED VERTICAL JIG


Gelelim maçın özetine. Sabah 0700'da Berkay ve Ali Tuna abiler ile fora ettik. Yarım saat kadar sonra kendilerini bekleyen süprizlerden habersiz takımları suya gönderdik. Berkay Abi tekniği uygulamaya çalışmakla beraber alışık olmadığı için zorlanıyordu. Birkaç atış sonra kendine has bir teknik geliştirdi ve ilk balığını yakaladı. Beraber defalarca balığa çıktığım Berkay Abi'nin bu tekniğin kendine has ve oldukça güçlü mücadelesinden aldığı keyif bağırmalarından belliydi.Berkay Abi'nin eski takımlarla ve benden önce balık yakalamış olmasının verdiği hırsla yeni takımlarıma daha kuvvetli aksiyon vermeye başladım. Sonra takım inanılmaz keyifli bir biçimde kasılıp durdu. Dipten 3-5 metre kadar yukarıda olduğunu tahmin ettiğim balık önce açığa sonra daha derine kafa verdi. 37kg çekeri olan örgü misinanın ve ucuna eklediğim 0.80 mononun verdiği güvenle mücadele ettim. Hepsi yepyeni olan malzemelerin verdiği güvenle "inceldiği yerden kopsun" nidalarıyla... her anından keyif almaya çalıştım. Kollarda laktik asidin hamlığı, damarda adneralinin heyecanı ile neredeyse ikiye katlanmış olan kamışa sağ elimle asılırken sol elimle makinanın boşunu alıyordum.

Finalde tahminlerime yakın bir Akya güvertede, ellerimdeydi. O da benim kadar heyecanlanmış benim kadar yorulmuştu.Elimizde 2 takım olduğundan Ali Tuna Abi sırasını bekliyordu. Doğrusu beklediğine değdi. Birkaç alıştırma atışından sonra eli tekniğe alıştı ve sonuç:Berkay Abi kendine has tekniğini, en büyük balığı benim yakalamış olmamın hırsıyla uyguluyordu. Çok geçmeden emeklerinin karşılığını buldu.Güzel bir haftasonu ve güzel bir av oldu. 5 gündür yüzünü göstermeyen güneş sabahın erken saatlerinden itibaren tepedeydi. Geçtiğimiz fırtına ve yağışların verdiği korkuyla o kadar kalın giyinmiştik ki güzel hava bizi yakıp susuz ve güçsüz bıraktı. Yorgun ve keyifli bir şekilde dönüş yoluna koyulduk. Onlarda tuttuğumuz balıkların şaşkınlığı ve yorgunluğu, bende yazacağım av güncesinin telaşı...

Herkese rastgelsin.
 

alagadi

Aktif Üye
Katılım
1 May 2010
Mesajlar
170
Tepkime puanı
15
Puanları
18
Yaş
52
Adı
Ergun ÖRCÜN
tebrikler .. tebrikler... denize nazır yerlerde yaşamanın en güzel avantajıda bu işte planlamaya başladıktan sonra denizle buluşmanız dakikalar içersinde mümkün en çok yakalamayı istediğim balıkda önce Trança sonrada Sinarit :) bir gün gelirsem Marmaris e ilk önce Şevket in dükkana gidip jigginle ilgili eksik olan malzemelerimi tamamlamak olacak :):)