Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Dip oltası (Bilyeli boncuklu üçlü fırdöndülü)

Bahadır Sarıca

Daimi Üye
Adı
Bahadır Sarıca
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Sevgili amatör balıkçı Dostlar,

Genellikle derin su avlarında ve minekop, granyöz gibi iri balıkların yakalanması için kullanılan üçlü fırdöndülü sistemlerin(ki bunların üçlü fırdöndüleri biraz farklı ve daha büyük ebatlardadır), klasik dip oltasında uygulanışıyla ilgili kullandığım ve oldukça iyi verim aldığım takımı sizlerle paylaşmak istedim. Elimden geldiğince şekille destekledim.Bu arada çizimlerde kendi kullandığım malzemeleri de not ettim.İsteyen bunları tercihine göre değiştirir.(Hırsız ilavesi de yapılabilir.)

Bu takımı ben tekneden mercan avlarımda tercih ediyorum. Ama bence dip oltasıyla yapılan tüm avlarda kullanılabilir. Buna ne gerek var diyenler olacaktır. Bir tercih meselesi olmasıyla birlikte bu takımı kullanmamın sebebi; sizlerinde bildiği gibi mercan yakalanıp yukarı çekilirken hem kendi etrafında(şekilde-kösteğin kendi ekseninde dönüşü), hem de beden etrafında (şekilde-kösteğin beden ekseninde dönüşü) dönerek gelirler. Bu durumda oltalarımız hem dolanır, hem de kullanılmayacak kadar kırışır. Her ne kadar bunları gidermeye çalışsak da oltamızın şekli ve sudaki duruşu bozulur. Keyfiniz kaçar. Bu takımda ise böyle bir sorunla karşılaşmıyoruz.
İkinci faydası da avın durumuna ve bölgeye göre sadece köstek değiştiriyorsunuz. Kısa sürede takımınız hazır olmuş oluyor.
Üçüncü faydası da, avdan sonra biraz da benim gibi tembelseniz, düğümlü yapılan takımları tek tek sudan geçirip temizlemek zor geliyor. Bu durumda iğneler paslanıyor. Bu takımda köstekleri kesip iğneleri temizleyip bir sonraki avda kullanmak üzere kaldırıyorsunuz. Bir sonraki avda tekrar beden hazırlamak yerine köstekleri değiştirip seri takım hazırlamış oluyorsunuz. Ekonomik oluyor.

Daha önceden hazırlanmış köstekler, teknede değiştirmenin daha kısa zamanda yapılmasını sağlayacaktır.
Umarım sizlere faydası dokunur. Tüm dostlara keyifli av dileklerimle.
Rastgelsin…

2nNvML.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Paylaşım için teşekkürler Bahadır.
Herkes indiremeyebilir diye fdf olarak hazırladığın şekli konunun altına ekledim.
Umarım bir sakıncası yoktur.

löngöz

Daimi Üye
Adı
BÜLENT GÜNER
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Bahadır bu güzel bilgiler için teşekkürler....

Enyalios

Üye
Adı
Adınızı Soyadınız
çok teşekkürler abi fırdöndülü takımımda sorun yokta bir sorum olucak ben yıllardır bedene düğüm atıp birde kösteğe düğüm atıp bedendeki düğümden geçirip takıyordum ama pek sağlam olmuyor tabi farklı bir yöntemi varsa gösterebilirmisiniz?

sonder

Üye
Adı
seyfi
Bahadır bey, paylaşım için teşekkürler,
çizim gayet izah edici olmuş elinize sağlık.

MehmetAliYILDIZ

Aktif Üye
Adı
Mehmet Ali YILDIZ
Ellerinize sağlık Bahadır Bey,
Bir şeyi merak ettim bir acemi olarak; üçlü fırdöndüler balığı ürkütmüyor mu?
Saygılarımla,

C.POLAT

Daimi Üye
Adı
Cem POLAT
Çok güzel,anlaşılır olmuş ,teşekkürler:)

BİROL

Daimi Üye
Adı
Birol
Dönem dönem bende bu tür takımlar hazırlıyorum.
Balığın ürküp ürkmediğini tam teşekküllü test edemedim açıkcası..

coffee

Yeni Üye
Adı
ORHAN KOCATÜRK ZEYTINBURNU/İSTANBUL
paylaşım içın teşekkurler ilk fırsatta denıycem