Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Dıştan Takma Motorlarda Meydana Gelebilecek Temel Arızalar ve Muhtemel Çözümleri

Adı
Hızır Şeref Gültekin
Kan Grubu
O Rh Pozitif
MERCURY 9.9 motorumun şanzuman yağını bakım için açtığımızda içinden su çıktı biraz ne gibi bir arıza sebep olmuştur neler yapmalıyım birde sanırım bundan sebep geri vitese girmekte güçlük çekiyor yağsız kaldığından mı acep

AslanUzunalioğlu

Yeni Üye
Selam . Bende Bi tane 9.9 luk dıştan takma johnson motor var 6 metrelik fibere takılmış vaziyette tekne hızlı gitmiyordu(teknenin altında uzun bir kuyruk var pervanyi kesiyor diye yorumlamıştım.) Ama şimdi de motoru çalıştırıp tam gaz verince 5 saniye kadar gidiyor sonra kademe kademe boğulup istop ediyor ama ipi tekrar çektiğinde devam ediyor çalışmaya.Yapılması Gereken ne değişecek parçaları Söyleyebilirmisiniz ??

utaci

Yeni Üye
Adı
ozgur
Kan Grubu
O Rh Pozitif
merhaba arkadaslar
30 hp mercury mortor
calısınca sıgorta atıyor.
sıgortayı degısıyorum
calısyor tekrar atıyor.

elle calısyor.
sorun ne olabılır
sımdıden tsk

Bledax

Daimi Üye
Adı
Hakan F
Kan Grubu
A Rh Pozitif
önemli bilgiler. emeği geçen herkeSe teşekkürler.:harika:

Mektupla

Daimi Üye
:okyrm::tskler:

utaci

Yeni Üye
Adı
ozgur
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Dıştan takma motorlarda meydana gelebilecek temel arızalar ve bu arızaların muhtemel çözümlerinden bazılarını sizler için yazdım. Özellikle hemen anında kontrol edebileceğimiz ve bir çoğunu çözebileceğimiz sorunları ve çözümlerini ele aldım. Umarım faydalı olur.

Motor Çalışmıyor / Start Almıyor

1. Starter Çalışmıyor / Dönmüyorsa (Elektrik startlı motorlar için)

- Starter arızalı olabilir. Starter rolesi arızalı olabilir. Bendix dişlisi (kontağı çevirdiğinizde yukarı kalkıp motoru çeviren dişli) tutmuş olabilir. Kontrol edin.
- Buji kabloları ters bağlanmıştır. Bağlantıları düzeltin.
- Buji çatlamış veya kirlenmiştir. Çatlamışsa değiştirin, kirlenmişse kontak sprey ve ince zımpara ile temizleyin.
- Akü kablo bağlantıları gevşemiştir. Bağlantıları sıkın.

2. Starter Çalışıyor / Dönüyor Ancak Motor Çalışmıyorsa

- Yakıt bitmiştir. Yakıtı tamamlayın.
- Yakıt hortumu düzgün takılmamıştır, eğer varsa yakıtın hortumu üzerindeki valf kapalıdır. Hortum bağlantılarını kontrol edin.
- Yakıt hortumu hava yapmış olabilir. Hortumu, motora girdiği yerden çıkarıp, iyice benzin gelene kadar kontağı çevirin.
- Motor yakıta boğulmuş olabilir. Özellikle çalışmayan motorun, ısrarla kontağını çevirdiğimizde veya kaytanını çektiğimizde olur. Benzin hortumunu motora girdiği yerden çıkarıp, o şekilde 5-6 kez kontağı çevirin.
- Yakıt hortumu veya filtresi tıkanmış olabilir. Temizleyin.
- Deniz motorları genellikle, gaz kolu ileride olduğunda çalışmayacak şekilde dizayn edilirler ki, motoru çalıştırdığınızda aniden tekne ileri fırlamasın. Dolayısıyla gaz kolları ileride ve tornistanda kalmış olabilir. Rölantiye alın.
- Karbüratör ayarı bozulduğundan, yakıt hava karışımı yetersiz olabilir. Karbüratörü ayarlayın.
- Ayrı yağ karteri olmayan motorlarda bildiğiniz gibi yakıta genellikle 1/50 oranında yağ karıştırılır. Yakıt yağ karışımı fazla olduğunda yanma gerçekleşmeyebilir, dolayısıyla motor çalışmaz.
- Pervane aşırı böceklenmiş/tutmuş olabilir. Pervaneyi temizleyin.

Motor Çalışıyor Ancak Güç Kaybı ve Genel Performansta Düşüklük Var

- Yakıta su karışmış olabilir. Eğer mümkünse yakıt tankının veya bidonunun dibindeki suyu boşaltın. Değilse yakıtı değiştirin.
- Bujiler çatlamış, kirlenmiş, gevşemiş olabilir. Kontrol edin. Temizleyin yada değiştirn.
- Ateşleme bobini yada kondansatörü arızalanmıştır. Değiştirin.
- Pervane aşırı böceklenmiştir. Temizleyin.
- Pervane kanatlarında eğilme olabilir. (Bu durumda motorda aşırı titreşim de olacaktır)
- Motor kuyruğu eğilmiş olabilir.

Motor Çalışırken Tutukluk Yapıyor

- Karbüratör şamandıra iğne valfinin ayarı bozulmuştur. Ayarlayın.
- Karbüratör ayarı bozulduğundan, yakıt hava karışımı yetersiz olabilir. Karbüratörü ayarlayın.
- Yakıt filtresi tıkanmış olabilir. Temizleyin veya değiştirn.
- Distribütör kepi çatlamış olabilir. Değiştirin.
- Soğutma suyu girişi tıkanmış olabilir. Temizleyin.
- Soğutma suyu tulumbası arızalanmış olabilir, impelleri (kanatları) aşınmış olabilir.

Motor Mavi Duman Atıyor

- Mavi duman motorun yağ yaktığı anlamına gelir.
- Bujiler aşırı yağ ile kaplanmış olabilir. Temizleyin.
- Yakıt yağ karışımında, yağ miktarı olması gerekenden fazla olabilir.

Motor Devri Sürekli Düşüp Artıyor

- Motor tekneye muntazam bağlanmamış olduğundan, pervane suya girip çıkıyor olabilir.
- Karbüratörün ayarı bozulmuş olabilir.
- Yanlış pervane kullanıyor olabilirsiniz veya pervane deforme olmuş olabilir.

Karbüratör

merhaba
mercury 30hp motor
calsıtırma ıpı ıle calıstı.
anca ıp yerıne gırmedı.
bu sorun nerden kaynaklanabılr
cozum ne olabılır
tsk

Sezer88

Yeni Üye
Adı
Talha Sezer
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Merhaba arkadaşlar, benim sorunun şu şekilde, motoru-gaz ve vites telini yeni takdım, kolu ileri yaptığımda gaz yiyor ondan sonra vites geçiyor ve tak diye ses geliyor ileri gidiyorum, geri aldığımda aynısı gaz yiyor ondan sonra tak diye ses geliyor vites geçiyor, dün de geri gitmek istediğimde kolu geri aldım gaz yedi fakat vites geçmedi. Gaz ve vites teli yeni taktıldı, sizce tellerde ince ayar mı yapmam lazım?
Bana kalırsa önce vites geçip sonra gaz yemesi lazım fakat tersi oluyor burada, şimdiden teşekkürler.
motorum yamaha 25 hp 4 zamanlı