Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Doğayı yok etme!!!

Hunterfishing1903

Aktif Üye
Adı
mutlu

Günümüzde acemi avcıların veya çoğunlukla bilinçsiz avcıların tercih ettiği file, ağ gibi yöntemler çevremize büyük zararlar vermektedir.Bunlar suyun içinde plastik olmaları nedeniyle suyun dibinde veya dışında bir bölgeye takıldıkları zaman yıllar boyunca yok olmamaktadır. Sadece balıklar veya bütün su canlılarına değil bütün canlılar için büyük bir tehlikedir.Bu nedenle bu yöntemleri kullananların bilinçlenmesi ve bu yöntemlere veda etmesi ümidiyle böyle bir video yapmaya karar verdim.
Beyler sizde tırıvı,file,ağ,serpme vs atanı görürseniz videosunu çekip bu konuya koyabilirsiniz. Eğer atan kişinin yüzüne sansür konulması gerekirse yapmak hakkında bilginiz yoksa veya vaktiniz olmazsa özelden bana atarsanız sansür koyar ve size atarım.
Bütün insanların bilinçli ve doğa sever bir balıkçı ve insan olması dileğiyle.
İyi günler...

TrAcHuRuS

Daimi Üye
Adı
Cumhur
Kan Grubu
O Rh Pozitif
2014 ve 2015 yazinda Kastamonu Cideye gitmistim. O zamanlar lrf konusunda bilgimiz ve ekipmanimiz olmadigi icin hafif surf olta takimlariyla ufacik derelerde, su birikintilerinde ve ender olarak baraj gollerinde oyalalaniyordum.

Bolge insanlariyla konusmalarimizda olta kullanmadiklarini, ag ve tiriviri kullandiklarini, geceden birakip sabah aldiklarini ogrenmistim. Bu yaptiklarinin dogru olmadigini, cezasinin oldugunu, dogaya cok buyuk zarar verdiklerini soyledigimde; yillardir bu yontemlerle avlandiklarini ve dogaya zarar vermediklerini soylemislerdi.

Insanlarin aliskanliklarindan vazgecmesi cok zor. Ben en azindan bir kac kisiyi zor da olsa ikna ettim. Ancak ozellikle kucuk yerlerde halen av bayilerinde tiriviri bulmak cok kolay.

Insanlarin hem aliskanliklarindan vazgecmelerini hem de bu tip avlanma yontemlerine ulasmalarini zorlastirmayi saglamamiz gerekiyor. Ve hic bir zaman bu tip avlananlari ve bu tip av malzemelerini satanlari gordugumuz zaman jandarmaya ihbarda bulunmaya usenmememiz gerekiyor. Dogayi korumak hepimizin gorevi.

Hunterfishing1903

Aktif Üye
Adı
mutlu
2014 ve 2015 yazinda Kastamonu Cideye gitmistim. O zamanlar lrf konusunda bilgimiz ve ekipmanimiz olmadigi icin hafif surf olta takimlariyla ufacik derelerde, su birikintilerinde ve ender olarak baraj gollerinde oyalalaniyordum.

Bolge insanlariyla konusmalarimizda olta kullanmadiklarini, ag ve tiriviri kullandiklarini, geceden birakip sabah aldiklarini ogrenmistim. Bu yaptiklarinin dogru olmadigini, cezasinin oldugunu, dogaya cok buyuk zarar verdiklerini soyledigimde; yillardir bu yontemlerle avlandiklarini ve dogaya zarar vermediklerini soylemislerdi.

Insanlarin aliskanliklarindan vazgecmesi cok zor. Ben en azindan bir kac kisiyi zor da olsa ikna ettim. Ancak ozellikle kucuk yerlerde halen av bayilerinde tiriviri bulmak cok kolay.

Insanlarin hem aliskanliklarindan vazgecmelerini hem de bu tip avlanma yontemlerine ulasmalarini zorlastirmayi saglamamiz gerekiyor. Ve hic bir zaman bu tip avlananlari ve bu tip av malzemelerini satanlari gordugumuz zaman jandarmaya ihbarda bulunmaya usenmememiz gerekiyor. Dogayi korumak hepimizin gorevi.
Ceza yazılsa bir daha yapmazlar. Birde bir yerde okumuştum nerede tam olarak hatırlamıyorum. Jandarmayı aradıklarında oraya gönderebilecek aracımız yok demişler.:acpsnr:

spinner07

Aktif Üye
Adı
mahmut
Birşeyin kullanmanın suç satmanın suç olmadığı an iş garipleşiyor. Yasal olarak suç olsa bile tıvırı kullanana ceza verirken zahmet edip satana vermeyince buda bir türlü bitmiyor.
Bununla birlikte yemli avlarda kullanılan olta misina artıklarıda çok büyük sorun. Daha geçen hafta 2 arkadaş bir martının peşinden çarşafla belki bir saat koştuk. O gagasına giren kancayı çıkarmak için.

Hunterfishing1903

Aktif Üye
Adı
mutlu
Birşeyin kullanmanın suç satmanın suç olmadığı an iş garipleşiyor. Yasal olarak suç olsa bile tıvırı kullanana ceza verirken zahmet edip satana vermeyince buda bir türlü bitmiyor.
Bununla birlikte yemli avlarda kullanılan olta misina artıklarıda çok büyük sorun. Daha geçen hafta 2 arkadaş bir martının peşinden çarşafla belki bir saat koştuk. O gagasına giren kancayı çıkarmak için.
Doğru haklısınız ama onlar yinede file gibi daha çok zararlı değil ama yinede benim çok ettiğim bir konudur. Doğaya attığımız camın bile nelere sebebiyet vereceğini unutmamalıyız. Keşke bütün insanlarda sizin gibi sorumlu olabilse.:acpsnr:

zaad

Daimi Üye
Adı
ZAFER A.
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
Şerefsizler ırmak kenarında arabamı çizmişler; kesin tırıvırı yüzünden tartıştığım bir dallama yaptı :(