Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

DRAG DEĞERİNİN ÖNEMİ VE DEVİR ORANI.

reelmaster

Daimi Üye
Adı
M.AKİF
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Hocam makina alırken ve ya araştırırken gördüğünüz ve hatta çoğu yerde makinayı satmak için drag değeri, çekeri gibi ifadeler kullanarak makinanın gücüymüş gibi lanse ettikleri kg cinsinden verilen değer aslında ;
fır döndü,klips, misina,makina ve kamışı bir bütün olarak düşünün ve balığın çekmesi sonucunda oluşan ani ve ya artan yüklerde ekipmanlarınızın bu kuvvet karşısında zarar görmemesi (klipsin açılmaması misinanın kopmaması vb.) için kalamanın frenidir.Yani 10 kg drag gücünde ifade edilen kuvvet makinanın sarma kuvvet değildir.

Mesajımda söylemeyi unutmuşum, sistemimiz çok sağlam ve drag gücü ile orantılı olsa bile ip misinalar yok denilecek kadar az esnediğinden bazen hem balığa zarar vermemek (ağzı yırtılmaması) adına hem de yorup daha kolay çıkarmak için kalama sistemin kaldırabilceği gücün altında bir değerde açılabilir.

Ayrıca kalamanın, misinayı çekerken kamışın duruş açısına bağlı aslında daha ufak kuvvetler ile bile açılabildiğini Bilent abinin aşağıdaki videosu çok güzel göstermiş.Burada kullanılan kamış misina ve makina değil sadece mantığı anlamak önemlidirAkif abinin bir yazısında kamış açısı ile ilgili veriler okumuştum ona güzel bir örnek.
Sahtemiz bir yere takıldığında kamışa zarar vermeden (misinayı elle tutup çekmediğimizde) nasıl çekmemiz gerektiğini çok güzel anlatan bir video ayrıca.

Kamış açısına bağlı kalamayı açan çekme kuvveti
Güzel açıklama ve doğru örnek. Paylaştığın link herşeyi anlatmış. Teşekürler.

reelmaster

Daimi Üye
Adı
M.AKİF
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Akif abi yazık olmuş Markos'a bari bir kaç saniye daha oynatıp screenshot alsaydın:krktm::cool: Dediğin şekilde bakınca evet haklısın sanırım benim anlatımımdaki eksiklik aynı marka ve modelin kafa çapını büyütürken daha güçlü olan PG modelleri yerine hızlı sarımları tercih etmiş olmaları.Yani ben düz mantık baktım olaya.Bakış açımı değiştirince taşlar oturdu yerine.
Fuego ve Slammer ı aslında kıyaslamak istemedim çünkü devir oranları ile kafa çapları aynı olsa bile özellikle dişli çapları farklı olduğunda aradaki (güç ) fark ortaya çıkacaktır.Yani senin ifade ettiğin durum. :)
Tahsin enstantene gerçekten iddalı olmuş. Ben hiç o açıdan bakmamıştım :koptum::komik:. Bu arada Markosun açıklamalarındaki hataları ve yanılgılarını analiz edip özelden yazarsan çok sevinirim. Bakalım taşlar ne kadar yerine oturmuş ?

kafandiyev

Yeni Üye
Merhaba, güzel başlık için ve açıklamalar için teşekkürler.

anlatılanların ışığında boğazda 200-240gr kurşun arkası at çek için 1/5,3 devirli 104cm sarımı olan bir makina yerine, 1/4,0 devirli olup 94cm saran makina kol yorma açısından daha avantajlı olur diyebilir miyiz?

Ziya21

Aktif Üye
Adı
Ziya öngören
Kan Grubu
O Rh Pozitif
@elamente makina gucu ve dragi sormustunuz. Ustatlar cok iyi aciklamis. Bastan sona okumanizi tavsiye ederim.

efe35

Aktif Üye
Adı
Müslüm D.
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Güzel aydınlatıcı bir yazı olmuş elinize sağlık. Bir çok hobidaşımız drag gücünü makinanın çekeri diye nitelendiriyor

Ziya21

Aktif Üye
Adı
Ziya öngören
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Rica ederim.