Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

EĞREZ BALIĞI (Vimba vimba)

Volkan

Daimi Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
1,565
Tepkime puanı
104
Puanları
48
Yaş
40
Konum
Ankara, Bandırma
Adı
Volkan
Eğrez balığı (Vimba vimba), sazangiller (Cyprinidae) familyasına ait bir tatlı su balığı türüdür.Ağız aşağı konumlu, dudaklar gelişmiştir. Vücut ince uzun, yanlardan basıktır. Üst çene, alt çeneden uzundur. Vücut ilk bakışta çapak bağlığına benzemekle beraber anüs yüzgeç kaidesinin kısalığı ile ondan ayrılır. Gözler iridir. Vücut açık kahverengidir. Üreme mevsiminde baş ve sırt portakal sarısı olur. Pulsuz kemik çıkıntısı, karın ile anüs yüzgeçleri arasındadır.
Ortalama 20 ila 30 cm, en fazla 50 cm uzunluğa ulaşabilirler. Ortalama ağırlıkları 450-500 gr olup, 1 kg ağırlığa kadar ulaşabilirler.
Etinin lezzeti nedeniyle bolca avlanılır ve bu nedenle ekonomik değeri vardır.
Kuzey Ege, Marmara, Trakya ve Göller Bölgesinde yayılış gösterir.Büyük ırmakların yavaş akan alt kısımlarında, ve bazen bu ırmakların denize aktığı bölgelerde tuzu az olan deniz suyunda da bulunur.
Su böceklerinin kurtlarından ve diğer küçük hayvanlarla beslenir.
Üreme zamanlarında, yani Mart ve Temmuz ayları arasında yumurtlamak için ırmakların üst kısımlarına kadar çıkarlar ve hatta bu ırmaklara akan derelere de girerler.
 

agartan

Moderatör
Yönetici
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
25,541
Tepkime puanı
14,248
Puanları
113
Yaş
55
Konum
İstanbul
Adı
Şeref
Başka adı var mı bunun?
Hiç duymamışım