Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Eşkina Balığı avı ve Videolu Takım Hazırlığının Anlatımı

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında Hamdi tarafından paylaşıldı.

 1. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  20.523
  Beğeniler:
  10.748
  Şehir:
  İstanbul
  Eşkina Balığı avı Videolu Takım Hazırlığının Anlatımı;

  EŞKİNA BALIĞI (Sciana umbra)

  Eşkina, yerli bir balık türüdür, göç etmez. Belirli bir bölgeyi sahiplenir ve yaşamı boyunca buradan ayrılmaz. Alnından çıkan 1-2cm çapındaki taştan ötürü halk arasında taş balığı ve kaya levreği olarak da bilinir. Endüstriyel avcılığı yapılamadığı için balık lokantalarında levrekten sonra gelen balıktır. Avcılığı yıl boyunca devam eder. Türkiye'de avı yasayla sınırlanmıştır. Ancak Tarım ve Köyişleri Bakanlığının yayınlamış olduğu 31/2 numaralı sirküler ile 2007 yılından itibaren avcılığı serbest bırakılmıştır. Şu gün yürürlülükte olan Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 3/2 Numaralı Tebliğ uyarınca Eşkina balığı "diğer türler" sınıfında belirtilmiş ve avının toplam limiti 5kg olarak belirlenmiştir.

  Hamdi Bey Fotoğraf 3.jpg


  Avcılığı :

  Eşkina avcılığında kullanılan yemlerden başlayalım. Boru kurdu ve teke başlıca yemleridir, mayıs ayının başlarından itibaren akşam saatlerinde av veren karasularımızın balığıdır, göç etmeyen havaların ısınması ile kıyılayan, soğuk havalarda derin sulardaki kayalara çekilen, denizlerimizin yakışıklığı balığıdır. Yurdumuzun değişik bölgelerinde yöresel isimlerlerle de adlandırılır. Karadeniz bölgesinde mavruşgil olarak da bilinir, avcılığı son derece zevklidir. Kayalık bölgeleri sevmesi nedeni ile de kaya levreği de denir, kayalık bölgelerde yaşamasından dolayı avcılığı şamandıralı takım ile yapılır.


  Eşkina avı akşam hava kararırken başlar ve balığın durumuna göre sabaha kadar sürebilir. Zor bir avdır, iyi bir yer edinmeniz ve bir kepçe bulundurmanız sizin için iyi olacaktır.

  Eşkina yakalamak için en iyi yol canlı teke temin edip kullanmaktır. Canlı tekeyi bulabileceğiniz yerler ise:

  - Yosunlu taş duvar yüzeyleri.
  - Kanal/deniz bağlantıları.
  - Balıkçı barınağı içleri (özellikle tekne altları) olarak sayılabilir.

  Boy olarak 4cm'den küçük olanları toplamamanız hem orada mevcut olan potansiyel için hem de hedeflediğiniz balığı yakalayabilmeniz için menfaatinizedir. Tekeyi yakalamak için size gereken sadece taş diplerine ulaşabilecek uzunlukta sapı olan bir kepçedir. Ancak tekrar hatırlatmakta fayda var ki tekelerin canlı olması gerekiyor.


  Yer Seçimi:

  Eşkina için çok fazla yer tarifi bulamayacaksınız. Ancak iyi bir gözlemci iseniz ve yazın ilk aylarında sahillerde belli büyüklüklerde gruplar görüyorsanız muhtelemen eşkina yakalamaya çalışan amatör balıkçılar ile karşılaşacaksınız. Eşkina için hava durumu çok fazla önem taşımaz. Ancak güçlü olan bu balığı kıyıya alabilmeniz için bulunduğunuz mekanı iyice tanımalı ve neler yapmanız gerektiğini önceden planlamalısınız.

  Olta ve Yemin Hazırlanması
  Eşkina için gidilecek mekana göre farklı şekillerde olta hazırlanabilir. Örneğin sahil kesimlerde şamandıralı olta hazırlanırken boğazda bu olta 200gr kurşun ile kullanılan 2-3 köstekli oltaya döndürülebilir. Ancak kullanılacak malzeme aynıdır. İğne seçimi 3-4 numara sazan iğnesi olursa yeterlidir. Misinayı ise kopar düşüncesi ile çok kalın kullanmayınız. 0.30-0,35mm misina bu olta için yeterlidir.

  Balığı yakalayan olta değil balıkçıdır. Eşkina konusunda balığın aksiyonu sert olmasından ötürü bir çok hikaye duyabilirsiniz. Bunların başında misina kopmaları gelir ancak en kalitesiz 0.30mm misina bile 3kg kadar bir yüklenme kapasitesine sahiptir. Yani balığın bunu koparması için yaklaşık 5kg olması gerekiyor. Bu durumda kabahati misinalarda değil atmış olduğumuz düğümlerde aramamız daha sağlıklı olacaktır.

  Beden ve köstekleri 0.30mm misinadan hazırladığımız eşkina takımına daha önceden hazır tuttuğumuz canlı tekelerimizi sadece kuyruk ile gövdenin birleştiği ilk veya ikinci boğumdan iğneye takarak hazırlamış oluyoruz. Bu durumda teke ölmeyecektir. Ayrıca canlı olarak oltada haraket eden teke balığın ilgisini hemen çekecek ve karşılığını almanızı sağlayacaktır. Yeter ki doğru zaman, doğru yer ve balığın varlığı konusunda şansınız olsun.


  Şamandıralı Takım:

  Kullanacağınız şamandıra ışık takılacak modelden olmalıdır. Şamandıralı takım hazırlamak için gerekli olan malzemelerimiz; kullandığımız ağırlığa göre seçilmiş olan bir şamandıra 20gr ila 30gr çekerli bir şamandıra, yeterli olacaktır. Misina kalınlığımıza göre stoper, ve 25-50gr arası ağırlıklar (akıntı durumuna göre), kısa pala 3 veya 4 numara bronz iğne (sazan iğnesi diye tabir ettiğimiz iğnelerden).

  Takımın Hazırlanması :


  Avlağımızdaki suyun derinliğine göre takımımızda iki ya da üç iğne kullana biliriz. Beden üzerine 25cm'lik kösteklere bağlanmış iğneleri diziyoruz, daha sonra makinemizin misinasına stoperimiz takıyoruz (stoperi daha sonra avlağımızın derinliğine göre ayarlamamız gerekiyor), stoperi taktıktan sonra şamandıramızın altındaki delikten misinamızı geçirip misinanın ucuna kopçalı fırdöndüyü bağlıyoruz. İğneli takımı klipse bağlayıp yemlerimizi takıp stoper derinliğini ayarladıktan sonra takımı suya gönderiyoruz, eğer avlağa ilk kez gidiliyorsa yemli takımı takmadan önce kopçalı fırdöndüye kurşunumuzu takıp derinlik ayarını stopere ayarlamanız gerekecektir. Bununda püf notası şu şekildir stoperi geri çekip atışı yapınca eğer şamandıra yan duruyorsa stoper fazla açıktır kurşun dibe oturmuştur stoper ayarımızı kısıp şamandıra dik duracak şekilde ayarlamamız gerekir. Eğer şamandıra aşırı akıyorsa hemen kıyılıyorsa bu seferde stoper az açılmıştır geri çekerek ayarımızı tamamlıyoruz.

  Yem takarken eğer teke kullanıyorsak, tekeyi mutlaka canlı takmamız gerekmektedir, zira ölü teke ile şansınız daha az olacaktır.  İpucu:
  - Eşkina oltaya ilk vurduğunda tehlikeyi sezerse ilk işi kovuk aralarına doğru kaçmak olacaktır. Bu durumda oltaya ilk vurma anında balığın baskı durumuna göre oltayı aşağı indirmeden 2 saniye beklemek en mantıklısıdır. Çok baskı yaptığını düşünüyorsanız oltanın ucunu 20-30cm kadar aşağı indirip balığın enerjisini zayıflatmayı deneyin.
  - Kovuğa kaçan balığın bir süre sonra dışarı çıkmak zorunda olduğunu unutmayın ve oltanızı zorlamayın. Aksi takdirde misinanız taşlara sürtünerek kesilebilir.
  - Oltanıza bir tane teke takın. Eşkina, iğneye takacağınız fazla tekelerin oluşturacağı görüntüye aldanmayacak kadar tecrübeli ve kurnazdır.
  - Limit altını üstünü düşünmeden elinizi vicdanınıza koyarak yakaladığınız balıklar hakkında azda olsa yargılarda bulunun. Yakaladğınız balık 3kg olabilir ancak havyarlı ise bu durumda onu geri bırakmak yakalamaktan daha büyük ustalık demektir.

  Eşkina avında kullanılan stoperli sistem:

  Videora Anlatımı için Hedef Balık Ekibinden @Çağatay 'a teşekkür ederiz :)  Yaylı Şamandırası :
  Işık (Fosfor) Takılabilir Yaylı Şamandıra Sayesinde Eşkina Takımı gibi şamandıra takarak kullandığınız olta takımlarını çok pratik bir şekilde tak çıkart yapabileceksiniz.

  Ürünü İncelemek yada satın almak için tıklayabilirsiniz :Işık (Fosfor) Takılabilir Yaylı Şamandıra | Hedef Balıkta
   
  Son düzenleme: 30 Mayıs 2017
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. coner

  coner Daimi Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  29 Ekim 2014
  Mesajlar:
  7.554
  Beğeniler:
  14.350
  Şehir:
  istanbul/Üsküdar/Tuzla
  Çok güzel ve faydalı bir paylaşım.Emekleriniz için teşekkürler.
  Çağatay Tekbıyık enfes bir video paylaşmış,kendisini kutlar başarılarının devamını dilerim.
   
  TrAcHuRuS, humar, cemalettin ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 4. t@B

  t@B Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  18 Mart 2017
  Mesajlar:
  223
  Beğeniler:
  385
  Şehir:
  Istanbul
  Güzel bilgiler ,teşekkürler.
  videolu anlatımda tane tane gayet başarılı bir şekilde anlatılmış,tebrikler.

  iki sorum olucak,
  şamandıralı takımlar için soruyorum
  1-a)Eşkina balığını bu yemler dışında (teke-boru kurdu) anadolu yakası için sevdiği ve avcılığı yüksek başka bir yem var mıdır?
  b)tekelerin birkaç çeşiti mevcut çok belirgin çizgilisi olan var ,çizgileri belli olmayan gibi.bunların avcılıkta etkisi nasıl.daha avcıdır denilen bir çeşiti var mı?
  c)tekenin boyutu avcılığı nasıl etkiler.büyük yem büyük balık değilmidir .küçük teke daha mı avcıdır

  2-a)Şamandıralı şeytan oltası kullandığımda şamandıra denizin hareketliliğinden,akıntıdan v.s kıyıya gelip yapışıyor.attığım nokta ve yakınında durmasını en altta kurşun olmadan şeytan oltası düzeneğinde nasıl sağlayabilirim?
  b)yine şamandıralı avda ilkili,üçlü takım en altta kurşun sisteminde avlanırken çok çırpıntılı ve akıntı ve dalgada şamandıranın kıyıya gelip olta takıkıyor veya akıntıyla istenilen noktadan çok uzaklaşarak takılıyor.bunu ve takılmamasını önlüyecek bir çözüm yolu var mıdır?
   
  Son düzenleme: 1 Nisan 2017
 5. arif_balık_peşinde

  arif_balık_peşinde Aktif Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  20 Kasım 2013
  Mesajlar:
  897
  Beğeniler:
  1.087
  Şehir:
  İSTANBUL
  Teşekkürler çok faydalı bi paylaşım çağatay usta bizi balığa götür :)
   
  coner ve Hamdi bunu beğendi.
 6. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  20.523
  Beğeniler:
  10.748
  Şehir:
  İstanbul
  Birinci soruna genel cevap verecek olur isem; Eşkina balığının en çok tercih ettiği yemler Teke ve Boru kurdu ancak canlı olması avcılığını artırmaktadır. Başka seçeneklerde kullanılabilir eğer mevcut yemler yok ise ama avcılığı çok düşecektir eğer mereda yem var ise sizin yeme bakmaz bile.

  Diğer soruna cevap verecek olursak; Şeytan oltası ile atarsan akıntı var ise gezmemesi mümkün değil ancak bir kıstırma kurşunla gezmesini azalta bilirsin. Kurşunlu takım atıyor isen kıyıya yada açığa gidiyor ise o zaman stoper boyunu tam ayarlıyamamışsındır. Stoperi tam ayarlar isen oltan gezmez.
   
  Son düzenleme: 1 Nisan 2017
  coner bunu beğendi.
 7. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  20.523
  Beğeniler:
  10.748
  Şehir:
  İstanbul
  Hazırlıklara başladı @Çağatay yakında balığa götürür sizi :)
   
  arif_balık_peşinde ve coner bunu beğendi.
 8. Zafer61

  Zafer61 Aktif Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  3 Ocak 2017
  Mesajlar:
  373
  Beğeniler:
  1.138
  Şehir:
  İstanbul
  Ellerinize emeğinize sağlık üstadlar.bir soru bin cevap olmuş..ben ilk defa şamandıralı av deneyeceğim için istavrit ile başlayacağım(krace değil) .aynı teknikleri kullansam olurmu??takımı sormuyorum zaten hedef balık Çağatay kardeşimde artık o iş:)
   
  Hamdi bunu beğendi.
 9. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  20.523
  Beğeniler:
  10.748
  Şehir:
  İstanbul
  Aynı sistemi Akşamları İstavrit içinde kullanıyoruz. Ancak onda farklı olarak şamandırayı dibe oturtmuyoruz ve uzağa atıp çapari takıyoruz hafif hafif gezerek güzel balık yakalanıyor. Gece için ayrı çapariler mevcut @Çağatay yardımcı olur :)
   
  yldrmbyzt, coner, humar ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 10. derebeyi2016

  derebeyi2016 Üye

  Kayıt:
  6 Aralık 2016
  Mesajlar:
  59
  Beğeniler:
  103
  Şehir:
  ankara
  Sistemde samandıra suyun üstünde kursun dibemi değiyor bu sekildemi sistem
   
 11. humar

  humar Aktif Üye

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  8 Mart 2015
  Mesajlar:
  172
  Beğeniler:
  240
  Şehir:
  İstanbul - Pendik
  O zaman ; @Hamdi Abi ve @coner abiden bir organizasyon bekliyoruz. sabırsızlanıyoruz . haydi patlatın bir eşkina operasyoonu :)
   
  Zafer61, Hamdi ve coner bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş