Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Fiber Teknelerin Bakımı Boyanması

Hamdi

Admin
Site Admin
Katılım
29 Nis 2010
Mesajlar
21,819
Tepkime puanı
12,151
Puanları
113
Yaş
46
Konum
İstanbul
Adı
Hamdi TEKBIYIK
Kan Grubu
O Rh Negatif
Fiber Teknelerin Bakımı Boyanması

Fiber tekneler diğer adı ile CTP cam elyafı ve reçinelerden oluşan plastik bir malzemedir. Hafifliğinin yanısıra yeterli mukavemet değerlerine sahip olması,ve uzun süre Tekne Bakımı ile uğraşmak istemeyenlerin teknesidir “ FİBER “
Tabi hiç bakım gerektirmeyen bir malzeme değildir. Diğerlerine oranla daha az emek gerektirir. Tekne yaşlandıkça bakım ihtiyacı artar. Teknenin dış yüzeyinde teknenin bordasına renk veren jel-coat zamanla çatlar ve renk özelliklerini kaybeder,matlaşır solar. Bir süre sonra teknenin boya ve bakım işlemleri belli aralıklarla yapılması gerekir.

1. İşlem; Gerekli aletler ve Eski Jelkotların Temizlenmesi
Taş motoru, jelkotu çıkarmak ve yüzeyi temizlemek için. Jelkot, sıyırıcı bir rende veya mekanik titreşimli zımparalar Temizlik işlemi esnasında dikkat edilmesi gereken husus; işlem esnasında ortaya çıkan sağlığa zararlı tozdur. Ekipmanı kullanan kişinin koruyucu elbise, toz maskesi ve gözlük kullanması gerekmektedir. Gerekli aletler yardımı ile eski jelkot tekneden çıkarılıp, düz ve pürüzsüz bir yüzey elde edilebilir.

2. İşlem; Yüzeyin uygulamaya hazırlanması ve Ön Hazırlık

Jelkot çıkarıldıktan sonra tekne tatlı basınçlı su ile yıkanarak, yüzeydeki tuz ve diğer artıklardan tamamen arındırılmalıdır.

3. İşlem; Macun uygulaması
IC Marin P.U 114/A ana komponenti ve sertleştiricisi karıştırıldıktan sonra 30 ila 45 dakika içinde lokal olarak sıyırma şeklinde deformasyon olan yüzeylerde düzeltme gereken yerlere tatbik edilir. Sıyırma işlemini reaksiyon tamamlanmadan bitirmeniz gerekmektedir.

4. İşlem; Zımpara ve Temizlik
Bu işlem yapıldıktan en az 6 veya 8 saat sonra 140 – 160 no zımpara ile başlayıp 200 – 220 no zımpara ile yüzeydeki prüzsüz görünümü sağlayın. Zımpara işleminden sonra tekne yüzeyinde kalan tozların ya da yabancı maddelerin temizlenmesi için tüm yüzeyler tatlı su ile yıkanmalıdır. İyi bir yüzey hazırlığı için yüzeydeki Yağ, kir ,toz gibi unsurlardan tamamen arındırılması gerekmektedir.


5. İşlem ; Arakat uygulaması

Vinil esaslı Prosilver arakat astarı % 5 oranında epoksi tiner ile incelterek uygulayınız.

6. İşlem; Sonkat Boya uygulaması

IC 123 Beyaz ana komponenti ve sertleştiricisi karıştırıldıktan sonra rulo fırça veya pistole ile uyguluyabilirsiniz.
Sonkat Poliüretan esaslı tekne boyası ; Çift kompenentli , reaksiyon kurumalı, poliüretan reçine esaslı yapışma özelliği yüksek high solid parlak bir sonkat boyadır. Su, deniz suyu asitler, kimyasallar ve aşınmaya maruz yüzeylerde kullanabilirsiniz.Yüksek parlaklığa sahip, güneş ışınlarına yüksek dayanımı olan süper örtücü bir sonkattır.

Sürekli denizde kalan FİBER tekneler için su kesimi zehirli boya uygulaması gerekir. Kuma yada lifte çekilen tekneler için zehirli boya uygulaması yapılması zorunlu değildir.

Su kesimi uygulaması

7. İşlem; Zehirli Boya Astarı uygulaması
Vinil esaslı Zehirli Boya Astarı’nı % 5 oranında epoksi tiner ile incelterek su kesimini astarlayınız ve kurumasını bekleyiniz. Eski ve cinsi belli olmayan zehirli boyalar üzerine mutlaka kullanılması gerekmektedir.

8. İşlem; Zehirli Boya uygulaması

Teknenizin özelliklerine göre doğru zehirli boyayı belirlemek çok önemlidir. Bu seçimde teknenizin tipi, azami hızı, bulunduğu liman veya marinanın bölgesi, bağlı kalma süresi dikkate alınmalıdır.
Klasik Selfpolishing boyalar, belli ortalama hızlara göre tasarlanmıştır. Tekneniz uzun süreler bu hızın çok altında seyrederse (veya limanda uzun süreli yatarsa) su kesiminiz kirlenir. Yada, tekneniz çok hızlı seyrederse (fazla mile dayanıksız yanlış zehirli tatbik edilmiş ise) zehirli boya kontrolsüz çözünerek teknenizi erken çekek yapmanızı gerektirebilir.
Teknenizin baş ve kıç kısımlarında aşırı aşınan bölgeleri ek katlarla korumanızda gerekecektir.
Zehirli boya uygulamanızı sabahtan başlıyarak 1. kat 6 - 8 saat sonra 2. kat zehirli boya ertesi gün sabah 3. kat ile tamamlıyabilirsiniz.
Rüzgarınız bol,şansınız daima sizinle birlikte olsun

Saygılarımla,
IC Marin
Mehmet BALOGLU
 

cerbit

Yeni Üye
Katılım
3 Ocak 2011
Mesajlar
11
Tepkime puanı
1
Puanları
3
Yaş
68
Adı
emin dönmez
bilginize teşk ederim
 

MERCURY90

Aktif Üye
Katılım
8 May 2011
Mesajlar
250
Tepkime puanı
9
Puanları
18
Konum
mersin
Adı
HASAN
teşekkürler bilgi için, biz sanayide buna akşam kaşındıran deriz, ac çektirmedi ya!
birde çıraklar reçineyle patlatma yaparlardıya, her patlamada bütün sanayi ayağa kalkardı.
fırsat bulabilirsem bir kano dökmeyi düşünüyorum, yalnız ağırlık mevzusuna takıldım!