Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

GÜMÜŞ BALIĞI (Perciformes Atherinidae)

Hamdi

Admin
Site Admin
Katılım
29 Nis 2010
Mesajlar
21,822
Tepkime puanı
12,152
Puanları
113
Yaş
46
Konum
İstanbul
Adı
Hamdi TEKBIYIK
Kan Grubu
O Rh Negatif
GÜMÜŞBALIĞI



Perciformes Atherinidae

Atherina boyeri












Atherinidae familyasından olan gümüşbalığının bilimsel adı Atherine boyeri'âır. Sıcak ve ılıman denizlerde yaşayangümüşbalıklarının Atherina presbyter, Atherinea bonopartii, Atherina pinguis bilimsel adıyla tanımlanan diğer türleri de vardır.

Renginin gümüşi ve parlak olmasından dolayı bu ismi alangümüşbalığı, Marmara ve Karadeniz'de yaşar. Boylan 12.5-16 cm. arasındadır. Füze biçiminde olangümüşbalığının sırtı kirli sarı ve yeşil, yanlan gümüşi, kamı beyazdır. Derisi ve pulları şeffaf olduğu için ışığa tutulduğu vakit sindirim organları görülebilir. Sert derisine pulları iyice intibak etmiştir. Yanal çizgisi hizasındagümüşrenginde bir şerit mevcuttur. Gözleri büyük, ağzı ise küçüktür. Ağız içinde keskin olmayan kadife dişler bulunur. Alt çene yukarı doğru küttür.Gümüşbalıklarının yüzme keseleri olup yüzgeçleri normal yapılıdır. Kuyruk yüzgeçleri gelişmiştir, İki sırt yüzgeci vardır, birincisi sert ve dikenlidir. Plankton ve balık yumurtaları ile beslenengümüşbalıkları büyük balıklara kolaylıkla yem oldukları için korkak ve korumasızdırlar.

Dibi kumluk koylarda ve durgun suyu olan sahillerde sürü halinde dolaşırlar. Başlıca düşmanları zarganalar olduğu gibi lüfer, palamut, uskumru, kolyoz, tirsi ve levrek gibi balıkların saldırılarına hedef olurlar.

Levrek avında oltaya canlı takıldığı takdirde parlaklığından ötürü balığın kolaylıkla dikkatini çeker, isparinin yanında levreğin birinci derecede yemini teşkil eder.

Üremeleri mayıs başından ağustos sonuna kadar sürer. Nisan sonlarında Marmara'da bulunan gümüşlerin büyük bir kısmı Karadeniz'e doğru göç eder. Sonbaharda yine Marmara'ya iniş yapar.Gümüş, olta balığı olmayıp kendine özgü kör gözlügümüşağlarıyla, çökertme ve manyat ağlarıyla avlanır. Karadeniz'e akışları sırasında İstanbul Boğazı'nda akıntılı kıyılardan geniş ağızlı ve uzun torlu kepçelerle yakalanır.

Gümüşbalığının eti çok lezzetlidir. Una bulanıp tavası yapılır.