Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

GÜMÜŞ BALIĞI (Perciformes Atherinidae)

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında Hamdi tarafından paylaşıldı.

 1. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  20.517
  Beğeniler:
  10.742
  Şehir:
  İstanbul
  GÜMÜŞBALIĞI  Perciformes Atherinidae

  Atherina boyeri  [​IMG]
  Atherinidae familyasından olan gümüşbalığının bilimsel adı Atherine boyeri'âır. Sıcak ve ılıman denizlerde yaşayangümüşbalıklarının Atherina presbyter, Atherinea bonopartii, Atherina pinguis bilimsel adıyla tanımlanan diğer türleri de vardır.

  Renginin gümüşi ve parlak olmasından dolayı bu ismi alangümüşbalığı, Marmara ve Karadeniz'de yaşar. Boylan 12.5-16 cm. arasındadır. Füze biçiminde olangümüşbalığının sırtı kirli sarı ve yeşil, yanlan gümüşi, kamı beyazdır. Derisi ve pulları şeffaf olduğu için ışığa tutulduğu vakit sindirim organları görülebilir. Sert derisine pulları iyice intibak etmiştir. Yanal çizgisi hizasındagümüşrenginde bir şerit mevcuttur. Gözleri büyük, ağzı ise küçüktür. Ağız içinde keskin olmayan kadife dişler bulunur. Alt çene yukarı doğru küttür.Gümüşbalıklarının yüzme keseleri olup yüzgeçleri normal yapılıdır. Kuyruk yüzgeçleri gelişmiştir, İki sırt yüzgeci vardır, birincisi sert ve dikenlidir. Plankton ve balık yumurtaları ile beslenengümüşbalıkları büyük balıklara kolaylıkla yem oldukları için korkak ve korumasızdırlar.

  Dibi kumluk koylarda ve durgun suyu olan sahillerde sürü halinde dolaşırlar. Başlıca düşmanları zarganalar olduğu gibi lüfer, palamut, uskumru, kolyoz, tirsi ve levrek gibi balıkların saldırılarına hedef olurlar.

  Levrek avında oltaya canlı takıldığı takdirde parlaklığından ötürü balığın kolaylıkla dikkatini çeker, isparinin yanında levreğin birinci derecede yemini teşkil eder.

  Üremeleri mayıs başından ağustos sonuna kadar sürer. Nisan sonlarında Marmara'da bulunan gümüşlerin büyük bir kısmı Karadeniz'e doğru göç eder. Sonbaharda yine Marmara'ya iniş yapar.Gümüş, olta balığı olmayıp kendine özgü kör gözlügümüşağlarıyla, çökertme ve manyat ağlarıyla avlanır. Karadeniz'e akışları sırasında İstanbul Boğazı'nda akıntılı kıyılardan geniş ağızlı ve uzun torlu kepçelerle yakalanır.

  Gümüşbalığının eti çok lezzetlidir. Una bulanıp tavası yapılır.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar

Sayfayı Paylaş