Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Hani Balıkları (Perciformes Serranidae) ve Av Teknikleri

Hamdi

Admin
Site Admin
Katılım
29 Nis 2010
Mesajlar
21,937
Tepkime puanı
12,186
Puanları
113
Yaş
46
Konum
İstanbul
Adı
Hamdi TEKBIYIK
Kan Grubu
O Rh Negatif
HANİ BALIKLARIPerciformes SerranidaeSerranus cabrillaHanibalıkları küçük sürüler halinde sıcak ve ılıman denizlerde yaşarlar. Serranidae familyasından olan hanilerin sularımızda yaşayan türleri asılhani(Serranus cabnita), beneklihani(Serranus hepatus), yazılıhani(Serranus scriba), sarıhani(Epinephelus gigas), kaya hanisi veya lahoz (Epinephelus aeneus), iskorpit hanisi (Polypnion americanum), levrek (Dicentrarchus iabrax) ve berber balığı (Anthias anthias)’dır.Hanibalıklan denizlerin kırma taşlık ve ilişkenli kıyılarında yaşarlar. Gövde biçimleri yan taraflarından basık, elips şeklindedir. Türlerine göre 10 cm’den 160 cm’e kadar olanlarına rastlanır. Kırmızı, pembe, kirli sarı, koyu kahverengi ve siyahımtırak renklerde olan hanilerin sırt yüzgeçlerinin dibinden yanlarına doğru kahverengi kalın hareler iner. Operculum üstünde gövdesine paralel koyu renk çizgiler taşır. Renk değiştirip ortamlarına kolaylıkla uyum sağlarlar. Kafaları ve ağızları büyük, alt çeneleri üst çenelerine oranla biraz daha çıkıktır. Dişleri sivri, derileri kalın ve iri pullarla örtülüdür.

Oltaya yakalanan hani balıklarının yüzme keseleri korku sonucu şişip basınç yaparak midelerini ağızlarına doğru ters döndürür. Kılçıklarına rağmen beyaz ve lezzetli eti olan hanilerin küçükleri çift veya üç köstekli takımlarla tutulur. Başlıca yemleri karides, küçük çağanozlar, akyemlerdir. Ağzı büyük olduğu için yemi hemen kapar ve kolayca yakalanır. Yerli balıklardan olan haniler yazın sığlık taşlıklara sokulur, kışın ise derin sulardaki taşlara çekilirler. İlkbahar ortasından eylül ayına kadar üremeleri sürer.

Tulumu çıkarılıp, tavası veya buğulaması yapılır.
 

bacteria

Aktif Üye
Katılım
6 Eki 2012
Mesajlar
165
Tepkime puanı
139
Puanları
43
Yaş
44
Konum
muğla/fethiye
Adı
mahmut
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Kıymetli bilgiler için teşekkürler.

Tutmuş olduğum balık ile ilgili araştırma yaparken daha önce de tutmuş olduğum bir balık (yazılı olanı tutmuşum) olduğunu gördüm. İlerde diğer merak eden arkadaşlarında faydalanabilmesi için bir kaç görsel paylaşmak istedim.

iyi forumlar

 

katipoglu

Aktif Üye
Katılım
28 Şub 2014
Mesajlar
261
Tepkime puanı
303
Puanları
63
Yaş
36
Konum
İzmir
Adı
Umut Katipoğlu
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Bizimde haftasonu tekne avımızda taşlık bölge avlaklarında oltalarımıza sıkça takılan balık Haniler oldu. Kovanın içine atıp yüzmeye başlayan 20 civarı Haniyi suya iade etsek bile yinede elimizde geriye 10 civarı Serranus scriba Hani kaldı. 1 tanede Serranus Cabrilla geldi. Coris julis


Tavada lezzeti fena değil. Organlarını, kuyruğunu ve kocaman kafasını kesince geriye pek birşey kalmıyor. Bize gelenlerin en kabası 150-200 gr civarı olduğundan genelde ufak bireylerde temizleme zahmeti oluyor. Ancak bu boylardaki avantajı derisi ince oluyor.

Bir seferinde kıyıdan beklemeli avımda 350 gr olanına denk gelmiştik. Onun derisini yüzmüştüm, ayrıca kılçığını kargaburunla tutup çıkarmıştım, araya Izgara farkıda eklenince epey güzel olmuştu. Bu ufaklıklar aynı beklentiyi karşılamadı.