Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Hazırmı el yapımı mı?

Adı
Muhammet Dede
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
Dün gece can sıkıntısından ne kadar bozuk karışmış çapari varsa aldım köstekleri kesip aldım tekrardan yeni bedenle 10 köstekli bir çapari yaptım 3 4 farklı iğne mevcut farklı boyutlarda :)

Ersin1903

Daimi Üye
En basta sunu soyliyim hazir diye tabir edilen caparilerde el yapimi capariler Muhammet bey; ancak malzemecilerin ve musterilerin arz taleb dengesi dogrultusunda baligin bol oldugu zamanlarda ucuz malzemelerden uretilen ve hazir capari olarak nitelenen capariler oldukca ragbet gorur. Ancak baligin yem sectigi ve seyrek oldugu donemlerde bu tip capariler pek is yapmaz..

Eger capari kosteklerini baglayip bedene dizebiliyorsaniz (ki yapabiliyorum diyorsunuz) bence insanin kendi yaptigi capari gibisi yoktur.. Cunku takiminizin huyunu suyunu bilirsiniz... Eger hazir aldiginiz caparileri tanidiginiz usta iscilik cikartan birinden almiyorsaniz, malzeme dukkanlarinda istavrit sezonunda satilan 1 - 1.5 tl arasi caparilere yanasmayin derim cunku en ucuz malzemeler kullaniyor maliyet acisindan, bu nedenle kullanim suresi ve verimliligi oldukca kisitli oluyor.. Gerci balik bol oldugunda farketmez ama olasi kostek kaybi ve dolasma durumlarinda sinir arttirir vakit kaybettirir :D

En guzeli insanin avlanacagi bolgenin sartlarini bilerek ona uygun sekilde kendi yapacagi caparidir.. Veya siz kostek baglamaya useniyorum diyorsaniz, gerek forumda gerek facebookta, gerek malzemecilerde hazir kaliteli kostek temin edebilecek arkadaslar ve abilerle ozelden iletisime gecip kostek alirsiniz ve istediginiz sekilde bedene dizersiniz ;) onlarin hazirladiklari kostekler hava ve su durumuna gore cidden is yapan caparilerdir, kaldi ki kendileride ayni kostekleri kullanirlar caparilerinde :)

Capari zanaat isidir, hele ki ciddi sekilde avci olup is cikartacak capari yapmakta bu zanaatte ustalik gerektirir...

Fc misina kullanirsa verimlilik artar dogrudur cunku kostek ve beden daha fazla gorunmezlik kazanir boylece balik hic urkmez, ama ben kendim icin yaptigim caparilerde fc kullanmiyorum gerek duymuyorum nedense.. Onun yerine avlanacagim bolgeye gore hazirlayacagim caparide fiyat performans acisindan en iyi olan malzemelerden capari hazirliyorum kendime ve oldukcada memnunum guzel verim aliyorum :harika: Fc misina kullanim konusu biraz tercih ve butce meselesi... Ama asil onemli olan nokta bence: sartlara gore kullaniacak olan INCE takim her zazman daha verimlidir ;)

Daha capari konusunda ve kafanizda olusan sorular hakkinda yazilip soylenebilecek bircok bilgi var.. Bu nedenle nacizane tavsiyem once asagida verdigim linkten forumdaki capariler basligi altindaki konulara, hazirlanan kosteklere bir goz atmaniz fikir edinmek icin.. Bu sekilde ordaki kostek fotograflarindan ve bilgilerden renk ve sim kombinasyonlari hakinda da ekstra bilgi edinebilirsiniz..
Çapariler - BalıkSevdam

Daha sonra internet uzerinden forum harici arastirma yaparak daha bircok kostek ve capari cesidine, konusuna, fotograflarina ulasabilirsiniz.. boyle bir arastirma bence capari kosteginde kullanacaginiz veya tercih edeceginiz kil, tuy, flos, organze, ipek, sim..vs malzemelerin kombinasyonlari konusunda da size ciddi sekilde yardimda bulunur diye dusunuyorum.. ;)

Kolay gelsin...

Adı
Muhammet Dede
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
Hocam yazınız için teşekkürler geçenlerde bi amcada gördüm 0.20 iğne kullanmış çok küçük yani mavi iğneydi ve sadece çok küçük bi tüy vardı adam o takımla inanılmaz gümüş alıyordu nerden temin edebiliriz bu takımları internette en küçük 0.12 iğneli çapari bulabildim

Ersin1903

Daimi Üye
Hocam yazınız için teşekkürler geçenlerde bi amcada gördüm 0.20 iğne kullanmış çok küçük yani mavi iğneydi ve sadece çok küçük bi tüy vardı adam o takımla inanılmaz gümüş alıyordu nerden temin edebiliriz bu takımları internette en küçük 0.12 iğneli çapari bulabildim
Muhammet bey bahsettiginiz tarzda capariler ozel uretimdir veya siparis uzerine yaptirilmistir.. malzemecilerde pek hazir bulunacagini zannetmiyorum o tarz bir caparinin.. Ama yakin zamanda bu tarz kucuk igneli, ince iscilikli gumus icin capari kostegi yapan birini taniyorum. Hatta kendisi forum uyemiz, @çamlıbahçedenahmet (Ahmet abi) konuyla ilgili yardimci olabilir diye dusunuyorum kendisiyle iletisime gecerseniz.. ;)

blaze

Aktif Üye
Adı
Ümit
Merhaba,
Yeni konu açmak yerine buradan sormayı uygun gördüm gereksiz konu kirliliğine neden olmamak için
köstekleri bedene dizerken küçük fırdöndüler kullansak yemli takımlarda olduğu gibi sizce nasıl olur ?

mctymn

Daimi Üye
Adı
Mecit Yaman
owner 18 mor iğne,
iğne boyunu , bir boy geçecek floş beyaz ip, tuafiyecilerde bulunur.
ip 3 kat olur tek katı kullanılıyor, ipi bağladıktan sonra büküm yönünün tersine kıvırırsan tel tel olur. gümüş avında iş yapar.
hatırladığım kadarıyla kutuda 18 iğne bulunuyor.
malzemeciye söylersen hazır bağlı takımı yoksa , bağlayıp hazırlıyorlar. fc misinadan 12 beden , 0.6 - 0.8 köstek bağlıyorlar. kısa sürede köstekler gam yapar. 14 beden , 0.10 köstek yapılırsa gam az yapar. balıkları çapariden alırken en alt iğnedeki balığı almassan daha kolay balık toplar. ve zargana varsa , zarganaya hedef olur. rast gelsin.

mctymn

Daimi Üye
Adı
Mecit Yaman
Arkadaşlar iğne,tüy,köstek,beden vs bağlamayı biliyorum sorum şu hangisi daha verimli açıkçası işin zevkinde değilim yani düğüm falan sıkılıyorum ama daha verimli oluyorsa yapmaya başlayacağım birde fc misina o kadar farkediyormu çaparide. Avlayacağım balık istavrit. Verimlilik açısından uğraştığıma değermi?
fc misina çaparide farkediyor. çaparinin rengi fark ettiriyor. kullanılacak iğne balığın boyutuna göre balığı dökmeyecek boyutta olmalı, 11 ve 10 no iğneler balığı az döker .
asıl verimi arttıran avlanılacak bölge akıntısı olmayan bölge ise , bölgeyi yemlemek verimi arttırıyor. şahsen yemlemeyi kurutulmuş lavaşı bir avuç parçalıyorum , parçalanmış bir avuç lavaşı ıslatarak sıkıyorum top haline geliyor, uzak olmayan mesafeye
10 -15 metre ileriye belli aralıklarla birer top halinde atıyorum, lavaş suda dağılarak zemine yayılıyor. balık bölgeye girdiğinde belli bir kısımda toplanıyor. olta yı hafifçe sallayarak oltanın dolması sağlanılıyor. ara ara yemlemeye devam ediyorum. yanınızda arkadaşınız varsa iki oltayıda aynı zaman içerisinde sudan çıkartmamakta fayda var. bir oltadan balıklar toplanırken diğer olta suda kalıyor. balığın dağılması bir ölçüde engelleniyor. rast gelsin.

kartallı

Aktif Üye
Adı
Serdar Kartal'lı
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Madem elinizden geliyor, size önerim kendi malzemenizi kendiniz yapması doğrultusunda..Hazır alınan çaparilerin hepsi 2.hatta 3. sınıf malzemelerden üretiliyor.İğnesi balık döker , köstek kıvırcık olur bedene dolanır , tam balık başlar takım kopar vs. vs. Ben yaklaşık 25 senedir kendi çaparilerimi kendim bağlıyorum.Sana tavsiyem cami veya haki yeşil ipin üzerine her iğneye farklı renk bir sim bağla.Mesela yeşil ip pembe sim.yeşil ip mor sim.Yeşil ip metalik sim. Böyle böyle çaparinin kösteklerini oluştur.Bak gör nasıl yiyor dene.Beyaz ibrişimler var.Görünüşte beyaz fakat gün ışığına çıkınca eflatun oluyor oda çok güzel balık alıyor.Turuncu rengi çinekop çok yiyor.Ayrıca Çanakkale'ye yıllar önce mustadın altın sarısı iğnelerinden yapıp yollamıştım sadece sallamayla gümüşe atmaları için.Çok pahalı ve kutularda 50 adet bulunuyordu.Benden istenen oydu gümüşe yap dediler.Üzerinde ne tüy ne sim vardı.Çıplak iğnelerle donatılmış bir çapari.Ama 1 hafta sonra telefon geldi benden 100 tane çapari istediler.İğne iğneye sardalya gümüş ve istavrit hatta izmarit aldıklarını söylediler. Kendiniz yapmanız kendi oluşturduğunuz takımla balık almanız daha iyi hissetmenizi artılarını eksilerini daha iyi görmenizi ve mükemmeli yakalamanıza yardımcı oluyor.