Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Hedef balıklar:levrek, kefal, turna/El yapımı sahtelerim

diverozcan

Aktif Üye
Adı
özcan ercivan
Merhaba Arkadaşlar
Uğur böceği çalışmamın başarısını gördükten sonra ufak bir seri yapmaya karar verdim. Bu çalışmam 3 cm boyunda ve 4 gr ağırlığında Sinking( batan tip). Bu seferkinin aksiyonunu görmenizi çok isterdim. Hızlı çekerken seri bir şekilde titreyerek ve kuyruk sallayarak(aynı zamanda da bilyelar ses yapıyor), yavaşladığında zigzaglar yaparak gelmeye devam ediyor. kamışın sert aksiyonlarına spin atarak ve ani ataklarla karşılık veriyor. En güzel tarafı durduğunuzda yaralı balıklar gibi kuyruğu üstünde durarak karnını dönüyor ve yavaşça batıyor. :) Burada işin sırrı ağırlık transfer sistemini hava odacığı ile destekledim ;) Görüntü olarak da hedef balıklarım umarım levrek,turna ve kasnayı cezbedebilir.

Kullandığım Malzemeler:
6mm kalınlığında Balsa levha
1 mm çapında krom paslanmaz tel
5 dk.lık epoksi yapıştırıcı
şeffaf ahşap tutkalı
sarı alm. folyo
çelik bilye
akrilik boyalar
renkli tüyler
1,5 mm kalınlığında şeffaf mika

Balsadan iki parça hazırladığım modele falçata ve zımpara ile şeklini verdikten sonra, parçaları simetrik şekilde oyarak teli ve bilyeleri yerleştirip ahşap tutkalı ile kapatıyorum. Şeffaf tutkal ile kaplayıp zımpara ile düzelttikten sonra sarı alüminyum folyo ile kaplıyor ve tek kat epoksi ile sağlamlaştırıyorum. Damak ve gözler için yuvaları oyuyorum ve hazırladığım damak ile gözleri epoksi ile yapıştırıyorum. Akrilik boyalar ile renklendirip 3kat epoksi ile kaplıyorum. Koruyucu spreyi de sıkıp iğnesini taktıktan sonra kullanıma hazır hale getiriyorum. İğneyi basit fly bağlama tekniği kullanarak renkli tüylerle süsledim. Hem görünüm olarak hem de aksiyon olarak çok hoş oldu.

İrfan

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
İrfan Çimçik
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Özcan abi elerine sağlık, sizi büyük bir hayranlıkla izliyorum.her şey bu kadarmı güzel olur.:harika:

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Tebrikler
Herbir parça diğerinden güzel

matakan

Yeni Üye
Adı
mustafa atakan
hocam ellerinize sağlık bu yontemlerle bızı kalitesiz mallardan kurtaracaksınız

diverozcan

Aktif Üye
Adı
özcan ercivan
Özcan abi elerine sağlık, sizi büyük bir hayranlıkla izliyorum.her şey bu kadarmı güzel olur.:harika:
Teşekkür ederim İrfan kardeş. Severek ve büyük zevk alarak yaptığım bir uğraş, güzel ve avcı olmalarına gayret ediyorum. Sağlıcakl kal.

diverozcan

Aktif Üye
Adı
özcan ercivan
Tebrikler
Herbir parça diğerinden güzel
Teşekkürler Şeref bey. İlk yapmaya başladığım günlerdeki acemiliğim aklıma geliyor da :) Yenilerini yaptıkça, her sahtemin bir öncekinden çok daha farklı olmasını arzuluyorum. Farklı materyaller ile farklı çalışmalar ortaya çıkarmak, bilinenleri yapmaktan çok daha fazla haz veriyor.
Sağlıcakla kalın

diverozcan

Aktif Üye
Adı
özcan ercivan
hocam ellerinize sağlık bu yontemlerle bızı kalitesiz mallardan kurtaracaksınız
Eminim ki daha iyilerini yaparak siz de bizlere yeni ufuklar açarsınız sevgili kardeşim. Sağlıcakla kalın.