Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Hem jigging hemde trolling(sırtı) avında

BORABAY

Yeni Üye
Adı
BORA DERİCİ
arkadaşlar bu zaman kadar tekneden genelde el oltalarıyla avlandım.artık birazda teknolojiyle buluşmak istiyorum.hem jigging hemde trolling(sırtı) avlarında aynı takımla avlanabilecegim birbirine uyumlu kamış ve makina tavsiyelerine ihtiyacım var.(tek bir takımla hem jigging hemde trolling yapmak istiyorum).şimdiden teşekkürler

BİROL

Daimi Üye
Adı
Birol
Sırtı (trolling ) için trolling combosu yani makina ve kamışı gerekir.
Aslında sırtı için geneldi çıkrık makina kullanılır.Çıkrık makina içinde buna uygun
kılavuz ve makina yatağı yukarı bakan kamış gerekir.
Jigging için ise konvansiyonel kamış modelindekiler kullanılır.
Siz illada tek sette halledeyim diyorsanız, jigging takımı alın.
O takımla sırtıda çekersiniz.
Makina olarak güçlü mekanizması olanları tercih edin.
Shimanoda mesela PG diye anılır yani "power gear"
Navi PG mesela.

Moderatör tarafında düzenlendi:

AKIN KAPTAN

Editör Moderatör
Gold Üye
Adı
Akın Kaptan
İkisini birden tek takımla yapacaksanız Birol Bey'in söylediği gibi jigging takımı kurun. İyi veya kötü her ikisinide yapabilirsiniz. Eğer sadece sırtı için uygun bir makina ve kamış seti alırsanız JIGGING şansınız yok denecek kadar azalır.

Emir Şengezer

Daimi Üye
Adı
emir şengezer
Ben birkaç videoda çıkrıkla jig yapıldığını gördüm. Hatta shimanonun hafif jiglerinin tanıtımıydı sanırsam. Çıkrıklar henüz ilgi alanıma girmediğinden pek bilgim yok haklarında ama iki disipline de uyacak çıkrıklar vardır heralde (???)

BİROL

Daimi Üye
Adı
Birol
Çıkrık değilde low profile baitcasting makinalardır onlar bence.

AKIN KAPTAN

Editör Moderatör
Gold Üye
Adı
Akın Kaptan
Ben birkaç videoda çıkrıkla jig yapıldığını gördüm. Hatta shimanonun hafif jiglerinin tanıtımıydı sanırsam. Çıkrıklar henüz ilgi alanıma girmediğinden pek bilgim yok haklarında ama iki disipline de uyacak çıkrıklar vardır heralde (???)
Yüksek devirli ve misina düzgün sarma klavuzu olmayan çıkrıklar var. Bunlar hem JIGGING hem SIRTI için uygun. Jigging yaparken misina klavuzu olmayan modelleri tercih edin. Ani hareketler ve güçlü balıklar misina klavuzunda dolaşmaya neden olabiliyor.

AKIN KAPTAN

Editör Moderatör
Gold Üye
Adı
Akın Kaptan
Çok yüksek devirli ve düşük profilli çıkrık makinalarla seğirtme yapmayı ben de düşünüyorum. Tek korkum bu aletlerin düşük kaloma dirençleri ve kısıtlı misina kapasiteleri. 200gr lık bir zokada ve 50mt derinlikte balık yokken bile zorlanacaklarını düşünüyorum. Tecrübesi olan varsa öğrenmek isterim.

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Çok yüksek devirli ve düşük profilli çıkrık makinalarla seğirtme yapmayı ben de düşünüyorum. Tek korkum bu aletlerin düşük kaloma dirençleri ve kısıtlı misina kapasiteleri. 200gr lık bir zokada ve 50mt derinlikte balık yokken bile zorlanacaklarını düşünüyorum. Tecrübesi olan varsa öğrenmek isterim.

Kullanılanlar bunlar değil Akın.
Bunlar daha çok casting olarak kullanılıyor.
Bunların bir de çıkrıklara benzeyen, yine yüksek devirli ve daha çok misina alan modelleri de var.

AKIN KAPTAN

Editör Moderatör
Gold Üye
Adı
Akın Kaptan
Kullanılanlar bunlar değil Akın.
Bunlar daha çok casting olarak kullanılıyor.
Bunların bir de çıkrıklara benzeyen, yine yüksek devirli ve daha çok misina alan modelleri de var.

Filmi ben niye göremiyorum.

zafersat

Aktif Üye
Adı
Zafer SATILMIŞ
http://www.cabelas.com/cabelas/en/c...tist Conventional Reel&tProdID=0033109120232a

Bora bey, Daiwa saltist in conventional tipi soylenen ozellikleri barindiriyor ama dusuk drag mukavemeti ve yuksek devri trolling kullanimda sorun yaratir bence.(Yuksek devirli makinalarin tumu) Biliyorsunuz yuksek devirli makinalarda uzerindeki yuk arttikca kolu cevirmek zorlasir. Jiggingde mucadele sirasinda sagdirdiginiz misina max 100m ancak sirtide zaman geliyor 300m sagdiriyorsunuz ve is keyif olmaktan cikiyor. Zaten cikrik makinalarda devir sayisinin dusuk tutulma sebebi de bu.Yapilmaz diye bir kural yok ama konfor acisindan bence uygun degil. Iyi aksamlar.